Zavřít reklamu

Operační systém iOS 16 je tady s námi již několik měsíců, na našem magazínu se mu každopádně neustále věnujeme. Nových funkcí, vychytávek a možností je totiž k dispozici opravdu nespočet, takže se není čemu divit. O některých novinkách se samozřejmě mluví více, o některých zase méně – v tomto článku se zaměříme na tu druhou skupinu. Pojďme se proto společně podívat na 5 skrytých tipů v iOS 16, které musíte znát, možná se vám totiž někdy budou hodit.

Rozmazání domovské obrazovky

Jednou z hlavních novinek je v iOS 16 kompletně přepracovaná zamknutá obrazovka. Těch si nově uživatelé mohou vytvořit hned několik a následně na ně umístit widgety. Nechybí však ani mnoho možností dalšího přizpůsobení, které najdeme v rámci nového rozhraní pro úpravu zamknuté a domovské obrazovky. Co se plochy týče, tak i zde je pár změn k dispozici, například si můžete nechat rozmazat její tapetu, což se může hodit. Stačí přejít do Nastavení → Tapeta, kde následně u tapety plochy klepněte na Přizpůsobit. Zde u pak jen dole stačí klepnout na Rozostření, a poté na Hotovo vpravo nahoře.

Vypnutí ukončení hovoru tlačítkem

Probíhající hovor můžete na iPhonu ukončit různými způsoby. Většina z nás vždy vezme jablečný telefon od ucha, a poté na displeji klepneme na červené tlačítko pro zavěšení. V novém iOS 16 pak navíc přibyla také možnost ukončení hovoru pomocí Siri. Mimo to však lze hovor ukončit také bočním tlačítkem, což ale mnohým uživatelům nevyhovuje, jelikož často dochází ke stisknutí omylem. Dobrou zprávou je, že si nově v iOS 16 mohou uživatelé ukončení hovoru tlačítkem vypnout. Stačí přejít do Nastavení → Zpřístupnění → Dotyk, kde níže aktivujte možnost Zabránit ukončení hovor zamknutím.

Skrytí tlačítka Hledat na ploše

Ihned po aktualizaci na iOS 16 jste si zajisté ve spodní části domovské obrazovky všimli malého tlačítka Hledat, společně s ikonou lupy. Tohle tlačítko slouží k jednoduché a rychlé aktivaci Spotlightu. Zatímco většině uživatelům tohle tlačítko nijak nevadí, tak samozřejmě existují jedinci, kteří jej nemohou vystát. Naštěstí jej ale lze skrýt – stačí, abyste přešli do Nastavení → Plocha, kde v kategorii Hledat pomocí přepínače deaktivujte možnost Zobrazovat na ploše.

Zobrazení historie úprav zprávy

Asi není třeba připomínat, že ve Zprávách v rámci iOS 16 můžeme odeslané zprávy mazat a upravovat. Co však mnoho uživatelů neví je to, že lze zobrazit původní znění upravených zpráv, a to naprosto všechna. Nejedná se o nic složitého – stačí jen, abyste pod upravenou zprávou klepnuli na modrý text Upraveno. Následně už se veškeré starší verze zprávy zobrazí. Na konec jen dodám, že zprávu je možné upravit celkem pětkrát, a to do 15 minut od odeslání.

Jednoduché smazání kontaktu

Nedílnou součástí každého (chytrého) telefonu jsou samozřejmě kontakty. Určitě víte o tom, že pokud jste doposud chtěli jakýkoliv kontakt smazat, tak jste si ho v aplikaci Kontakty (nebo v Telefon → Kontakty) museli vyhledat, otevřít, klepnout na Upravit a až poté smazat. Pro tak jednoduchou akci je to celkem složitý postup, a tak Apple v rámci iOS 16 přišel se zjednodušením. Pokud byste tedy nyní chtěli kontakt smazat, stačí na něm jednoduše podržet prst a v menu klepnout na Smazat. Nakonec akci samozřejmě musíte potvrdit.

.