Zavřít reklamu

Řada uživatelů používá k práci s obrazovými soubory nebo s dokumenty ve formátu PDF různé aplikace třetích stran. V mnoha směrech si ale s tímto obsahem umí skvěle poradit také nativní Náhled, který je bohužel často neprávem přehlížen. V dnešním článku vás seznámíme s pěti triky, které vás možná přesvědčí o užitečnosti Náhledu pro Mac.

Úprava více souborů najednou

Finder na vašem Macu můžete využít například k hromadné úpravě kompatibilních souborů. Chcete zvětšit či zmenšit více obrázků najednou? Nejprve je ve Finderu označte. Poté na výběr klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Otevřít v aplikaci Náhled. V samotném Náhledu pak všechny soubory označte v levém sloupci a na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu zvolte Nástroje -> Upravit velikost. Poté stačí už jen zadat požadované parametry.

Přidání podpisu

V nativním Náhledu na vašem Macu můžete také k dokumentům ve formátu PDF přidávat „vlastnoruční“ podpis. Nejprve spusťte Finder a poté na nástrojové liště v horní části okna Náhledu klikněte na ikonku anotací a poté klikněte na ikonku podpisu. Vyberte, jakým způsobem chcete přidat podpis, a postupujte podle pokynů na obrazovce.

Převod souborů

Nativní Náhled na vašem Macu můžete použít také k převodu souborů z jednoho formátu do jiného. Nejprve v Náhledu otevřete soubor, u kterého chcete provést konverzi. Poté na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Soubor -> Exportovat. V menu, které se vám zobrazí, poté stačí už jen vybrat požadovaný formát souboru.

Ochrana souborů heslem

Máte na vašem Macu soubor, který byste chtěli před nežádoucím otevřením pro jistotu zabezpečit heslem? Můžete tak učinit v nativním Náhledu. Nejprve soubor v Náhledu otevřete a poté na nástrojové liště v horní části obrazovky klikněte na Soubor -> Exportovat jako PDF. Ve spodní části okna klepněte na Zobrazit podrobnosti, zaškrtněte možnost Šifrování a zadejte heslo.

Vytvoření nového souboru ze schránky

Pokud jste do zkopírováním uložili do schránky na vašem Macu libovolný obrázek, můžete z něj v nativním Náhledu vytvořit snadno a rychle nový soubor. Stačí na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu kliknout na Soubor -> Nový ze schránky, případně můžete k tomuto účelu použít klávesovou zkratku Command + N.

.