Zavřít reklamu

Před nedávnem vydal Apple páté vývojářské beta verze svých nových operačních systémů – iOS a iPadOS 16, macOS 13 Ventura a watchOS 9. I když už jsme se dočkali představení hlavních novinek těchto systémů na prezentaci před dvěma měsíci, tak Apple v každých nových beta verzích přichází s novinkami, které rozhodně stojí za to. Pojďme se proto společně v tomto článku podívat na 5 novinek, které jsou k dispozici v páté beta verzi iOS 16.

Ukazatel baterie s procenty

Největší novinkou je bezesporu možnost pro zobrazení ukazatele baterie s procenty v horním řádku na iPhonech s Face ID, tedy s výřezem. Pokud takový iPhone vlastníte a chcete si zobrazit aktuální a přesný stav nabití baterie, tak je nutné, abyste otevřeli ovládací centrum, což se tedy nyní konečně mění. Nebyl by to ale Apple, kdyby nepřišel s kontroverzním rozhodnutím. Tato nová možnost totiž není k dispozici na iPhony XR, 11, 12 mini a 13 mini. Ptáte se proč? Odpověď na tuto otázku bychom taky moc rádi znali, ale bohužel nevíme. Pořád jsme ale v beta verzi, takže je možné, že si to Apple rozmyslí.

indikátor baterie ios 16 beta 5

Nový zvuk při hledání zařízení

V případě, že máte více Apple zařízení, tak jistě víte, že je můžete navzájem vyhledávat. Učinit tak můžete skrze aplikaci Najít, popřípadě můžete svůj iPhone „prozvonit“ přímo z Apple Watch. Pokud jste tak učinili, tak se na hledaném zařízení ozval na plnou hlasitost jakýsi „radarový“ zvuk. Tak přesně tento zvuk se Apple rozhodl v páté beta verzi iOS 16 přepracovat. Nově má o něco modernější nádech a uživatelé si na něj určitě budou muset zvyknout. Přehrát si ho můžete níže.

Nový zvuk při hledání zařízení z iOS 16:

Kopírovat a smazat u snímků obrazovky

Patříte mezi jedince, kteří během dne nemají problém vytvořit několik desítek snímků obrazovky? Pokud jste si odpověděli správně, tak mi jistě dáte zapravdu když řeknu, že takové snímky obrazovky dokáží jednak udělat nepořádek ve Fotkách, a jednak dokáží také pořádně zaplnit úložiště. Apple však v rámci iOS 16 přichází s funkcí, díky které je možné vytvořené snímky jednoduše zkopírovat do schránky s tím, že následně nedojde k jejich uložení, ale rovnou smazání. Pro využití této funkce stačí snímek obrazovky pořídit, a poté klepnout na miniaturu v levém dolním rohu. Pak stiskněte Hotovo vlevo nahoře a z menu vyberte Zkopírovat a smazat.

Přepracované ovládání hudby

Apple v rámci jednotlivých beta verzí iOS 16 neustále mění vzhled přehrávače hudby, který se zobrazuje na zamknuté obrazovce. Mezi jednu z největších změn v předchozích beta verzích patří odstranění ovladače hlasitosti, v páté beta verzi pak došlo opět k většímu designovému přepracování – možná už se Apple začíná chystat na always-on displej i u přehrávače. Ovladač hlasitosti však bohužel stále k dispozici není.

ovládání hudby ios 16 beta 5

Apple Music a Tísňové volání

Patříte mezi uživatele Apple Music? Pokud jste si odpověděli kladně, tak i pro vás mám dobrou zprávu. Apple totiž v páté beta verzi iOS 16 lehce přepracoval nativní aplikaci Hudba. Rozhodně se ale nejedná o bůhvíjak velké změny. Konkrétně došlo prakticky jen ke zvýraznění ikon pro Dolby Atmos a formát Lossless. Další malou změnou je pak přejmenování funkce Tíseň SOS, a to konkrétně na Tísňové volání. K přejmenování došlo na nouzové obrazovce, avšak v Nastavení nikoliv.

tísňové volání iOS 16 beta 5

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.