Zavřít reklamu

Macy si v poslední době výrazně polepšily, především tedy v oblasti výkonu s příchodem čipů Apple Silicon. Jestli je ale něco, co se u jablečných počítačů nezměnilo, pak je to konkrétně úložiště. Nyní ale nemáme na mysli jeho kapacitu – ta se ve skutečnosti o něco zvýšila – nýbrž cenu. Apple je moc dobře znám tím, že si za SSD upgrade účtuje nemalé peníze. Spousta jablíčkářů se proto spoléhá na externí SSD disky. Ty lze dnes získat za poměrně slušnou cenu v parádních konfiguracích.

Na druhou stranu je nutné zmínit, že není vhodné výběr externího SSD disku podcenit. Na trhu se sice nachází spousta nejrůznějších modelů, jenže ty se od sebe odlišují nejen designem či designem, ale také způsobem připojení, přenosovými rychlostmi a řadou dalších vlastností. Pojďme si proto ukázat ty nejlepší z nich, které stojí za to. Malý výběr to rozhodně nebude.

SanDisk Extreme Pro Portable V2 SSD

Velice oblíbeným externím SSD diskem je SanDisk Extreme Pro Portable V2 SSD. Tento model si zakládá na rozhraní USB 3.2 Gen 2×2 a NVMe, díky čemuž nabízí perfektní přenosové rychlosti. Připojuje se samozřejmě prostřednictvím konektoru USB-C. Konkrétně pak dosahuje rychlosti čtení i zápisu až 2000 MB/s a s přehledem si tak poradí i se spouštěním aplikací a řadou dalších úkonů. K dostání je ve třech verzích s kapacitou úložiště 1 TB, 2 TB a 4 TB. Navíc aby toho nebylo málo, tak je zároveň odolný vůči prachu a vodě dle stupně krytí IP55.

Tento model jednoznačně potěší svým jedinečných designem. SSD disk je navíc malý, vleze se do kapsy a není tedy žádný problém si jej vzít například na cesty. Výrobce ještě slibuje i fyzickou odolnost. Podle všeho si SanDisk Extreme Pro Portable SSD poradí i s pády z výšky dvou metrů. V závěru ještě potěší vlastní software pro šifrování dat prostřednictvím 256bit AES. Uložená data jsou pak téměř až neprolomitelná. Tento model vás v závislosti na kapacitě úložiště vyjde na 5 199 Kč až 15 790 Kč.

SanDisk Extreme Pro Portable V2 SSD zakoupíte zde

Samsung Portable SSD T7

Zajímavou volbou je také Samsung Portable SSD T7. Tento model dokáže na první pohled zaujmout svým hliníkovým tělem s precizním zpracováním, což jde ostatně ruku v ruce s designem dnešních Maců. Disk je každopádně s předchozím kandidátem od firmy SanDisk o něco pomalejší. Ačkoliv se stejně tak spoléhá na rozhraní NVMe, tak rychlost čtení dosahuje „pouhých“ 1050 MB/s, v případě zápisu pak 1000 MB/s. Ve skutečnosti jde však o solidní hodnoty dostačující pro spouštění aplikací nebo her. Mimo odolnosti vůči pádu, kterou zajišťuje právě zmiňované hliníkové tělo,se také pyšní technologií Dynamic Thermal Guard pro hlídání a udržování provozní teploty.

samsung portable t7

Stejně tak i Samsung se v ohledu zabezpečení spoléhá na 256bitové šifrování AES, přičemž veškeré nastavení disku lze vyřešit prostřednictvím doprovodné aplikace od výrobce, která je k dostání jak pro macOS, tak i pro iOS. Obecně se jedná o jeden z nejlepších disků v ohledu cena/výkon. Za relativně nízkou cenu dostanete dostačující kapacitu úložiště a jeho více než dobrou rychlost. Samsung Portable SSD T7 se prodává ve verzi s 500GB, 1TB a 2TB úložištěm a vyjde vás na 1 999 Kč až 6 619 Kč. Disk je navíc k dostání ve třech barevných provedení. Konkrétně se jedná o černou, červenou a modrou variantu.

Samsung Portable SSD T7 zakoupíte zde

Lacie Rugged SSD

Pokud jste často na cestách a potřebujete doopravdy odolný SSD disk, který se jen tak něčeho nezalekne, pak by se vaše pohledy měly upínat směrem k Lacie Rugged SSD. Tento model od prestižní značky se totiž pyšní kompletním pogumováním a nějakého pádu se jen tak nezalekne. Navíc u toho to ještě nekončí. Nadále se SSD disk pyšní odolností vůči prachu a vodě dle stupně krytí IP67, díky čemuž se nezalekne ani ponoření do hloubky až jednoho metru na až 30 minut. Co se pak týče jeho funkčnosti, opět se spoléhá na NVMe rozhraní v kombinaci s USB-C připojením. Ve finále tak nabízí rychlost čtení i zápisu až 950 MB/s.

SSD disk Lacie Rugged SSD je perfektní volbou například pro cestovatele či fotografy, kteří na svých cestách potřebují dostatek rychlého úložiště s výjimečnou kapacitou. Tento model je k dostání ve verzi s 500GB a 1TB úložištěm, kdy vás konkrétně vyjde na 4 539 Kč, respektive 6 999 Kč.

Lacie Rugged SSD zakoupíte zde

K dispozici je pak ještě velice podobný model, který vypadá úplně stejně. V tomto případě je řeč o Lacie Rugged Pro. Jeho zásadní rozdíl však spočívá v tom, že se spoléhá na rozhraní Thunderbolt, díky čemuž nabízí bezkonkurenční přenosové rychlosti. Rychlost čtení i zápisu totiž dosahuje až 2800 MB/s – dokáže tedy přenést téměř 3 GB během pouhé vteřiny. Samozřejmostí je pak i zvýšená odolnost, pogumování a stupeň krytí IP67. Na druhou stranu takový disk už něco stojí. Za Lacie Rugged Pro 1TB totiž zaplatíte 11 490 Kč.

SanDisk Extreme Portable SSD V2

Dalším skvělým diskem v poměru cena/výkon je SanDisk Extreme Portable SSD V2. Pokud má u některého z vypsaných modelů platit pořekadlo „za málo peněz, spousta muziky“, pak je to přesně u tohoto kousku. Stejně tak i tento disk se spoléhá na rozhraní NVMe (s USB-C propojením) a dosahuje rychlosti čtení až 1050 MB/s a rychlosti zápisu až 1000 MB/s. Co se jinak týče designu, tak ten je prakticky totožný se zmiňovaným diskem SanDisk Extreme Pro Portable V2 SSD. Rozdíl zde spočívá pouze v přenosové rychlosti.

SanDisk Extreme Portable SSD V2

Na druhou stranu je tento model k dostání ve více variantách. Pořídit si jej můžete ve verzi s kapacitou 500 GB, 1 TB, 2 TB a 4TB, kdy vás vyjde od 2 399 Kč až po 12 090 Kč.

SanDisk Extreme Portable SSD V2 zakoupíte zde

Lacie Portable SSD v2

Jako poslední si zde uvedeme disk Lacie Portable SSD v2. Při pohledu na jeho specifikace na něm (ve srovnání s ostatními) není nic tak zvláštního. Opět se totiž jedná o disk s NVMe rozhraním a USB-C propojením, který dosahuje rychlosti čtení až 1050 MB/s a rychlosti zápisu až 1000 MB/s. V tomto směru se například od dříve uvedeného SanDisk Extreme Portable SSD V2 nijak neliší.

Zcela zásadní je však jeho design. Právě díky své podobě je tento disk nesmírně oblíbený mezi jablíčkáři, za což vděčí především svému hliníkovému tělu. I přesto je však Lacie Portable SSD v2 nesmírně lehký a rezistentní vůči otřesům či vibracím, přičemž se nezalekne ani lehčího pádu. I v tomto případě se pak ještě nabízí zálohovací software přímo od výrobce. Tento kousek je k dostání s kapacitou 500 GB, 1 TB a 2 TB. Vyjde vás pak konkrétně na 2 589 Kč až 7 490 Kč.

Lacie Portable SSD v2 zakoupíte zde

.