Zavřít reklamu

Pokud vlastníte Mac, tak zajisté víte, že v něm až doposud nebyla k dispozici aplikace Počasí. To se konečně mění s příchodem nového macOS 13 Ventura, který Apple představil po boku iOS 16, iPadOS 16 a watchOS 9 na letošní vývojářské konferenci WWDC. Nové Počasí pro jablečné počítače vypadá opravdu parádně a uživatelé v něm najdou veškeré potřebné informace o počasí, které kdy mohou potřebovat. Především díky akvizici Dark Sky, která proběhla před několika lety, se totiž Počasí v nových systémech dočkalo také mnohých vylepšení, která se týkají zobrazovaných informací. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 novinek v Počasí z macOS 13, na které se můžete těšit.

Přidání nového místa do seznamu oblíbených

Stejně jak na iPhonu si i v Počasí na Macu můžete do seznamu uložit několik různých míst, abyste k nim následně měli rychlý přístup a mohli si zde zobrazit informace o počasí. Pro přidání místa do seznamu stačí, abyste vpravo nahoře klepnuli do textového pole, kde konkrétní místo vyhledejte, a poté na něj klepněte. Následně se o místě zobrazí veškeré informace. Pak už jen stačí, abyste nalevo od textového pole klepnuli na ikonu +. Tímto se místo přidá do seznamu oblíbených.

Zobrazení všech oblíbených míst

Na předchozí stránce jsme si ukázali, jakým způsobem je možné na Macu v novém Počasí přidat do seznamu oblíbených nové místo. Nyní by vás ale mohlo zajímat, jak vlastně seznam všech oblíbených míst zobrazit? Nejedná se o nic složitého, postup připomíná zobrazení bočního panelu v Safari. Stačí tedy v levém horním rohu okna s aplikací Počasí klepnout na ikonu bočního panelu, čímž seznam míst zobrazíte či naopak skryjete.

Počasí v macOS 13 Ventura

Užitečné mapy

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak především díky akvizici Dark Sky, což byla ve své době jedna z nejlepších aplikací na počasí, nabízí nativní Počasí nově zobrazení nespočtu podrobných informací, které se mohou hodit. Kromě těchto informací však nechybí ani mapy s informacemi o srážkách, teplotě a kvalitě ovzduší. Pro zobrazení těchto map stačí přejít na konkrétní místo, kde pak klepněte do dlaždice s malou mapou. Tímto se ocitnete v plném rozhraní map. Pokud byste zobrazovanou mapu chtěli změnit, stačí klepnout na ikonu vrstvy vpravo nahoře a vybrat si tu, kterou chcete zobrazit. Bohužel, mapa s kvalitou ovzduší není v Česku k dispozici.

Výstrahy před počasím

Především v dobách extrémního počasí, tj. například v létě, může Český hydrometeorologický ústav vydává různé výstrahy před počasím, a to například na extrémně vysoké teploty či požáry, anebo na silné bouřky či přívalové deště apod. Dobrou zprávou je, že v případě vydání výstrahy před počasím dojde k jejímu zobrazení i v nativní aplikaci Počasí. Pokud je výstraha u nějakého místa k dispozici, tak se objeví hned v horní části, a to v dlaždici s názvem Extrémní počasí. Po klepnutí na výstrahu se vám otevře webový prohlížeč se všemi aktivními výstrahami pro konkrétní místo, pokud jich je v jeden čas více.

Nastavení upozornění na výstrahy

Na předchozí stránce jsme si řekli více o výstrahách před počasím, které se mohou v nativní aplikaci Počasí zobrazovat. Většina z nás však Počasí neotevírá každých pár minut, ale jen párkrát za den, takže se může stát, že nám nějaká výstraha před počasím jednoduše unikne, popřípadě si ji nemusíme všimnout včas. V macOS 13 Ventura a dalších nových systémech je však nově v Počasí k dispozici funkce, díky které se na výstrahy můžete nechat upozornit prostřednictvím notifikace. Pro zapnutí na Macu stačí, abyste v Počasí klepnuli v horní liště na Počasí → Nastavení… Zde už si stačí upozornění zaškrtnutím políčka Extrémní počasí u současné polohy či u vybraných míst aktivovat. Nutno zmínit, že hodinová předpověď srážek není v Česku k dispozici.

.