Zavřít reklamu

Za pár týdnů AirTag oslaví své první narozeniny. Apple tento chytrý lokalizátor konkrétně představil 20. dubna 2021 společně s 24″ iMacem a iPadem Pro s čipem M1. O možné druhé generaci se mezi jablíčkáři mluví snad již od samotného představení, kdy uživatelé vyjadřují své názory o tom, jaké novinky by v tomto případě rádi viděli. Pojďme se proto společně podívat na pár změn, které by AirTagy rozhodně slušely. Málo jich rozhodně není.

Dírka na provlečení

Jedním z největších nedostatků současných AirTagů je jejich design. Lokalizátoru totiž schází dírka na provlečení, díky které by bylo možné AirTag prakticky okamžitě upnout například na klíče. V takovém případě mají jablíčkáři zkrátka smůlu a jsou tak přímo odsouzeni k tomu, aby si pořídili další příslušenství v podobě poutka nebo klíčenky. Nalijme si ale čistého vína, ačkoliv jsou tato poutka a klíčenky vcelku fajn, není dvakrát příjemné disponovat lokalizátorem, který je sám o sobě, s trochou nadsázky, k ničemu.

Celý problém by šlo poměrně snadno vyřešit. Samozřejmě by se tak Apple ochudil o příjem z prodeje zmiňovaného příslušenství, zato na druhou stranu by jednoznačně potěšil samotné uživatele. Navíc když se podíváme snad na jakoukoliv konkurenci, dírku na provlečení na ni uvidíme prakticky vždy. Ostatně právě proto by bylo fajn vidět tuto změnu v případě druhé generace. AirTag ji totiž potřebuje doslova jako sůl.

Velikost

AirTagy jsou z hlediska své velikosti poměrně uspokojivé. Jedná se totiž o relativně malé kolečko, které lze snadno schovat například do batohu, nebo prostřednictvím klíčenky či poutka upnout na klíče. Na druhou stranu by některé určitě potěšily, kdyby přišly i jiné velikostní verze. Konkrétně by se cupertinský gigant mohl inspirovat svou konkurencí, konkrétně modelem Tile Slim, který nese podobu platební karty. Díky tomu lze tento lokalizátor jednoduše skrýt do peněženky a spolehlivě ji tak lokalizovat, aniž by v ní musel poměrně nekomfortně trčet kulatý AirTag.

Tile Slim
Lokalizátor Tile Slim

Někteří jablíčkáři pak ještě zmiňují, že by rádi celý lokalizační přívěšek ještě o něco zmenšili do pomyslné verze mini. Nad tímto krokem ale stojí řada otazníků, a je proto spíše nepravděpodobný.

Lepší Přesné hledání

AirTag je vybaven ultraširokopásmovým čipem U1, díky čemuž jej lze s kompatibilním iPhonem, který je vybavený stejným čipem, lokalizovat s parádní přesností. Pokud totiž lokalizátor nemůžeme najít uvnitř našeho domu, tak je nám jeho lokalizace na mapách pochopitelně k ničemu. V takovém případě na něm můžeme přehrát zvuk, nebo s iPhonem 11 (a novějším) jej takzvaně přesně vyhledat, kdy nás přímo nativní aplikace Najít bude navigovat správným směrem. V praxi to připomíná oblíbenou dětskou hru Samá voda.

Někteří uživatelé si ale stěžují na relativně malý dosah, ve kterém je Přesné hledání funkční. Namísto toho by ocenili, jdyby se dosah o něco málo zlepšil, v tom úplně nejlepším scénáři dokonce zdvojnásobil. Samozřejmě je otázkou, jak moc je podobná změna vůbec reálná, a zdali by nebyla potřeba v takovém případě vyměnit samotný ultraširokopásmový čip, a to nejen v AirTagu, ale také v iPhonech.

Rodinné sdílení

Řada jablíčkářů by jednoznačně uvítala lepší propojení AirTagů s rodinným sdílením, což by mohlo výrazně zjednodušit jejich používání v rámci domácnosti. Konkrétně se objevily prosby o možnostech jejich sdílení. Něco podobného by našlo své využití například v případě trackování zvířecích obojků, tašek, deštníků a řady dalších běžných věcí, které se v rodinách mnohdy sdílí.

Lepší zabezpečení před dětmi

Krátce poté, co AirTagy zamířily na pulty prodejců, se v Austrálii začal řešit jeden jejich nedostatek. Tamní prodejce je dokonce stáhl z prodeje kvůli tomu, že mají být nebezpečné pro děti. Vše spočívá v baterii. Ta má být údajně lehce přístupná, kvůli čemuž se zvyšuje riziko jejího spolknutí v případě dětí. Tyto obavy navíc potvrdily i nejrůznější recenze, podle nichž je baterii skutečně lehce přístupná a pro otevření krytu ani nepotřebujete prakticky žádnou sílu. Tento nedostatek by šlo poměrně jednoduše řešit zajištěním na křížový šroubek. Šroubovák má totiž po ruce pravděpodobně každá domácnost a jednalo by se poměrně funkční pojistku proti zmiňovaným dětem. Samozřejmě na místě je zavedení i jiných alternativ.

.