Zavřít reklamu

Na začátku své cesty byl iPod touch skvělou alternativou pro ty, kteří používali telefon jiné značky a chtěli okusit ekosystém Applu, popřípadě nepotřebovali hned iPad. Jeho hlavním problémem však bylo, že neměl možnost přijímat mobilní data, takže se přece jen jednalo primárně o hudební přehrávač a sekundárně o herní konzoli čerpající obsah z App Store. A to v dnešní době už nedává moc smysl. 

Pokud se podíváte na webové stránky Applu, tak vám na první dobrou předkládají to důležité, tedy kategorie Mac, iPad, iPhone, Watch, TV a Music. Právě pokud si rozkliknete poslední řečenou, najdete zde možnost zjistit více o službě Apple Music, sluchátkách AirPods a pomalu jako poslední v řadě se zde krčí právě iPod touch. Zapomněla na něho nejen společnost jako taková, ale i její zákazníci.

Apple 7. generaci svého „multimediálního přehrávače“ prezentuje slovy „zábava jede naplno“, přičemž i nyní jej pořád označuje jako „nový iPod touch“. Jenže tento nový iPod touch je v celém portfoliu značky poněkud ztracený. S využitím Apple Music a možností off-line poslechu pořád 100% plní to základní, tedy přehrávání hudby. S druhým řečeným, tedy výkonem na hraní, už to tak slavné není.

Čip A10 Fusion byl představen s iPhonem 7, tedy v září léta páně 2016. Displej iPodu je pořád jen 4palcový, kamera jen 8MPx, FaceTime kamera tragická, a to s rozlišením 1,2MPx. Pokud byste sháněli univerzální hudební přehrávač, nic z toho by až tak nevadilo, kdyby 32GB verze nestála 6 tisíc Kč, 128GB verze 9 tisíc Kč a 256GB verze závratných 12 tisíc Kč.

Aktuální smysl a případná budoucnost 

Ze všeho řečeného prostě vychází, že má Apple iPod touch smysl pro dítě, které s ním může poslouchat hudbu, zahrát si jednoduché hry typu spoj3 a různé populární endless runnery, přičemž se za pomoci iMessage může spojit s přáteli – pokud nejsou všichni stejně jen na WhatsAppu či Messengeru. I iPad mini tak má větší potenciál, a to samozřejmě z důvodu jeho větší úhlopříčky displeje, na které se alespoň dá ten videoobsah konzumovat poměrně pohodlně, což se o 4“ displeji říci nedá (64GB model iPadu mini však vyjde na 11 490 Kč).

Apple může svůj iPod touch vylepšit o větší displej, může mu dát lepší fotoaparáty, rychlejší čip, nebo se s ním může nadobro rozloučit. Na WWDC2021 se dočkáme představení iOS 15. Aktuální iPod touch ještě iOS 14 zvládá, a protože se očekává, že iOS 15 zařízne iPhony 6s, mohl by tak ještě rok s aktualizovaným systémem přežívat. Zní to sice, jako by bylo vše v pořádku, to ale určitě není. 

Vezměte si, že si iPod touch koupíte nyní a budete v něm používat iOS 14. Na podzim letošního roku do něho nahrajete iOS 15 a na podzim roku příštího už budete mít s iOS 16 smůlu. Je tak poměrně smutné, že za rok a půl od koupě už nebude nově pořízené zařízení podporováno. Vztaženo na iPhony a iPady toto rozhodně není styl Applu.

Ten by tak měl okamžitě ukončit prodeje aktuální generace a buď celou slavnou éru iPodů definitivně ukončit, nebo uvést ještě jednoho, pravděpodobně už posledního, zástupce této produktové řady. Jak totiž léta plynou, tento hardware prostě přestává dávat smysl méně a méně. I s ohledem na iPhone SE, který v 64GB variantě vyjde jen o tisíc Kč dráž než 256GB iPod touch. Výbavou se však jedná o nesrovnatelné stroje. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Protože poslouchám hudbu skoro nepřetržitě, tak pro mě je touch skvělý přítel. Buď na sluchátka, nebo reproduktory. Na mobilu neposlouchám. Vadí mi přerušení když někdo volá, při streamu videí nemůžu hledat a hrát hry. Pokud potřebuji streamovat mimo domácí WiFi připojim se na hotspot. Pro mě je tenhle produkt na 1*

celý text

Čtěte více.