Zavřít reklamu

Bývaly doby, kdy jste si pod pojmem „sluchátka“ představili zamotané dráty a nepohodlný pohyb po městě. To už dnes ale neplatí. Kromě bezdrátových sluchátek, která jsou klasicky připojena k sobě, existují také tzv. True Wireless sluchátka, která ke komunikaci nepotřebují být mezi sebou propojena kabelem ani mostem. Je ale jasné, že se tyto technologie podepíší na ceně a výsledném zvuku. V dnešním článku si ukážeme, na co je dobré se při výběru zaměřit.

Zvolte správný kodek

Komunikace mezi telefonem a bezdrátovými sluchátky je poměrně složitá. Zvuk se totiž nejprve převede na data, která je možno poslat bezdrátově. Následně jsou tato data převedena do Bluetooth vysílače, ten je pošle do přijímače, zde se dekódují a v zesilovači pošlou až k vašim uším. Tento proces zabere nějaký čas, a pokud nezvolíte správný kodek, může docházet ke zpoždění zvuku. Kodeky také výrazně ovlivňují zvukové podání, pokud tedy nezvolíte sluchátka se stejným kodekem jako má váš telefon, výsledná kvalita zvuku může být znatelně horší. iOS a iPadOS zařízení podporují, jako všechny ostatní telefony, kodek SBC, a dále kodek od Applu s názvem AAC. Na poslech ze Spotify či Apple Music to bohatě stačí, na druhou stranu ale nemá cenu si předplácet k takovým sluchátkům streamovací službu Tidal se skladbami v bezztrátové kvalitě. Některé Android telefony podporují bezztrátový kodek AptX, který dokáže přenést zvuk opravdu velmi kvalitně. Při kupování sluchátek si tedy zjistěte, jaký kodek podporuje vaše zařízení, a poté najděte sluchátka, která tento kodek podporují.

Prohlédněte se AirPods druhé generace:

True Wireless nebo jen bezdrátová?

Proces přenosu zvuku zmíněný v odstavci výše je poměrně komplikovaný, daleko náročnější je to ale u kompletně bezdrátových sluchátek. Zvuk se totiž zpravidla pošle pouze do jednoho z nich, a ten jej pomocí NMFI (Near-Field Magnetic Induction) čipu převede do druhého sluchátka, ve kterém se musí opět dekódovat. U dražších produktů, jako jsou například AirPods, komunikuje telefon s oběma sluchátky, což proces výrazně usnadňuje, v takové chvíli ale musíte investovat o to více peněz. Pokud tedy sháníte levnější sluchátka, budete muset sáhnout po těch, která jsou spojené kabelem/mostem, pokud je váš budget větší, můžete se porozhlédnout po True Wireless.

Výdrž a stabilita spojení, aneb opět se vracíme ke kodekům

Výrobci sluchátek ve specifikacích vždy uvádí výdrž na jedno nabití za ideálních podmínek. Kolik sluchátka vydrží však ovlivňuje několik aspektů. Kromě hlasitosti hudby a vzdálenosti od smartphonu nebo jiného zařízení výdrž ovlivňuje také používaný kodek. Ten se kromě výdrže také podepíše na stabilitě spojení. Výrazně zhoršenou stabilitu doma nepocítíte, pokud se ale budete pohybovat v centru většího města, může dojít k rušení. Příčinou rušení jsou například vysílače mobilních operátorů, jiné mobilní telefony či třeba Wi-Fi routery.

Prohlédněte si AirPods Pro:

Zpoždění při sledování

Pokud chcete pomocí sluchátek pouze poslouchat hudbu a popřípadě sledovat videa či filmy, tak je pro vás výběr jednodušší. Při používání bezdrátových sluchátek nějakou dobu trvá, než se zvuk ze zařízení do samotných sluchátek dostane. Mnoho aplikací, jako například Safari nebo Netflix, je naštěstí schopných video o něco zpozdit a synchronizovat jej se zvukem. Hlavní problém nastává při hraní her, zde je důležitější obraz v reálném čase, a proto si vývojáři nemohou dovolit přizpůsobovat zvuk. Pokud tedy hledáte bezdrátová sluchátka, která vám poslouží i ke hraní, bude opět nutné obětovat větší finanční obnos za kratší dobu zpoždění, tzn. za sluchátka s lepšími kodeky a technologiemi.

Zajistěte co nejlepší dosah

Obrovskou výhodou bezdrátových sluchátek je zejména možnost svobodného pohybu, aniž byste museli mít neustále telefon v kapse. Na to, abyste se však mohli od zařízení vzdálit, potřebujete kvalitní spojení. Spojení zprostředkovává Bluetooth a platí, že čím novější jeho verze je, tím je dosah a stabilita lepší. Pokud chcete získat co možná nejlepší požitek, tak je nutné pořídit telefon i sluchátka ideálně s Bluetooth 5.0 (a novějším). Nejstarší model od Applu s tímto standardem je iPhone 8.

.