Zavřít reklamu

Produkty Apple se z počátku spoléhaly na mapy od konkurenčního Googlu, a to konkrétně v letech 2007 až 2009. Následně se ale firmy nepohodly. Cupertinský gigant tímto získal motivaci pro vývoj zcela vlastního řešení, kterého jsme se dočkali v září 2012 pod názvem Apple Maps. Není ale žádným tajemstvím, že jsou jablečné mapy podstatně pozadu za svou konkurencí a s neúspěchem se potýkají prakticky od svého spuštění.

Apple Maps si v posledních letech sice poměrně zásadně polepšily, ale ani přesto nedosahují takových kvalit, které nabízí právě zmiňovaný Google. Navíc ona vylepšení přišla spíše pouze pro Spojené státy americké. V čem mají Apple Maps navrch, jsou funkce jako Flyover, kdy si některá města můžeme prohlédnout z ptačí perspektivy a zobrazit si je případně ve 3D, nebo Look Around. Právě Look Around nabízí uživateli interaktivní panoramata nasnímaná přímo z auta v daných ulicích. Jenže má to jeden háček – tato funkce je dostupná jen v sedmi městech USA. Dočkáme se vůbec někdy smysluplného vylepšení?

Zlepšení Apple Maps v nedohlednu

Jak už jsme uvedli výše, je tedy otázkou, zdali a kdy se dočkáme nějakého pořádného vylepšení. Dokáže vlastně Apple dohnat svou konkurenci a poskytnout solidní mapový software i pro území Evropy? Prozatím to bohužel moc dobře nevypadá. Google je totiž o několik úrovní napřed a jen tak si svou pomyslnou první příčku vzít nenechá. Nadále je nutné se podívat na to, jak rychle vlastně Apple dokáže fungovat. Skvělým příkladem jsou některé funkce či služby. Například taková platební metoda Apple Pay, která ve Spojených státech byla k dispozici už v roce 2014, k nám dorazila až v únoru 2019.

apple maps

Pak tady ještě máme zmiňované služby, kterých jsme se doteď nedočkali. Nemáme tak k dispozici News+, Fitness+, případně ani českou Siri. Kvůli tomu se zde ostatně ani (oficiálně) neprodává chytrý reproduktor HomePod mini. Pro Apple jsme zkrátka malý trh bez většího potenciálu. Tento přístup se následně promítá i do všeho ostatního, mapami nevyjímaje. Menší státy mají prostě smůlu a žádných zásadních změn se pravděpodobně nedočkají. Na druhou stranu je také otázkou, zdali o Apple Maps máme vůbec zájem. Proč bychom se měli přeučit na jiné řešení, když už několik let používáme osvědčenou alternativu v podobě Mapy.cz a Google Maps?

.