Zavřít reklamu

Apple před pár dny vydal v pořadí již čtvrté vývojářské beta verze svých nejnovějších operačních systémů iOS a iPadOS 16, macOS 13 Ventura a watchOS 9. Součástí těchto aktualizací je samozřejmě několik zajímavých novinek, které většina uživatelů ocení, primárně se však Apple samozřejmě snaží doladit veškeré chyby a připravit tak systémy na veřejné vydání. Pojďme se v tomto článku společně podívat na 5 novinek, se kterými přišel Apple ve čtvrté beta verzi iOS 16.

Změna v úpravách a mazání zpráv

Mezi jednu ze skvělých funkcí iOS 16 patří bezesporu možnost pro odstranění odeslané zprávy či její úpravu. Pokud zprávu odešlete, tak ji můžete upravit do 15 minut s tím, že zatímco ve starších verzích se nezobrazovaly původní verze zprávy, tak ve čtvrté beta verzi iOS 16 už si starší verze zobrazit můžete. Co se pak týče mazání zpráv, tak zde byl limit pro smazání snížen z 15 minut od odeslání na 2 minuty.

historie úprav zpráv ios 16

Živé aktivity

Apple si pro uživatele v iOS 16 přichystal také Live Activities, tedy Živé aktivity. Jedná se o speciální notifikace, které se mohou zobrazovat na přepracované zamknuté obrazovce. Konkrétně zvládnou zobrazovat data a informace v reálném čase, což půjde využít například tehdy, pokud si objednáte Uber. Díky Živým aktivitám uvidíte přímo na zamknuté obrazovce notifikaci, která vás bude informovat o vzdálenosti, typu vozidla apod. Využít však tato funkce půjde třeba i u sportovních zápasů apod. Ve čtvrté beta verzi iOS 16 zpřístupnil Apple vývojářům třetí strany API funkce Živé aktivity.

živé aktivity ios 16

Nové tapety v Domácnosti a CarPlay

Potrpíte si na obrovský výběr tapet? Pokud ano, tak pro vás mám dobrou zprávu. Apple totiž přišel s několika novými tapetami pro Domácnost a CarPlay. V rámci Domácnosti jsou konkrétně nově k dispozici tapety s tematikou volně rostoucích květin a architektury. Co se pak CarPlay týče, tak zde jsou k dispozici tři nové abstraktní tapety.

Změna limitu pro zrušení odeslání e-mailu

Jak už jsme vás na našem magazínu informovali, tak v iOS 16 je v aplikaci Mail konečně k dispozici funkce, díky které je možné zrušit odeslání e-mailu. Doposud bylo napevno nastaveno, že má uživatel na zrušení odeslání 10 sekund. To se však mění ve čtvrté beta verzi iOS 16, kde je možné si čas pro zrušení odeslání vybrat. Konkrétně je k dispozici 10 sekund, 20 sekund a 30 sekund, popřípadě můžete funkci vypnout. Nastavení provedete v Nastavení → Mail → Undo Send Delay.

Zobrazení notifikací na zamknuté obrazovce

V iOS 16 přišel Apple především s přepracovanou zamknutou obrazovkou. Zároveň ale došlo i ke změně způsobu, jak se zobrazují na zamknuté obrazovce notifikace. Dobrou zprávou je, že Apple dal uživatelům možnost přizpůsobení a připravil celkově tři možné způsoby zobrazení. Pravdou ale je, že uživatelé z těchto typů zobrazení byli spíše zmatení, jelikož nevěděli, jak vlastně vypadají. Nově ve čtvrté beta verzi iOS 16 je však k dispozici grafika, která zobrazení skvěle vysvětluje. Stačí přejít do Nastavení → Oznámení, kde se nahoře grafika zobrazí a klepnutím si ji můžete vybrat.

styl oznámení ios 16

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.