Zavřít reklamu

Je to již několik týdnů nazpátek, co jsme se dočkali představení nových operačních systémů od Applu, v čele samozřejmě s iOS 14. Někteří z vás už si dost možná nainstalovali vývojářské či veřejné beta verze nových systémů, a tak si můžete veškeré novinky „osahat“ na vlastní kůži. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 věcí, které v iOS 14 milujeme, ale zároveň nesnášíme.

Vyhledávání emoji

…co milujeme

Někteří z vás si možná říkají, že už bylo na čase – a máte samozřejmě pravdu. V iOS se momentálně nachází několik stovek různých emoji a najít mezi kategoriemi to správné dalo často opravdu zabrat. Konečně si tak nemusíme fotogenicky pamatovat, kde se jaké emoji nachází, ale stačí, abychom do vyhledávacího pole zadali název emoji a je hotovo. Vyhledávací pole emoji aktivujete naprosto jednoduše – stačí, abyste v klávesnici klepnuli na ikonu emoji, pole se poté zobrazí nad emoji. Požívání této funkce je skvělé, jednoduché, intuitivní a každý z vás si na ni určitě navykne.

…co nesnášíme

Vyhledávání emoji je na iPhonu naprosto skvělé… všimli jste si ale toho, že jsem nezmínil iPad? Apple se bohužel rozhodl, že vyhledávání emoji bude (snad prozatím) dostupné pouze na jablečných telefonech. Pokud vlastníte iPad, tak bohužel máte smůlu a musíte emoji i nadále vyhledávat pouze pomocí kategorií. Apple v rámci nových systémů iPad diskriminoval u více funkcí, nikoliv jen u vyhledávání emoji.

vyhledávání emoji v ios 14
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Domovská obrazovka

…co milujeme

Domovská obrazovka v iOS vypadala již po dobu několika let jednoduše úplně stejně, a proto mnozí z nás určitě novou podobu domovské obrazovky ocení. Apple při prezentaci uvedl, že si uživatelé pamatují rozmístění aplikací pouze na dvou prvních obrazovkách, což určitě mnozí z vás potvrdí. Poté si nově můžete některé stránky s aplikacemi skrýt. Kromě toho si můžete na domovskou obrazovku přidávat widgety, které jsou opravdu skvělé, byť mnozí jedinci říkají, že se Apple „opičil“ po Androidu. Domovskou obrazovku v iOS 14 bych nazval moderní, čistou a intuitivní.

…co nesnášíme

I přesto, že je domovská obrazovka konečně o mnoho lépe přizpůsobitelná, tak jsou zde různé věci, které nám jednoduše vadí. Aplikace a widgety jsou bohužel stále „přilepené“ k mřížce, a to odshora dolů. Neočekáváme samozřejmě, že by Apple mřížku kompletně odstranil, očekáváme jen to, že bychom si aplikace mohli umístit kdekoliv v mřížce a nikoliv směrem odshora dolů. Někdo by třeba rád měl aplikace úplně dole, anebo třeba jen na jedné straně – toho jsme se bohužel nedočkali. Co se navíc týče správy stránek a všeobecně správy celé nové domovské obrazovky, tak je postup vcelku nejasný a nepochopitelný. Apple snad v budoucích aktualizacích možnosti pro správu domovské obrazovky opraví.

Knihovna aplikací

…co milujeme

App Library, česky Knihovna aplikací, je dle mého názoru snad nejlepší novou funkcí v iOS 14. Osobně jsem si Knihovnu aplikací nastavil hned na druhou obrazovku, kdy na první mám jen pár vybraných aplikací a zbytek hledám právě přes Knihovnu aplikací. Díky této funkci můžete jednoduše vyhledávat aplikace pomocí vyhledávacího pole, aplikace se zde však také řadí do určitých „kategoriíí“. Nahoře naleznete naposledy nainstalované a nejpoužívanější aplikace, níže poté již samotné kategorie – například hry, sociální sítě a další. První tři aplikace můžete vždy spustit z obrazovky Knihovny aplikací, další aplikace poté spustíte po rozkliknutí kategorie. Využívání Knihovny aplikací je jednoduše skvělé, jednoduché a rychlé.

…co nesnášíme

Knihovna aplikací má však bohužel pár negativních vlastností. Momentálně totiž v iOS 14 neexistuje možnost, pomocí které bychom si ji mohli upravit. Jsme schopni ji pouze zapnout, a to je vše – veškeré rozdělení aplikací a kategorií už je na samotném systému, který se rozhodně nemusí zavděčit všem. Kromě toho občas v případě českých znaků pokulhává vyhledávání aplikaci pomocí vyhledávacího pole. Doufejme, že Apple přidá možnosti pro úpravu a další v rámci jedné z budoucích aktualizací.

Widgety

…co milujeme

Upřímně mi widgety v iOS vůbec nechyběly, nikdy jsem je příliš nepoužíval a nebyl jsem jejich fanoušek. Widgety, které Apple přidal v iOS 14, jsou však naprosto skvělé a já je snad poprvé v životě doopravdy začal používat. Nejvíce se mi líbí jednoduchost designu widgetů – ty jsou moderní, čisté a vždy na nich najdete to, co potřebujete. Díky widgetům tedy není nutné otevírat určité aplikace, jelikož k vybraným datům můžete získat přístup přímo z domovské obrazovky.

…co nesnášíme

Výběr widgetů je prozatím bohužel velmi omezený. To však nelze brát jako úplnou nevýhodu, jelikož widgety by měly přibývat poté, co bude systém uvolněn na veřejnost. Prozatím jsou k dispozici pouze widgety nativních aplikací, později se objeví samozřejmě widgety od aplikací třetí strany. Další nevýhodou je, že widgetům nemůžete volně měnit velikost – jsou k dispozici pouze tři velikosti od nejmenší po největší a tím to hasne. Prozatím navíc widgety úplně nefungují podle představ, jelikož se často zasekávají, anebo nezobrazují vůbec žádná data. Doufejme, že Apple všechny tyto problémy co nevidět vyřeší.

Kompaktní uživatelské prostředí

…co milujeme

Kromě toho, že Apple provedl několik velkých změn, tak provedl také ty menší, které jsou však také velmi důležité. V tomto případě lze zmínit kompaktní zobrazení příchozího hovoru a rozhraní Siri. Pokud vám v iOS 13 a starším někdo zavolá, tak se hovor zobrazí přes celou obrazovku. V iOS 14 došlo ke změně a pokud zrovna zařízení používáte, tak se příchozí hovor zobrazí pouze ve formě notifikace, která nezabírá celou obrazovku. Podobně to je i v případě Siri. Ta se také po aktivaci nově nezobrazí přes celou obrazovku, ale pouze v její spodní části.

…co nesnášíme

Zatímco zobrazení malého oznámení o příchozím hovoru nemá snad žádnou chybu, tak to samé se bohužel nedá říct o Siri. Pokud na iPhonu Siri aktivujete, tak bohužel musíte přestat dělat vše, co zrovna děláte. Pokud se totiž Siri na něco zeptáte nebo ji jednoduše vyvoláte, tak jakákoliv interakce Siri přeruší. Postup je tedy takový, že Siri aktivujete, řeknete co potřebujete, počkáte na odpověď a až poté můžete něco začít dělat. Problém je také v tom, že nevidíte, co jste Siri řekli – vidíte jen odpověď Siri, což můžete být v některých případech velký problém.

iOS-14-FB
Zdroj: Apple.com
.