Zavřít reklamu

Věřte nebo ne, od vydání veřejných verzí nových operačních systémů iOS a iPadOS 14 uběhl již celý týden. Již celý týden tedy mohou všichni uživatelé zjišťovat, co všechno nové operační systémy přináší. Na našem magazínu vám neustále přinášíme různé návody a články, ve kterých se o funkcích a vlastnostech nových operačních systémů můžete dozvědět více. Pojďme se společně v rámci tohoto článku podívat na 5 nových funkcí v iOS 14, které byste si měli ihned vyzkoušet.

Knihovna aplikací

Hned jakmile se ocitnete na domovské obrazovce v iOS 14, tak si na ní můžete všimnout několik změn. Na první dobrou si nejspíše všimnete přepracovaných widgetů, u kterých si můžete nově vybrat jednu ze tří velikostí, na iPhonu je poté můžete přesunout i na stránky s aplikacemi. Po delším zkoumání si zajisté všimnete nové obrazovky s aplikacemi, na které jsou aplikace seřazeny do několika kategorií – tato obrazovka se nazývá Knihovna aplikací. Apple při představení uvedl, že si uživatel pamatuje uspořádání aplikací jen na prvních dvou obrazovkách, což je hlavní důvod, proč Apple s Knihovnou aplikací přišel. Uživatelé iOS 14 se dělí na dvě skupiny – první z nich si Knihovnu aplikací pochvaluje a využívá ji, druhá skupina by nejraději v Nastavení nalezla tlačítko pro deaktivaci této funkce. Knihovnu aplikací najdete na domovské obrazovce směrem úplně napravo.

knihovna aplikací ios 14
Zdroj: SmartMockups

Obraz v obraze

Pokud patříte mezi uživatele Macu, MacBooku či iPadu, tak už jste zajisté alespoň jednou vyzkoušeli Obraz v obraze. Na těchto zmíněných zařízeních je tato funkce k dispozici již delší dobu, na iPhone se však dostala teprve s příchodem iOS 14. Díky této funkce můžete jednoduše vzít video z nějaké aplikace (například FaceTime) a zároveň pracovat v aplikaci jiné. Video se přesune do malého okna, které se zobrazí klasicky vždy v popředí. Jednoduše tak můžete například sledovat film a při tom číst nějaký článek, popřípadě můžete s někým vést FaceTime hovor a při tom sledovat web. Aktivace Obrazu v obraze je jednoduchá – stačí, abyste určité video či film pustili, a poté se přesunuli na domovskou obrazovku. Pokud aplikace tuto funkci podporuje, tak už se video objeví v malém okně v jednom z rohů obrazovky. Video lze samozřejmě také jednoduše ovládat. Pokud vám Obraz v obraze nefunguje, tak se v Nastavení -> Obecné -> Obraz v obrazu přesvědčte, že máte funkci aktivní.

Nové funkce ve Zprávách

S příchodem iOS 14 jsme se dočkali také příchodu zbrusu nových funkcí v rámci aplikace Zprávy. Mezi jednu z těch nejužitečnějších patří možnost pro přišpendlení určitých konverzací do horní části obrazovky. Díky tomu nebudete muset určité konverzace hledat v klasickém seznamu, ale budou vždy k dispozici nahoře. Pro přišpendlení konverzace po ní přejeďte prstem zleva doprava, a poté klepněte na ikonu špendlíku. Pro odšpendlení poté na přišpendlené konverzaci podržte prst, a poté klepněte na Odšpendlit. Kromě toho můžete nově ve Zprávách přímo odpovídat na určité zprávy – stačí na zprávě podržet prst, a poté zvolit možnost Odpovědět. Ve skupinových chatech poté nechybí možnost pro označení určitého člena, v tomto případě stačí napsat zavináč a za něj jméno, například @Pavel. Nechybí ani možnosti pro změnu profilového obrázku skupiny a mnoho dalšího.

Uniklo vaše heslo?

V rámci nových operačních systémů iOS a iPadOS 14 jsme se dočkali také určitého přepracování sekce Nastavení, která slouží pro správu všemožných hesel. V rámci této sekce si můžete například zobrazit hesla k určitým účtům či profilům, kromě toho vás tato sekce dokáže upozornit na to, že máte někde nastaveno vícekrát stejné heslo, což samozřejmě není vhodné. Jednotlivá hesla si zde samozřejmě můžete také ručně změnit, popřípadě můžete využít možnosti pro přidání úplně nového záznamu. Nově vás však tato sekce dokáže upozornit také na to, zdali nějaké z vašich hesel náhodou neuniklo na internet. Pokud k úniku došlo, tak se vám přesně zobrazí, které záznamy mohou být v ohrožení. Uniknutá hesla byste si samozřejmě pro klid duše měli změnit, abyste zůstali v co největším bezpečí. Všechny vaše hesla, společně s upozorněními, zobrazíte v Nastavení -> Hesla.

uniklá hesla v ios 14
Zdroj: iOS 14

Vylepšení ve Fotoaparátu

S příchodem iPhonů 11 a 11 Pro (Max) jsme se nově dočkali také přepracované aplikace Fotoaparát, bohužel však ale prvně jen na zmíněné vlajkové lodě. Dobrou zprávou je, že většina těchto nových funkcí je v iOS 14 k dispozici také na starší iPhone XR a XS (Max). Zmínit lze v tomto případě možnost focení do formátu 16:9, anebo třeba možnost pro rychlou změnu rozlišení při natáčení videa, díky čemuž nemusíte složitě přecházet do Nastavení a předvolby zde měnit. Kromě toho lze v nové aplikaci Fotoaparát na vybraných zařízeních točit Quick Take videa (podržením prstu na spoušti) a mnoho dalšího. Na konec tohoto odstavce ještě zmíním, že je celkově focení v aplikaci Fotoaparát rychlejší. Například na iPhone 11 je focení jednotlivých snímků za sebou rychlejší o 90 %, načtení samotné aplikace a provedení prvního snímku je rychlejší o 25 % a focení portrétů za sebou je poté rychlejší o 15 %.

.