Zavřít reklamu

Jednou z nejdůležitějších jablečných služeb je bezesporu iCloud. Ten se stará o zálohování všech vašich dat a následnou synchronizaci napříč všemi vašimi zařízeními s logem nakousnutého jablka. V praxi se jedná o úžasnou možnost, kdy například při přechodu na novější iPhone nemusíte vůbec nic řešit, jelikož se vám z iCloudu dokážou nahrát všechna dřívější data, aniž byste museli složitě řešit jejich přenos. Stejně tak zde najdete uchovány vaše fotografie, kontakty, zprávy a řadu dalších – pokud tedy jejich ukládání máte aktivované. Na druhou stranu je ale nutné upozornit, že iCloud není tak úplně zálohovací službou, což se mnoha lidem už několikrát vymstilo.

K čemu iCloud slouží

Pojďme si ale nejprve shrnout, k čemu vlastně iCloud primárně slouží. Ačkoliv s jeho pomocí můžete vytvářet například zálohy vašich iOS telefonů a uchovávat si řekněme celou sbírku fotografií a alb, tak i přesto je primární cíl trošku odlišný. Jak jsme už nakousli výše, iCloud slouží hlavně k synchronizaci všech vašich dat, aniž byste se tímto procesem museli složitě zabývat. Ať už se tedy přihlásíte k vašemu Apple ID na jakémkoliv zařízení, tak v zásadě platí, že díky přístupu k internetu můžete k datům přistupovat kdykoliv a odkudkoliv. Zároveň se ani nemusíte omezovat na zmiňovaná Apple zařízení. iCloud lze totiž otevřít i v prohlížeči, kde máte k dispozici nejen data z iCloudu jako takového, ale i váš Mail, Kalendář, Poznámky a Připomínky, Fotky nebo dokonce i aplikace z kancelářského balíčku iWork.

Bohužel na jablíčkářských fórech se už nejednou objevily stížnosti o tom, že uživatelům z ničeho nic zmizela jejich data uložená na iCloudu, kdy po nich zbyly například pouze prázdné složky. V takovém případě sice služba nabízí funkci Obnovit data, avšak ta v těchto případech nemusí vždy fungovat. Teoreticky tak hrozí, že můžete přijít o všechna data, pokud je nebudete mít patřičně zálohována.

iphone_13_pro_nahled_fb

Jak zálohovat

Jedním z nejdůležitějších pravidel je, aby každý uživatel zálohoval svá zařízení a zajistil tak, že neztratí svá cenná data. V tomto směru je samozřejmě lepší použít iCloud než nic, avšak na druhou stranu existují i lepší varianty. Mnoho jablíčkářů se proto spoléhá například na konkurenční služby. Spousta lidí si pochvaluje Google Disk, který vám dokonce umožní pracovat s dřívějšími verzemi souborů, a jehož Fotky (Google) zároveň o něco lépe kategorizují jednotlivé snímky. Jiní se pak spoléhají například na OneDrive od Microsoftu.

Jednou z nejlepších variant je pak zálohování veškerých dat lokálně, případně na vlastní síťové úložiště (NAS). V takovém případě totiž máte veškerá data pod kontrolou a přistupujete k nim jen a pouze vy. Zároveň dnešní NASy disponují poměrně šikovnými nástroji, díky čemuž například za pomocí umělé inteligence dokážou velmi chytře kategorizovat i fotografie a další, což nám ukázal například QNAP s aplikací QuMagie. Ve finále ale záleží na volbě každého z nás.

Vyplatí se iCloud?

Tímto ale samozřejmě nechceme říct, abyste si okamžitě zrušili předplatné na iCloudu. Stále se totiž jedná o perfektní službu s řadou možností, která znatelně zjednodušuje používání Apple produktů. Osobně úložiště na iCloudu dnes vnímám jakožto povinnost. Navíc díky rodinnému sdílení může posloužit celé rodině a ukládat nejrůznější data – od událostí v kalendáři, přes kontakty až po jednotlivé soubory.

Na druhou stranu zase určitě není na škodu, když si veškerá data ještě něčím pojistíte. V tomto směru vám mohou pomoct uvedené možnosti, kdy si můžete vybrat například z dostupných cloudových služeb, případně využít domácí řešení. Zde může být překážkou cena. Ostatně proto mnoho jablíčkářů celý problém řeší vcelku jednoduše, kdy svůj iPhone prostřednictvím Finderu/iTunes zálohuje lokálně do Macu/PC.

.