Zavřít reklamu

Google Maps jsou jednou z nejpopulárnějších mapových a navigačních aplikací vůbec. Zakládají si totiž na jednoduchém uživatelském rozhraní, přesných datech a celosvětově rozsáhlé uživatelské základně, kteří mohou sami doplňovat různá data a zpřesňovat tak celou aplikaci jako takovou. Vzhledem k popularitě a rozšířenosti pak není žádným překvapením, že Google na svém řešení neustále pracuje. Pojďme se proto zaměřit na 5 novinek, které v poslední době dorazily nebo dorazí do Google Maps.

Immersive View

Obrovskou popularitu si Google dokázal získat představením novinky s názvem Immersive View. Tato funkce totiž využívá pokročilých možností umělé inteligence v kombinaci se Street View a leteckými snímky, podle čehož následně vytváří 3D verze konkrétních míst. Tím to však ještě nekončí. Celé to totiž ještě doplňuje o řadu důležitých informací, které se mohou týkat například počasí, dopravní špičky či obecně vytíženosti daného místa v konkrétním čase. Něco takového má navíc poměrně rozsáhlou využitelnost. Jak ostatně zmiňuje přímo Google, lidé si tak mohou znatelně usnadnit plánování svých cest a výletů, kdy konkrétně mohou dopředu nakouknout do určité oblasti a například si prohlédnout blízká parkoviště, vstupy, nebo se přesvědčit o počasí v konkrétním čase či vytíženosti okolních restaurací.

Vzhledem k rozsáhlosti této novinky samozřejmě nikoho nepřekvapí, že je omezená pouze pro několik vyvolených měst. Konkrétně je k dispozici uživatelům v Los Angeles, San Franciscu, New Yorku, Londýně a Tokiu. Google zároveň přislíbil rozšíření o Amsterdam, Dublin, Florencii a Benátky. Tato města by se měla dočkat v následujících několika měsících. Zcela zásadní otázkou však je, kdy se funkce rozšíří i dál, kupříkladu i k nám do České republiky. Odpověď je bohužel prozatím v nedohlednu a nezbývá nám tak nic jiného, než trpělivě čekat.

Live View

Vcelku podobnou novinkou je i Live View. Ta konkrétně využívá možností umělé inteligence v kombinaci s rozšířenou realitou, díky čemuž dokáže znatelně usnadnit navigaci ve velkých městech, potažmo také na „složitějších“ a neznámých místech, jako jsou například letiště a podobně. V tomto směru aplikace Google Maps přímo mapuje okolí prostřednictvím čočky fotoaparátu a následně dokáže skrze rozšířenou realitu promítnout šipky ukazující směr, případně informovat o důležitých prvcích jako jsou například bankomaty v okolí.

Funkce Live View je ale prozatím dostupná jen v Londýně, Los Angeles, New Yorku, Paříži, San Franciscu a Tokiu. Google však zmínil, že se chystá ji brzy rozšířit do více než tisíce letišť, vlakových nádraží a nákupních center v Barceloně, Berlíně, Frankfurtu, Londýně, Madridu, Melbourne a dalších.

Google Maps Live View

Snížení spotřeby paliva

Google do své aplikace Google Maps zakomponoval poměrně šikovný prvek, který vám dokáže pomoci s úsporou paliva při použití navigace. Vybraná trasa má totiž zásadní vliv na spotřebu, a to nejen s ohledem na vzdálenost, ale na celkovou cestu jako takovou. Důležitou roli v tomto hraje i typ motoru vašeho vozidla, respektive tedy zdali jezdíte na benzín, naftu, případně jestli máte auto hybridním či elektro pohonem. V rámci Google Maps si proto můžete nastavit typ motoru vašeho automobilu a aktivovat v Google Maps > Nastavení > Navigace > Upřednostnit úsporné trasy. V takovém případě pak mapy automaticky upřednostňují trasy s nižší spotřebou paliva.

Google Maps: Typ motoru

Elektromobilita

Elektromobilita je momentálně na vzestupu a těší se stále větší popularitě. Na trh se zároveň dostávají novější a podstatně efektivnější modely, které dokážou věrně přesvědčit případné zájemce a přijmout je do světa elektromobility. Na to samozřejmě reaguje i Google se svým mapovým a navigačním softwarem. V únoru roku 2023 proto do řešení zamířila série novinek určených pro řidiče s elektromobilem.

Při plánování trasy vám Google Maps dokáže automaticky udělat zastávky pro dobití vozidla, přičemž v takovém případě vybírá ideální nabíjecí stanici na základě několika faktorů. Bere v potaz především současný stav, dopravní situaci a očekávanou spotřebu. Netřeba si tedy lámat hlavu nad tím, kde a kdy si uděláte zastávku. Stejně tak se přímo ve vyhledávání začínají objevovat nabíjecí stanice, u kterých si navíc pomocí filtrů můžete nastavit, aby vám aplikace zobrazovala pouze nabíječky s rychlonabíjením. Tyto možnosti jsou k dispozici pro všechny elektromobily s vestavěnou aplikací Google.

Glanceable Directions

Google nedávno také představil další poměrně zajímavou novinku s názvem Glanceable Directions. Ačkoliv se Google Maps řadí mezi jednu z nejpopulárnějších aplikací svého druhu, má i jisté nedostatky. Pokud si totiž chcete pouze zobrazit trasu z bodu A do bodu B, pak je poměrně obtížné ji následovat. V mnoha ohledech vám tak nezbývá nic jiného, než se přepnout do režimu navigace, což však v některých případech může být překážkou. Právě Glanceable Directions představuje řešení tohoto nedostatku.

Glanceable Directions

Již brzy do Google Maps dorazí dlouho očekávaná novinka, díky které vás řešení bude navigovat i z obrazovky zobrazující trasu. Aby toho nebylo málo, navigace tak bude dostupná i z uzamčené obrazovky. V některých případech nemusí být nejbezpečnější odemykat zařízení pro zobrazení trasy, obzvláště tedy při řízení. V rámci iOS (16.1 nebo novější) vás proto appka bude informovat prostřednictvím Živých aktivit o ETA a nadcházejících odbočkách.

.