Zavřít reklamu

Jestliže pravidelně čtete náš magazín, tak jistě víte o tom, že Apple před několika týdny na letošní konferenci WWDC vydal nové verze svých operačních systémů. Konkrétně došlo k uvolnění iOS a iPadOS 16, macOS 13 Ventura a watchOS 9 s tím, že aktuálně jsou všechny tyto systémy k dispozici v beta verzích pro všechny vývojáře a testery. Na našem magazínu už se samozřejmě věnujeme všem novinkám, které jsou k dispozici, jelikož existuje mnoho uživatelů, kteří beta verze testují. V tomto článku se podíváme na 5 nových funkcí v Poznámkách z iOS 16.

Lepší organizace

V Poznámkách z iOS 16 jsme se dočkali například lehké změny v organizaci poznámek. Tato změna je však rozhodně velmi příjemná. Pokud se ve starších verzích iOS přesunete do nějaké složky, tak se vám zde poznámky zobrazí naskládané pod sebou, bez nějakého rozdělení. V iOS 16 se však poznámky nově řadí podle data, a to do jakýchsi kategorií podle toho, kdy jste s nimi naposled pracovali – tj. například Předchozích 30 dnů, Předchozích 7 dnů, jednotlivé měsíce, roky apod.

poznámky řazení podle využití ios 16

Nové možnosti dynamické složky

Kromě klasických složek je možné v Poznámkách delší dobu využít také dynamické složky, ve kterých si můžete zobrazit konkrétní poznámky, které odpovídají určeným kritériím. Dynamické složce v iOS 16 se dočkaly perfektního vylepšení a nově si při vytváření můžete vybrat nespočet filtrů a určit, zdali musí být splněny všechny, anebo jakékoliv z vybraných. Pro vytvoření dynamické složky přejděte do aplikace Poznámky, kde se přesuňte na hlavní stránku, a poté vlevo dole klepněte na ikonu složky s +. Následně si vyberte umístění a klepněte na Převést na dynamickou složku, kde už vše najdete.

Rychlé poznámky kdekoliv v systému

Pokud chcete na iPhonu rychle vytvořit poznámku, můžete tak učinit skrze ovládací centrum. V iOS 16 však přibyla další možnost pro rychlé vytvoření poznámky, a to v prakticky jakékoliv nativní aplikaci. Pokud se rozhodnete vytvořit rychlou poznámku například v Safari, tak se do ní automaticky vloží odkaz, na kterém se nacházíte – a takto to funguje i v jiných aplikacích. Vytvoření rychlé poznámky se samozřejmě v různých aplikacích liší, ve většině případech ale stačí klepnout na tlačítko sdílení (čtvereček se šipkou), a poté zvolit Přidat k rychlé poznámce.

Spolupráce

Jak jistě většina z vás ví, tak nejen v Poznámkách, ale například také v Připomínkách či Souborech můžete jednotlivé poznámky, připomínky či soubory sdílet s ostatními lidmi, což se v mnohých situacích jednoduše hodí. V rámci iOS 16 tato funkce dostala oficiální název Spolupráce s tím, že si nově v Poznámkách můžete při zahajování spolupráce vybrat práva jednotlivých uživatelů. Pro zahájení spolupráce klepněte vpravo nahoře v poznámce na ikonu sdílení. Následně si můžete v horní části spodního menu klepnutím přizpůsobit oprávnění, a poté už jen stačí odeslat pozvánku.

Uzamknutí heslem

Stejně tak je v rámci aplikace Poznámky vytvářet takové poznámky, které si následně můžete uzamknout. Doposud si však uživatelé pro zamknutí poznámek museli vytvořit vlastní heslo, kterým se následně poznámky odemykaly. To se však mění s příchodem iOS 16, jelikož zde dochází ke sjednocení hesla poznámek a kódového zámku s tím, že samozřejmě lze poznámky odemykat také s pomocí Touch ID či Face ID. Pro zamknutí poznámky stačí, abyste do poznámky přešli, a poté vpravo nahoře klepnuli na ikonu zámku, a poté na Zamknout. Při prvním zamknutí v iOS 16 se zobrazí průvodce sloučením hesla, kterým je nutné projít.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.