Zavřít reklamu

Od roku 2011, kdy Apple svoji hlasovou asistentku Siri představil, se nachází v každém iPhonu, iPadu, Macu, Apple Watch, Apple TV i v chytrém reproduktoru HomePod. V České republice jsme si však logicky na její používání úplně nezvykli, protože hlasová asistentka od Applu není do naší mateřštiny přeložená. Přesto si ukážeme, jak Siri používat, i když český jazyk neovládáte.

Vytáčení kontaktů

Vyslovovat české kontakty v angličtině moc pohodlné a účinné opravdu není, přesto však Siri na telefonování použít můžete. Pokud si totiž k určitým kontaktům přidáte vztah, stačí jej vyslovit v anglickém jazyce a Siri poté zavolá. Pro nejjednodušší přidání stačí spustit Siri a vyslovit vztah. Pokud například chcete přidat vaši matku, řekněte „Call my mother“. Siri se vás zeptá, kdo vaší matkou je, a vy jí buď vyslovte jméno kontaktu, nebo jej napište do textového pole.

Zjišťování sportovních výsledků

Pokud jste fanouškem nějakého sportu, jistě používáte specializovanou aplikaci, která vás o dění informuje notifikacemi. Na některé soutěže či hráče se ale můžete zeptat i Siri. Pro položení dotazu vyslovte název týmu, hledaný zápas nebo jméno hráče. Siri vám dokáže zobrazit poměrně podrobné statistiky, například u fotbalu se kromě vstřelených branek a odehraných zápasů dozvíte, kolik má hledaný hráč žlutých a červených karet. Bohužel Siri ve své zásobě bůhvíjak velké množství soutěží nemá. Z evropských fotbalových lig to je například Premier League, LaLiga nebo Liga mistrů, kupříkladu českou Fortuna ligu byste ale hledali marně.

siri iphone
Zdroj: 9to5Mac

Přehrávání hudby

Jestli vlastníte sluchátka Apple AirPods, asi již o možnosti ovládání hudby víte, v opačném případě tomu ale tak být nemusí. Siri naštěstí umí hudbu vcelku spolehlivě ovládat. Pro zapnutí/vypnutí stačí říci frázi „Play/Stop music“, abyste přeskočili na další skladbu, vyslovte Next song“, pro vrácení se zpět řekněte „Previous song“. Na zesílení použijte frázi „Volume up“, pro zeslabení zase „Volume down“, přičemž pokud vyslovíte procentuální hodnotu, hlasitost se zvýší na požadovaný počet procent.

Ovládání toho, jakou skladbu chcete přehrát

Kromě přepínání, zesilování a zeslabování umí Siri dokonce i potřebnou skladbu, album, interpreta či playlist, najít a přehrát. Pokud používáte Apple Music, stačí Siri pouze říci, co má spustit, v případě Spotify musíte ještě dodat „…on Spotify“. Pokud tedy chcete přehrát například skladbu Lie to Me od Mikolase Josefa a používáte Apple Music, vyslovte „Play Lie to Me by Mikolas Josef“, v případě, že jste uživatelem Spotify, řekněte „Play Lie to Me by Mikolas Josef on Spotify“.

Spotify
Zdroj: 9to5mac.com

Nastavení budíku a minutky

Ve chvíli, kdy jste absolvovali náročný den, je dost pravděpodobné, že už se vám nechce na telefonu nic vykonávat. Budík ale můžete spustit jednoduchým příkazem, a to „Wake up me at…“ Jestli tedy vstáváte v 7:00, stačí říci „Wake up me at 7 A.M.“ Podobně to platí i u nastavení minutky, pokud ji chcete zapnout na 10 minut, použijte „Set timer for 10 minutes“.

.