Zavřít reklamu

V posledních letech je tak nějak tradicí, že se po vydání nové majoritní verze některého z jablečných operačních systémů objeví určité chyby. Postupem času Apple samozřejmě většinu chyb odstraní, problém je ale v tom, že oprava někdy může trvat několik týdnů či měsíců. Jinak tomu nebylo ani v případě vydání macOS 11 Big Sur. Nejednalo se samozřejmě o faux pas z minulé verze macOS 10.15 Catalina, i přesto se ale stále s nějakými chybami setkat můžete. V tomto článku se společně podíváme na 5 nejběžnějších problémů v macOS Big Sur a jak je můžete vyřešit.

MacBook se nenabíjí

Co tak pozoruji, tak mezi nejčastější problémy, se kterými se uživatelé macOS Big Sur potýkají, patří ty s nenabíjením, popřípadě se slabou výdrží baterie. Tento problém se projevuje tak, že i přes zapojení MacBooku do napájení nedochází k nabíjení – buďto se nabíjení vůbec nespustí, anebo se zobrazí, že se zařízení nedobíjí. Pokud nepoužíváte originální nabíjecí adaptér a kabel, tak prvně vyzkoušejte tohle, samozřejmě zkuste využít jiný nabíjecí konektor. Jestliže se MacBook stále nenabíjí, zkuste vypnout správu životnosti baterie. Přejděte do Předvolby systému -> Baterie, kde vlevo klepněte na Baterie, a poté vpravo dole na Kondice baterie… Zobrazí se další okno, kde odškrtněte možnost Spravovat životnost baterie.

Nelze stáhnout aktualizaci

Někteří uživatelé se mohou potýkat s tím, že se jim nedaří stáhnout aktualizaci operačního systému. Často dochází například k zastavení stahování, anebo se aktualizace vůbec nezobrazí. Pokud jste se i vy ocitli v podobných problémech, tak si prvně na těchto stránkách zkontrolujte, zdali veškeré služby od Applu běží bez omezení. Je-li vše v pořádku, tak můžete zkusit aktualizaci provést v bezpečném režimu. Do toho se dostanete tak, že váš Mac či MacBook vypnete, a poté při zapnutí podržíte klávesu Shift. Tuto klávesu držte tak dlouho, dokud se v bezpečném režimu neobjevíte. Po načtení se přihlaste a zkuste aktualizaci provést.

system status apple
Zdroj: Apple

Problémy s Bluetooth

Jestliže patříte mezi jedince, kteří využívají Bluetooth na svém Macu naplno, například jelikož máte připojeny AirPody, Magic Keyboard, Magic Trackpad, reproduktor a další zařízení, tak vás nefunkčnost Bluetooth rozhodně dokáže pekelně vyvést z míry. Máte-li po aktualizaci na macOS Big Sur na Macu s Bluetooth problémy i vy, tak existuje vcelku jednoduché řešení – reset Bluetooth modulu do továrního nastavení. Reset Bluetooth modulu jednoduše provedete tak, že podržíte Shift + Option, a poté klepnete v horní liště na ikonu Bluetooth. Zobrazí se menu, ve kterém už jen klepněte na Resetovat Bluetooth modul. Nakonec akci potvrďte a váš Mac či MacBook restartujte.

reset bluetooth modulu
Zdroj: macOS

Skrývání horní lišty

Stává se vám, že po přechodu na macOS Big Sur dochází k neustálému skrývání horní lišty, potažmo tzv. menu baru? Pokud ano, tak byste měli vědět, že se nejedná o nějakou chybu, ale naopak novou funkci, která přibyla s příchodem macOS Big Sur. Apple totiž uživatelům přidal možnost, pomocí které si mohou nastavit, aby se horní lišta, stejně jako Dock, při nečinnosti skryla. Jestliže si na tuto funkci nemůžete zvyknout, popřípadě pokud vám jednoduše nevyhovuje, tak si samozřejmě chování můžete přenastavit. Stačí přejít do Předvolby systému -> Dock a řádek nabídek, kde nalevo klepněte na Dock a řádek nabídek. Zde už jen stačí ve spodní části okna odškrtnout možnost Automaticky skrývat a zobrazovat řádek nabídek.

Zasekávání při psaní

Další uživatelé si po přechodu na macOS Big Sur stěžují na to, že se jim zasekává psaní. Nejčastěji se tento problém projevuje v rámci aplikace Zprávy, občas ale také v jiných aplikacích. Jestliže máte problém se psaním ve Zprávách, tak tuto aplikaci vynuceně ukončete – stačí podržet Option a pravým tlačítkem (dvěma prsty) klepnout na Zprávy v Docku, pak už jen stačí zvolit Vynutit ukončení. V opačném případě otevřete nativní aplikaci Monitor aktivity (najdete jej v Aplikacích, anebo pomocí Spotlightu). V Monitoru aktivity se přesuňte do záložky CPU, a poté pomocí pole vpravo nahoře vyhledejte proces AppleSpell. Po vyhledání na něj klepněte, čímž se označí, a poté vpravo nahoře klepněte na křížek. Nakonec stačí proces vynuceně ukončit. Tím by se problémy se psaním měly vyřešit.

.