Zavřít reklamu

V červnu nám Apple na svém WWDC21 ukázal podobu jeho systému iOS 15. Nyní už máme tento nejnovější systém k dispozici, a jednou z aplikací, která se v něm naučila novým funkcím, jsou Poznámky. Tato jednoduchá aplikace určená k dennímu používání přináší několik zajímavých novinek, které rozhodně stojí za to si blíže představit.

Značky 

Jedná se o klasické označení, které znáte ze sociálních sítí. Jakmile totiž přidáte poznámce symbol „#“, za který napíšete nějaké heslo a potvrdíte jej mezerou, můžete pak podle něho lépe vyhledávat další související poznámky. Můžete je uvádět kdekoli, aplikace je pak vždy najde a předloží vám je. Jedna poznámka pak může takových označení obsahovat, kolik sami potřebujete. Chování značek si můžete určit v Nastavení -> Poznámky. Jedná se např. o potvrzení vytvoření značky stiskem mezerníku atd.

Dynamické složky 

Dynamické složky automaticky seskupují kolekce poznámek, které jsou označeny určitými značkami. Pokud tedy máte poznámky označené jako #recepty, tak vám je daná složka všechny najde a sama přidá. Tyto dynamické složky vytvoříte stejnou ikonu, jako ty obyčejné, jen zde zvolíte Nová dynamická složka. Tu si poté pojmenujete a přidáte označení, které má seskupovat.

Zobrazení aktivity 

Nově se můžete podívat, co ostatní uživatelé přidali do vaší sdílené poznámky, když jste byli pryč. Nové zobrazení aktivity poskytuje souhrn aktualizací od vašeho posledního zobrazení poznámky a každodenní seznam aktivit od každého spolupracovníka.

Zvýraznění 

Přejetím prstu doprava kdekoli ve sdílené poznámce zobrazíte podrobnosti o tom, kdo v ní provedl změny. Můžete si zde zobrazit časy a data úprav se zvýrazněným textem barevně označeným tak, aby odpovídal jednotlivým spolupracovníkům ve sdílené poznámce.

Zmínky 

Zmínky činí spolupráci ve sdílených poznámkách nebo složkách o poznání přímější a kontextovější. Stačí vám napsat znak „@“, stejně jako je tomu např. v iMessage nebo v různých chatech, za které dáte jméno spolupracovníka. Můžete tak udělat kdekoli v textu. Označeného tím upozorníte na důležité aktualizace v poznámce, které se ho přímo týkají. Pokud nechcete být na zmínky upozorňováni, můžete oznamování zmínek vypnout v Nastavení -> Poznámky.

Další novinky 

Rychlou poznámku, kterou jste vytvořili na Macu nebo iPadu, je nově možné najít a upravovat i v iOS 15 na iPhonu. S iOS 15 pak také přichází zpět lupa při výběru textu. Lépe se tak trefíte v bloku textu přesně tam, kam potřebujete. Zajímavé je pak to, jak se Apple staví k informacím i novinkách vzhledem k českému uživateli. U tvorby nové poznámky sice odkazuje na zmínky, ale když si je rozkliknete, vidíte zde popis napůl v angličtině.

.