Zavřít reklamu

Pokud jste již majitelem nových MacBooků Pro, hraní her asi nebylo prioritou při vaše výběru. Je pravda, že počítače Mac nejsou pro svůj katalog her typu AAA zrovna chváleny, existuje nicméně několik populárních titulů, které stojí za to si na vašem novém počítači zahrát. A možná budete překvapeni, jak dobře běží.

Následující tituly nabízejí skutečnou ochutnávku herního výkonu, kterého mohou dosáhnout nejnovější čipy M1 Pro a M1 Max, kdy v některých případech dokonce ani nejsou řečené hry plně optimalizovány pro Apple Silicon čipy. S trochou štěstí však mohou jejich působivé výsledky nadchnout vývojáře her a jejich vydavatele natolik, aby si potenciální výkon procesorů Apple uvědomili a konečně na platformu Mac začali přinášet více obsahu.

Shadow of the Tomb Raider 

Tento titul je jedním z nejvýkonnějších na vlastní čipové architektuře Applu, přestože nejde o optimalizovaný port pro Mac, který využívá grafického rozhraní macOS Metal. Chcete-li si tuto hru na nových Macích zahrát, musíte ji spustit prostřednictvím překladové vrstvy Applu Rosetta.

Přesto čipy ‌M1‌ Pro a ‌M1 Max‌ usnadňují zpracovávání složitého venkovního prostředí a vykreslování na velké vzdálenosti, a to i při použití grafické předvolby na vysoké detaily při 1080p. Hra má v takovém případě i na 14palcovém MacBooku Pro s čipem ‌M1‌ Pro průměrně 50 až 60 snímků za sekundu. Jak pak ukázal YouTuber MrMacRight, tak na 16palcovém MacBooku Pro s čipem ‌M1 Max‌ se při stejném nastavení snímková frekvence téměř zdvojnásobí. Při rozlišení 1440p je pak možné dosáhnout na střední detaily trvalých 50 až 60 snímků za sekundu.  

Metro Exodus 

Metro Exodus je jeden z nejnovějších herních portů AAA hry pro macOS, zároveň je jednou z vůbec nejpůsobivějších FPS, které jsou v současnosti na Macu dostupné. I když i tato hra vyžaduje ke svému běhu překladovou vrstvu Rosetta, integrovaná grafická jádra v čipech ‌M1‌ Pro a ‌M1 Max‌ jsou dobře vybavena na to, aby si poradila s herním enginem nabitým efekty, který ve velké míře využívá světlá a tmavá prostředí i rychlou akci. V nativním rozlišení 1440p dosahuje hra snímkovací frekvence v průměru 40 až 50 fps a to na obou čipech. Při kvalitě 1080p pak běží na necelých 100 fps.

Deus Ex: Mankind Divided 

I zde se jedná o port, který ke svému chodu potřebuje rozhraní Rosetta. Jde o jednu ze skutečně nejnáročnějších her, se kterou mají problémy i čipy M1. S čipem ‌M1 Max‌ však může hra dosáhnout v průměru 70 až 80 snímků za sekundu při rozlišení 1080p, a to při vysokém grafickém nastavení. Stroje s čipem ‌M1‌ Pro dosahují při stejném nastavení přibližně 50 až 60 fps. V případě rozlišení 1440p pak M1 Max stále poskytuje hratelných 45 až 55 fps.

A Total War Saga: Troy 

Troja je nejnovějším dílem ze série real time strategií Total War, které jsou kvůli rozsáhlým pozemním bitvám tradičně považovány za vysoce náročné na CPU. Zde však titul už běží na Apple Silicon čipech nativně a ‌M1 Max‌ zde jasně využívá optimalizovaného kódu a dosahuje tak skutečně příkladné snímkovací frekvence. V 1080p i při nastavení vysokých detailů tak hra trvale překračuje 100 fps, zatímco ‌M1‌ Pro zvládá 60 až 70 snímků za sekundu při stejném rozlišení.

Baldur’s Gate 3 

I když očekávaný RPG hit Baldur’s Gate 3 ještě oficiálně nevyšel, je už k dispozici jeho verze pro předběžný přístup. Titul běží na Apple Silicon nativně a v rozlišení 1080p v nastavení „Ultra“ dosahuje na 14palcovém MacBooku Pro s ‌M1‌ Pro čipem i 16palcovém MacBooku Pro s ‌M1 Max‌ čipem trvalých 90 až 100 snímků za sekundu. Druhý jmenovaný pak těchto hodnot dosahuje i při rozlišení 1440p, M1 Pro už zde ale má problémy a kolísá mezi 20 až 45 snímky za sekundu. Pokud pak na 16“ M1 Max stroji nastavíte 4K a necháte Ultra detaily, dostanete se pořád na nějakých 50 až 60 snímků za sekundu.

.