Zavřít reklamu

Dynamické složky

Nativní Poznámky v macOS Ventura umí záznamy automaticky uspořádat do chytrých složek. Pokud chcete tuto funkci využít, spusťte Poznámky a vytvořte novou složku kliknutím na Nová složka v levém dolním rohu. Zaškrtněte položku Převést na dynamickou složku a v rozbalovacím menu postupně nastavte požadované parametry dynamické složky.

Zabezpečení poznámek

V novějších verzích operačního systému macOS máte také mnohem lepší možnosti, co se týče zabezpečení vašich poznámek. Nejprve spusťte Poznámky a na liště v horní části obrazovky Macu klikněte na Poznámky -> Nastavení. V sekci Zamknuté poznámky aktivujte položku Používat Touch ID. Vyberte požadovanou poznámku a v pravé části horní lišty klikněte na rozbalovací menu s ikonkou zámečku. Zvolte zamknout a potvrďte pomocí Touch ID.

Sdílení pomocí odkazu

Pokud chcete s někým sdílet poznámku – například za účelem spolupráce – můžete tak učinit prostřednictvím jednoduchého odkazu. Otevřete na Macu poznámku, kterou chcete sdílet. V pravé části horní lišty klikněte na ikonku sdílení a v menu, které se vám zobrazí, zvolte Pozvat přes odkaz. Nezapomeňte v rozbalovací nabídce v horní části tohoto menu zvolit, zda půjde o spolupráci, nebo zda chcete dotyčnému zaslat kopii poznámky.

Zrušení řazení podle data

Pokud pomineme připnuté poznámky, jsou poznámky v příslušné nativní aplikaci ve výchozím nastavení řazené chronologicky podle data. Pokud chcete toto řazení zrušit, spusťte Poznámky a na liště v horní části obrazovky klikněte na Poznámky -> Nastavení. V hlavním okně nastavení pak deaktivujte položku Seskupit poznámky podle data.

Rychlá poznámka

Novější verze operačního systému macOS kromě jiného nabízí také možnost vytvoření rychlé poznámky. Tu můžete začít vytvářet poté, co zamíříte do jednoho z rohů obrazovky Macu kurzorem myši. Pokud si chcete ověřit, zda máte tuto funkci aktivovanou, případně ji aktivovat, klikněte v levém horním rohu obrazovky na Apple menu -> Nastavení systému -> Plocha a Dock. Zamiřte zcela dolů, klikněte na Aktivní rohy, vyberte požadovaný roh a v rozbalovací nabídce zvolte Rychlá poznámka.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.