Zavřít reklamu

Seznam věcí, které dokáže iPhone provést, je prakticky nekonečný. Telefon už dávno není zařízení, které je určené pouze k volání a psaní zpráv – mimo to slouží také třeba ke konzumaci obsahu, procházení sociálních sítí, hraní her, focení a natáčení videí, poslechu hudby a nespočtu dalších záležitostí. Navíc k tomu se Apple neustále snaží vylepšovat operační systém iOS, který má taktéž prakticky neomezené možnosti. V tomto článku se společně podíváme na 5+5 skrytých tipů na iPhone, díky kterým ušetříte hromadu času. Některé z nich se vám určitě budou hodit.

Dalších 5 skrytých tipů na iPhone, díky kterým ušetříte hromadu času, najdete zde

Podržení zpětných tlačítek

V některých aplikacích se můžete dostat do úplných hlubin předvoleb a možností – například v Nastavení. Určitě víte, že pro rychlé přesunutí o sekci nazpátek stačí, abyste přejeli prstem z levé hrany displeje směrem doprava, popřípadě pro návrat vpřed zase z pravé hrany displeje doleva. Existuje však jednodušší způsob, jak si přesně vybrat, na kterou z úrovní se chcete dostat. Konkrétně jen stačí v levém horním rohu podržet tlačítko pro návrat zpět, které vám následně přímo zobrazí menu, kde už se můžete pohybovat.

Odstranění jediné číslice v Kalkulačce

Součástí každého iPhonu je nativní aplikace Kalkulačka, která v režimu na výšku dokáže spočítat základní operace, v režimu na šířku už se ale přepne do rozšířené podoby. Jablíčkáři si však už dlouhou dobu lámou hlavu s tím, jakým způsobem je možné opravit (či odstranit) poslední napsanou hodnotu, aby se nemuselo celé číslo psát znova. Mnoho uživatelů si myslí, že to není možné, opak je ale pravdou. Stačí jen, abyste po aktuálně napsaném čísle přejeli prstem zleva doprava nebo zprava doleva, čímž se poslední napsané číslo smaže.

Rychlé přepnutí z písmen na čísla

Většina uživatelů využívá pro psaní na iPhonu nativní klávesnici. Ta toho sice v češtině moc neumí, pořád se je ale spolehlivá, rychlá a zkrátka dobrá. V případě, že zrovna píšete nějaký text a potřebujete do něj vložit číslice, tak zcela jistě vždy klepnete vlevo dole na klávesu 123, následně číslo skrze horní řadu vepíšete, a poté se přepnete zpět. Co když vám ale řeknu, že čísla je možné psát bez tohoto přepnutí? Namísto stisknutí klávesu 123 ji podržte, a poté prstem rovnou přejeďte na konkrétní číslo, které chcete vložit. Jakmile prst zvednete, tak se číslo hned vloží. Takto lze tedy rychle vepsat jedno číslo do textu.

Skrytý trackpad

I přesto, že na iPhonu většina jablíčkářů využívá automatickou korekci textu, tak se občas ocitneme v situaci, kdy potřebujeme nějaký text upravit. Pro některé jablíčkáře však může být noční můrou upravovat například jen jeden znak v dlouhém textu. Přesně v tomto případě však stačí využít tzv. virtuální trackpad, pomocí kterého přesně zamíříte kurzor, a poté bez problémů přepíšete, co je potřeba. Máte-li iPhone XS a starší, tak virtuální trackpad aktivujete zatlačením kdekoliv na klávesnici, na iPhonu 11 a novějším pak stačí podržet prst na mezerníku. Plocha klávesnice se pak přemění na jakýsi trackpad, po kterém se můžete prstem pohybovat a měnit pozici kurzoru.

Poklepání na záda

Jablečné telefony aktuálně nabízí tři fyzická tlačítka – dvě nalevo pro ovládání hlasitosti a jedno napravo (či nahoře) pro zapnutí či vypnutí. Pokud však máte iPhone 8 a novější, tak byste měli vědět, že si můžete aktivovat ještě další dvě „tlačítka“, která mohou dělat různé, předem určené funkce. Konkrétně je řeč o funkci poklepání na záda, kdy se při dvojitém či trojitém poklepání na záda může provést nějaká akce. Pro nastavení stačí přejít do Nastavení → Zpřístupnění → Dotyk → Klepnutí na zadní stranu. Zde si pak vyberte Poklepání nebo Trojí klepnutí, a poté zaškrtněte akci, kterou chcete provést. Nechybí klasické systémové akce či akce zpřístupnění, kromě nich lze však poklepáním vyvolat také nějakou zkratku.

 

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Přesný výčet slabin iOSu. Android má krok zpět vždy stejně, s iPhonem nikdy nevím. Kalkulačka? Prostě chybí tlačítko. To samé klávesnice. Proč nemám prostě na výběr řádek s čísly? Najít kurzor? Klepnutí do textu funguje jen občas. Dvakrát polepat používají lidé místo swipe up na odemčení, protože nemají možnost odemknutí vypnout. iOS je prostě katastrofa, kde Apple říká lidem, co mají mít rádi, místo toho, aby se přizpůsobil uživateli.

    Diky, nevedel jsem ze pres 10 let pouzivam takovou hruzu ktera mne tak strasne omezuje :-). Kupodivu jsem spokojen a napr pohyb kurzu pres mezernik me prijde naprosto prirozeny, rychly, nic nehledam.

celý text

Čtěte více.