Zavřít reklamu

Je to několik týdnů nazpátek, co jsme se v rámci WWDC20 dočkali představení nových operačních systémů. Konkrétně se jednalo o představení iOS a iPadOS 14, macOS 11 Big Sur, watchOS 7 a tvOS 14. Většina uživatelů si myslí, že s příchodem nové verze iOS se mění jen systém, který tak nějak běží pouze na iPhonech. Opak je však pravdou, jelikož iOS svým způsobem spolupracuje i s Apple Watch a kromě toho i s AirPods. Nové aktualizace iOS tak neznamenají vylepšení pouze pro iPhony, ale také pro jablečné nositelné příslušenství. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 funkcí v iOS 14, díky kterým se stanou sluchátka AirPods lepšími.

Automatické přepínání mezi zařízeními

Jedna z nejlepších funkcí, kterou využije většina uživatelů AirPods, je možnost automatického přepínání mezi zařízeními. Díky této nové funkci se budou AirPods podle potřeby přepínat mezi iPhonem, iPadem, Macem, Apple TV a dalšími, a to zcela automaticky. Pokud tuto funkci převedeme do praxe, tak to znamená, že pokud například budete poslouchat hudbu na iPhonu, a poté se přesunete na Mac, kde si pustíte YouTube, tak nebude třeba ručně sluchátka na každém zařízení připojovat. Systém automaticky pozná, že jste se přesunuli na jiné zařízení a automaticky AirPody přepojí na to zařízení, které zrovna používáte. Tato funkce je sice k dispozici už nyní, každopádně není úplně automatická – vždy je totiž nutné přejít do nastavení, kde musíte ručně AirPody přepojit. Díky této funkci v iOS 14 vám tedy odpadá další starost a poslouchání hudby, videí a dalších se stane o to příjemnější.

apple produkty
Zdroj: Apple

Prostorový zvuk u AirPods Pro

V rámci konference WWDC20, na které Apple představil nové systémy, se mimo jiné u iOS 14 zmínil také o tzv. Spacial Audio, v překladu tedy o prostorovém zvuku. Cílem této funkce je vytvořit naprosto pohlcující a realistický požitek ze zvuku, a to jak při poslouchání hudby, tak třeba při hraní her. Doma anebo v kině lze dosáhnout prostorového zvuku pomocí několika reproduktorů, kdy každý z nich přehrává jinou zvukovou stopu. Postupem času se prostorový zvuk začal objevovat i u sluchátek, avšak s přídavkem virtuální. Tímto virtuálním prostorovým zvukem disponují právě i AirPods Pro a nebyl by to samozřejmě Apple, kdyby nepřišel s něčím extra. AirPods Pro jsou totiž schopné se přizpůsobit pohybům hlavy uživatele, a to pomocí gyroskopům a akcelerometrům, které jsou v nich umístěny. Výsledkem je poté pocit, že jednotlivé zvuky slyšíte z jednotlivých fixních míst a nikoliv ze sluchátek jako takových. Pokud vlastníte AirPods Pro, tak věřte, že se rozhodně máte s příchodem iOS 14 na co těšit.

Vylepšení baterie a výdrže

Apple se v posledních verzích operačních systémů snaží o to, aby co možná nejvíce prodloužil životnost baterií, které se v jablečných zařízeních nachází. S příchodem iOS 13 jsme se u iPhonů dočkali funkce Optimalizované nabíjení baterie. Díky této funkci se váš iPhone postupem času učí váš rozvrh a během noci poté nenabije zařízení na více než 80 %. Nabíjení do 100 % poté povolí několik minut před vaším vzbuzením. Stejná funkce se poté objevila i v macOS, byť funguje lehce odlišně. S příchodem iOS 14 tato funkce přichází také na AirPody. Je dokázané, že baterie se nejraději „pohybují“ ve 20 % – 80 % své kapacity. Pokud tedy systém iOS 14 podle vytvořeného plánu zjistí, že momentálně AirPody nebudete potřebovat, tak nepovolí nabíjení na více než 80 %. Nabíjení poté spustí opět až poté, kdy podle rozvrhu zjistí, že budete sluchátka využívat. Kromě AirPodů přichází tato funkce s novými systémy i na Apple Watch, konkrétně tedy s watchOS 7. Je skvělé, že se Apple snaží prodloužit životnost baterií v jeho jablečných produktech. Díky tomu se nebudou muset baterie měnit tak často a kalifornský gigant se opět stane o něco více „zelenějším“.

Optimalizované nabíjení baterie v iOS:

Funkce zpřístupnění pro hůře slyšící

S příchodem iOS 14 se dočkají výrazného vylepšení i takoví lidé, kteří už jsou starší a špatně slyší, popřípadě všeobecně hůře slyšící lidé. V rámci sekce Zpřístupnění v Nastavení bude k dispozici nová funkce, díky které si uživatelé s horším sluchem budou moci nastavit, aby sluchátka přehrávala zvuky jednoduše jiným způsobem. K dispozici bude různá škála nastavení, pomocí kterých si uživatelé budou moci nastavit „jas a kontrast zvuku“ tak, aby slyšeli lépe. Kromě toho budou k dispozici dvě předpřipravená nastavení, ze kterých si budou uživatelé moci vybrat, aby slyšeli lépe. Kromě toho bude možné ve Zpřístupnění nastavit maximální hodnotu zvuku (decibelů), kterou sluchátka při přehrávání zvuků jednoduše nepřekročí. Díky tomu si uživatelé nebudou ničit sluch.

Motion API pro vývojáře

V odstavci o prostorovém zvuku pro AirPods Pro jsme se zmínili o tom, jak tato sluchátka využívají gyroskop a akcelerometr k přehrávání co možná nejrealističtějšího zvuku, ze kterého získá uživatel skvělý požitek. Vývojáři budou mít s příchodem prostorového zvuku pro AirPods Pro přístup k API, díky kterým získají přístup k datům ohledně orientace, zrychlení a otáčení, které pocházejí právě z AirPods – stejně jako například na iPhonu či iPadu. Vývojáři by tato data mohli využít u různých fitness aplikací, díky čemuž by mělo být možné měřit aktivitu u nových druhů cvičení. Pokud to převedeme do praxe, tak by mělo být možné pomocí dat z AirPods Pro měřit například počet opakování při dřepech a dalších podobných aktivitách, kde dochází k pohybu hlavy. Dále by byla určitě možná integrace funkce Detekce pádu, kterou můžete znát z Apple Watch. AirPods Pro by jednoduše byly schopné rozeznat prudkou změnu pohybu shora dolů a popřípadě by mohly zavolat na tísňovou linku a zaslat vaši polohu.

AirPods Pro:

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.