Zavřít reklamu

Na začátku své cesty byl iPod touch skvělou alternativou pro ty, kteří používali telefon jiné značky a chtěli okusit ekosystém Applu, popřípadě nepotřebovali hned iPad. Jeho hlavním problémem však bylo, že neměl možnost přijímat mobilní data, takže se přece jen jednalo primárně o hudební přehrávač a sekundárně o herní konzoli čerpající obsah z App Store. A to v dnešní době už nedává moc smysl. 

Pokud se podíváte na webové stránky Applu, tak vám na první dobrou předkládají to důležité, tedy kategorie Mac, iPad, iPhone, Watch, TV a Music. Právě pokud si rozkliknete poslední řečenou, najdete zde možnost zjistit více o službě Apple Music, sluchátkách AirPods a pomalu jako poslední v řadě se zde krčí právě iPod touch. Zapomněla na něho nejen společnost jako taková, ale i její zákazníci.

Apple 7. generaci svého „multimediálního přehrávače“ prezentuje slovy „zábava jede naplno“, přičemž i nyní jej pořád označuje jako „nový iPod touch“. Jenže tento nový iPod touch je v celém portfoliu značky poněkud ztracený. S využitím Apple Music a možností off-line poslechu pořád 100% plní to základní, tedy přehrávání hudby. S druhým řečeným, tedy výkonem na hraní, už to tak slavné není.

Čip A10 Fusion byl představen s iPhonem 7, tedy v září léta páně 2016. Displej iPodu je pořád jen 4palcový, kamera jen 8MPx, FaceTime kamera tragická, a to s rozlišením 1,2MPx. Pokud byste sháněli univerzální hudební přehrávač, nic z toho by až tak nevadilo, kdyby 32GB verze nestála 6 tisíc Kč, 128GB verze 9 tisíc Kč a 256GB verze závratných 12 tisíc Kč.

Aktuální smysl a případná budoucnost 

Ze všeho řečeného prostě vychází, že má Apple iPod touch smysl pro dítě, které s ním může poslouchat hudbu, zahrát si jednoduché hry typu spoj3 a různé populární endless runnery, přičemž se za pomoci iMessage může spojit s přáteli – pokud nejsou všichni stejně jen na WhatsAppu či Messengeru. I iPad mini tak má větší potenciál, a to samozřejmě z důvodu jeho větší úhlopříčky displeje, na které se alespoň dá ten videoobsah konzumovat poměrně pohodlně, což se o 4“ displeji říci nedá (64GB model iPadu mini však vyjde na 11 490 Kč).

Apple může svůj iPod touch vylepšit o větší displej, může mu dát lepší fotoaparáty, rychlejší čip, nebo se s ním může nadobro rozloučit. Na WWDC2021 se dočkáme představení iOS 15. Aktuální iPod touch ještě iOS 14 zvládá, a protože se očekává, že iOS 15 zařízne iPhony 6s, mohl by tak ještě rok s aktualizovaným systémem přežívat. Zní to sice, jako by bylo vše v pořádku, to ale určitě není. 

Vezměte si, že si iPod touch koupíte nyní a budete v něm používat iOS 14. Na podzim letošního roku do něho nahrajete iOS 15 a na podzim roku příštího už budete mít s iOS 16 smůlu. Je tak poměrně smutné, že za rok a půl od koupě už nebude nově pořízené zařízení podporováno. Vztaženo na iPhony a iPady toto rozhodně není styl Applu.

Ten by tak měl okamžitě ukončit prodeje aktuální generace a buď celou slavnou éru iPodů definitivně ukončit, nebo uvést ještě jednoho, pravděpodobně už posledního, zástupce této produktové řady. Jak totiž léta plynou, tento hardware prostě přestává dávat smysl méně a méně. I s ohledem na iPhone SE, který v 64GB variantě vyjde jen o tisíc Kč dráž než 256GB iPod touch. Výbavou se však jedná o nesrovnatelné stroje. 

.