Zavřít reklamu

Rychlý náhled umožňuje zobrazit náhled souborů ve Finderu. Můžete s ním však provádět i další činnosti, například otáčet a upravovat obrázky, stříhat videa, procházet dokumenty a vybírat text ke kopírování, zobrazovat více souborů jako rejstřík nebo prezentaci a spoustu dalšího.

Práce s oknem rychlého náhledu

Překvapivě malé množství uživatelů ví, že s oknem Rychlého náhledu můžete také pohybovat po ploše, a dokonce můžete i měnit jeho velikost. Nejprve zobrazíte rychlý náhled vybraného souboru tak, že jedním kliknutím myši vyberete požadovaný soubor a poté stisknete mezerník. Pokud chcete změnit velikost okna Rychlého náhledu, zamiřte kurzorem myši do některého z jeho rohů. Ve chvíli, kdy se kurzor změní na dvojitou šipku, můžete tažením změnit velikost okna. Pozici okna s rychlým náhledem změníte tak, že zamíříte kurzorem myši do jednoho z jeho okrajů, kliknete, podržíte a potáhnete.

Zobrazení náhledu souborů na iCloudu

Stalo se vám někdy, že jste chtěli zobrazit rychlý náhled vybraného souboru, ale místo něj se vám zobrazil pouze náhled ikonky? K tomuto jevu dochází při snaze zobrazit rychlý náhled souborů, které jsou namísto lokálního úložiště Macu umístěné na iCloudu. Pro zobrazení rychlého náhledu tedy nejprve daný soubor stáhněte kliknutím na ikonku obláčku s šipkou. Jakmile se soubor stáhne do vašeho počítače, můžete použít Rychlý náhled tak, jak jste zvyklí.

Rychlý náhled více souborů

Na Macu můžete použít funkci Rychlý náhled také u více souborů najednou. Nejprve vyberte všechny soubory, u kterých chcete zobrazit rychlý náhled, a stiskněte mezerník tak, jak jste zvyklí. Zobrazí se vám náhled pouze jednoho ze souborů, pokud ale v horní části okna tohoto náhledu budete klikat na šipky, můžete se snadno a rychle přesouvat mezi jednotlivými náhledy.

Úprava obrázků

V rámci Rychlého náhledu na Macu můžete také pracovat s obrázky. Nejprve kliknutím vyberte obrázek, se kterým chcete pracovat, a poté zobrazte jeho rychlý náhled stisknutím mezerníku. Na pravé straně lišty v horní části okna náhledu pak můžete vybraný obrázek otočit, anotovat, sdílet, nebo jej otevřít v nativní aplikaci Náhled.

Otevření v alternativní aplikaci

Způsobů, jak vybraný soubor otevřít v jiné aplikaci než v té, se kterou je ve výchozím nastavení asociován, existuje na Macu více. Jedním z nich je kliknutí na soubor pravým tlačítkem myši a následné kliknutí na Otevřít v aplikaci v menu. Soubor můžete ale otevřít v alternativní aplikaci také z rychlého náhledu. Nejprve vybraný soubor označte myší a stiskem mezerníku zobrazte jeho rychlý náhled. V pravém horním rohu okna náhledu najdete tlačítko s názvem výchozí aplikace. Pokud na toto tlačítko kliknete pravým tlačítkem myši, zobrazí se vám menu s nabídkou alternativních aplikací, ve kterých lze daný soubor otevřít.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.