Zavřít reklamu

Jak už to tak v posledních letech bývá, tak Apple zkrátka nestíhá své systémy vyvíjet dostatečně rychle. A není se čemu divit, jelikož majoritní aktualizace všech systému vychází každý jeden rok, takže si Apple sám na sebe upletl bič. Samozřejmě by bylo řešením, kdyby se tyto aktualizace vydávaly například jednou za dva roky, nyní už si to ale kalifornský gigant zkrátka nemůže dovolit. Letos došlo k odložení vydání macOS Ventura a iPadOS 16, co se pak týče iOS 16, tak stále čekáme na několik funkcí, které stále nejsou v systému k dispozici. Pojďme se proto společně v tomto článku podívat na 5 těchto funkcí z iOS 16, kterých se dočkáme do konce letošního roku.

Freeform

Jednou z nejočekávanějších funkcí, potažmo aplikací, je aktuálně rozhodně Freeform. Jedná se o jakousi nekonečnou digitální tabuli, na které můžete spolupracovat společně s ostatními uživateli. Tuto tabuli můžete využít například v nějakém týmu, kde pracujete na nějakém úkolu či projektu. Nejlepší na tom je, že nejste nijak limitovaní vzdáleností, takže ve Freeform můžete pracovat klidně s lidmi, kteří se nachází na druhé straně zeměkoule. Kromě klasických zápisků bude je do Freeform možné přidávat také obrázky, dokumenty, kresby, lístečky a další přílohy. Dočkáme se již brzy, a to konkrétně s vydáním iOS 16.2 za pár týdnů.

Apple Classical

Další očekávanou aplikací, o které se mluví už několik měsíců, je rozhodně Apple Classical. Původně se předpokládalo, že se jejího představení dočkáme po boku druhé generace AirPods Pro, bohužel k tomu ale nedošlo. Příchod Apple Classical je každopádně do konce roku prakticky nevyhnutelný, jelikož už se o ní objevily první zmínky v kódu iOS. Pro upřesnění se má jednat o novou aplikaci, ve které budou uživatelé schopni jednoduše vyhledávat a přehrávat vážnou (klasickou) hudbu. Ta je již nyní sice k dispozici v Apple Music, bohužel ale její vyhledávání není úplně šťastné. Patříte-li mezi milovníky vážné hudby, určitě si Apple Classical oblíbíte.

Hraní s využitím SharePlay

Společně s iOS 15 jsme se dočkali představení funkce SharePlay, kterou již nyní můžeme využívat ke konzumaci nějakého obsahu společně s vašimi kontakty. SharePlay lze konkrétně využít v rámci FaceTime hovoru, pokud chcete například s druhou stranou sledovat nějaký film či seriál, anebo třeba poslouchat hudbu. V iOS 16 se pak ještě letos dočkáme rozšíření SharePlay, a to konkrétně pro hraní her. Při probíhajícím FaceTime hovoru tak budete společně s druhou stranou schopni hrát zároveň nějakou hru a navzájem spolu při tom komunikovat.

iPad 10 2022

Podpora externích monitorů pro iPady

I přesto, že tento odstavec nepojednává o iOS 16, ale o iPadOS 16, tak mi přijde důležité se o něm zmínit. Jak jistě mnoho z vás ví, tak jsme se v iPadOS 16 dočkali nové funkce Stage Manager, která přináší zbrusu nový způsob multitaskingu na jablečných tabletech. Uživatelé tak konečně mohou na iPadech jednoduše pracovat s vícero okny najednou a ještě více se tak přiblížit využívání na Macu. Stage Manager zakládá především také na možnosti připojení externího monitoru k iPadu, kdy dojde k rozšíření obrazu a práce je tak ještě příjemnější. Bohužel, aktuálně ale podpora externích monitorů není v iPadOS 16 k dispozici. Dočkáme se ale brzo, nejspíše již s vydáním iPadOS 16.2 za pár týdnů. Až poté bude veřejnost konečně schopna využívat Stage Manager na iPadu naplno.

ipad ipados 16.2 externí monitor

Satelitní komunikace

Nejnovější iPhony 14 (Pro) jsou schopny provozovat satelitní komunikaci. Je však důležité zmínit, že Apple prozatím tuto novinku na nejnovějších jablečných telefonech nespustil, jelikož ji doposud nestihl dostat do takové fáze, aby ji mohla veřejnost využívat. Dobrou zprávou však je, že podpora satelitní komunikace by měla přijít ještě do konce roku. Pro nás v Česku, potažmo pro celou Evropu, to ale bohužel nic nemění. Satelitní komunikace bude totiž zpočátku k dispozici jen ve Spojených státech amerických a je otázkou, za jak dlouho (a jestli vůbec) se jí dočkáme. Rozhodně ale bude fajn vidět, jak vlastně satelitní komunikace funguje v praxi – má totiž zajistit možnost přivolání pomoci v místech bez signálu, takže rozhodně zachrání mnoho životů.

.