Zavřít reklamu

Pokud se podíváte na portfolio Applu, je jistotou, že se každý rok dočkáme nových iPhonů i Apple Watch, stejně jako řady iPadů. U ostatních produktů už to ale tak samozřejmé není. Navíc s příchodem nové generace to neznamená, že se přestane prodávat ta starší. Výhodu to má v nižší ceně, nevýhodu pak teoreticky v tom, že Apple takovým produktům ukončí podporu o něco dříve, i když jste si je koupili poměrně nedávno. 

Apple TV HD – 30. října 2015 

Jednoznačně nejstarším produktem celého portfolia společnosti je Apple TV HD, kterou prodává už od roku 2015. Je tedy pravdou, že letos dostala upgrade, kdy už v balení najdete nový dálkový ovladač, který je společný i pro novou Apple TV 4K, na samotný smart-box se ale nesahalo. Problém zde ani není tak ve stáří a hardwaru, protože k aplikaci Apple TV to může stačit, stejně jako k prezentacím v rámci školy nebo firmy. Tím velkým špatným je cena, která je stanovena na opravdu vysokých 4190 Kč. Letošní novinka přitom stojí 4 990 Kč.

Apple Watch Series 3 – 22. září 2017 

Nad udržováním Apple Watch Series 3 v portfoliu společnosti mnozí kroutí hlavou. Tato generace byla představena již v roce 2017 a stále doplňuje nabídku chytrých hodinek Applu vedle Series 7 a SE. Cena hodinek startuje na 5 490 Kč za 38mm velikost pouzdra, vetší 42mm hodinky vyjdou na 6 290 Kč. Problémem zde nejsou ani tak chybějící nové funkce, které nenároční uživatelé neocení, jako spíše velikost interního úložiště, do kterého se pomalu nevejde už ani aktualizace samotného systému.

iPod touch – 28. května 2019 

Možná to tak ani nevypadá, ale poslednímu zástupci rodiny iPod jsou vlastně teprve 2 a půl roku. Málokdo ale ví, že Apple řadu iPod touch vlastně ještě prodává. Aktuální 7. generaci iPodu touch totiž nenajdete v žádné z hlavních nabídek obchodu, a máte-li o ní zájem, musíte skutečně dobře hledat (konkrétně úplně dole na hlavní stránce v nabídce Nakupuj a objevuj). Cena 32GB verze je 5 990 Kč.

iPhone 11 – 10. září 2019 

S příchodem řady telefonů iPhone 13 Apple odstranil ze své nabídky iPhone XR, a aktuálně nejstarším iPhonem, který tak v on-line obchodě společnosti koupíte, je iPhone 11 z roku 2019. A je jisté, že až přijde iPhone 14, tak jedenáctky vyklidí pole iPhonům 12. 64GB verze přitom aktuálně stojí pořád nemalých 14 490 Kč.

Mac Pro – 10. prosince 2019 

Nejstarším počítačem v portfoliu společnosti je stolní Mac Pro. I když už zde máme jisté indicie, že se připravuje nástupce, je otázkou, kdy se jej skutečně dočkáme. Apple je právě v polovině svého dvouletého období přechodu z procesorů Intel na své Apple Silicon, přičemž Mac Pro je samozřejmě osazen čipem od první řečené společnosti. Jedna věc je ale čas prodeje, druhou pak samotná podpora. Nedá se ale příliš věřit, že pokud byste si Mac Pro v základní ceně 164 900 Kč koupili ještě tento rok, bude mu Apple udržovat podporu, tedy aktualizace systému, po dobu déle jak pěti následujících let. Investici je tak nutné skutečně dobře promyslet.

.