Zavřít reklamu
iWant

Naznačuje Mountain Lion konec klasických složek v souborovém systému?

iWant

Ukládání souborů do složek patří k počítačům již po celá desetiletí. Nic se na tomto způsobu nezměnilo do dnešních dnů. Tedy alespoň na desktopových systémech. iOS téměř vymýtil koncept složek, umožňuje jejich vytváření pouze na jedné úrovni. Uchýlí se Apple v budoucnu k tomuto kroku také na svých počítačích? O této možnosti se na svém blogu rozepsal Oliver Reichenstein, člen týmu vyvíjejícího aplikaci iA Writer pro iOS a OS X.

Složka složky, složka složky složky…

Systém složek je výmysl geeků. Ti jej vymysleli v raných letech počítačů, protože jak jinak byste chtěli uspořádat soubory než do svých chlívečků? Navíc adresářová struktura umožňuje teoreticky neomezený počet vnoření, tak proč této vlastnosti nevyužít. Jenomže stromová struktura složek není úplně přirozená pro lidský mozek, který si samozřejmě není schopen zapamatovat všechny položky v jednotlivých úrovních zapamatovat. Pokud o tomto pochybujete, vyjmenujte jednotlivé položky z řádku nabídek (menu bar) vašeho prohlížeče.

Složky však mohou být zanořeny mnohem hlouběji. Jakmile se hierarchická struktura rozroste o více než jednu úroveň, přestane mít průměrný mozek představu o její formě. Kromě špatné navigace má systém složek tendenci vytvářet dojem nepořádku. Uživatelům se nechce pečlivě třídit svá data, aby je měli pohodlně přístupná. Chtějí, aby věci jednoduše fungovaly. Opět se můžete zamyslet sami nad sebou, jak vzorně máte roztříděnou svou hudbu, filmy, knihy, studijní materiály a další soubory. A co plocha? Také na ní máte hromadu těžko zařaditelných dokumentů?

Potom jste zřejmě úplně běžný uživatel počítače. Třídění do složek chce opravdu trpělivost a možná člověk potřebuje o špetku méně lenosti. Problém nastává bohužel i po vytvoření jakéhosi úložiště svého workflow a multimediálního obsahu. Musíte jej neustále udržovat, jinak se vám na ploše nebo ve složce pro stahování nakupí desítky až stovky souborů. Jejich jednorázové přesunutí bude už nucené kvůli již zaběhnutému systému složek… prostě „vopruz“.

Nicméně Apple již problém s kolekcí tisíců souborů na jedné hromadě vyřešil. Kde? No přece v iTunes. Svou nekonečně dlouhou hudební knihovnu jistě neprojíždíte odshora dolů, jen abyste našli kýženou písničku. Ne, jednoduše začnete psát počáteční písmeno daného interpreta. Nebo použijete pro filtrování obsahu spotlight v pravém horním rohu okna iTunes.

Podruhé se cupertinským podařilo problém zanořování a vzrůstající nepřehlednosti zneškodnit v iOS. Ten sice adresářovou strukturu obsahuje, nicméně před uživateli je zcela skryta. K souborům lze přistupovat pouze přes aplikace, jenž také tyto soubory zároveň schraňují. To je sice jednoduchá metoda, avšak má jeden velký nedostatek – duplicitu. Kdykoli se pokusíte otevřít nějaký soubor v jiné aplikaci, je ihned zkopírován. Vzniknou dva totožné soubory, které zabírají dvojnásobek kapacity paměti. K tomu si musíte zapamatovat, ve které aplikaci je uložena nejaktuálnější verze. Už vůbec nemluvím o exportu do PC a následného importu zpět do iOS zařízení. Jak z toho ven? Zřídit prostředníka.

Opravdu potřebujeme vnořené složky?

iCloud

Jablečný mrak se stal součástí iOS 5 a nově také OS X Mountain Lion. Kromě e-mailové schránky, synchronizace kalendářů, kontaktů a iWork dokumentů hledání svých zařízení skrze webové rozhraní nabízí iCloud více. Aplikace distribuované přes Mac App Store a App Store mohou implementovat synchronizaci souborů právě via iCloud. A nemusí se jednat jen o soubory. Například známá hra Tiny Wings od své druhé verze umí přenášet herní profily a postup ve hře právě díky iCloudu mezi více zařízeními.

Ale zpět k souborům. Jak již bylo řečeno, aplikace z Mac App Store mají privilegium přístupu na iCloud. Apple tuto funkci nazývá Dokumenty v iCloudu. Otevřete-li aplikaci s podporou Dokumentů v iCloudu objeví se úvodní okno se dvěma panely. Ten první zobrazuje všechny soubory dané aplikace uložené v iCloudu. V druhém panelu On My Mac klasicky vyhledáte soubor v adresářové struktuře vašeho Macu, na tomto není nic nového ani zajímavého.

Z čeho jsem však nadšen, je právě možnost ukládání do iCloudu. Konec složkám, tedy alespoň na více úrovních. Úložiště na iCloudu umožňuje po vzoru iOS vytvářet složky pouze na jedné úrovni. Kupodivu to bohatě stačí u jistých aplikací. Některé soubory k sobě patří více než jiné, proto není na škodu je shluknout do jedné složky. Zbytek může jednoduše zůstat ležet na nulté úrovni, i kdyby jej mělo tvořit několik tisíců souborů. Mnohočetné vnoření a procházení se stromovou strukturou je pomalé a neefektivní. Ve větším souborů lze pro rychlejší vyhledávání použít políčko v pravém horním rohu.

I když jsem ve svém jádru trošku geek, většinu času používám svá jablečná zařízení jako běžný uživatel. Protože vlastním hned tři, vždycky jsem hledal nejpohodlnější cestu, jak online sdílet dokumenty menší velikosti, typicky textové soubory nebo PDF. Jako většina jsem se rozhodl pro Dropbox, avšak pořád jsem při jeho použití nedosáhl stoprocentní spokojenosti, hlavně co se týče souborů, které výhradně otvírám v jedné jediné aplikaci. Například pro .md nebo .txt používám výhradně iA Writer, proto je pro mě synchronizace desktopové i mobilní verze přes iCloud naprosto ideálním řešením.

Jistě, iCloud v jediné aplikaci není všelék. Zatím se snad nikdo z nás neobejde bez univerzálního úložiště, do kterého budete mít přístup z různých zařízení běžících na odlišných platformách. Za druhé, Dokumenty v iCloudu zatím nabývají opravdu smysl, jestliže používáte tutéž aplikaci na iOS a OS X. A za třetí, iCloud ještě není naprosto dokonalý. Zatím se jeho spolehlivost pohybuje okolo 99,9 %, což je samozřejmě pěkné číslo, avšak v počtu celkového počtu uživatelů byste ze zbylých 0,01 % utvořili krajské město.

Dokumenty v iCloud působí jednoduše

Budoucnost

Apple nám pomalu odhaluje cestu, kterou se chce vydat. Zatím se Finder a klasický souborový systém nemají čeho bát, protože jsou na něj uživatelé po dlouhá léta zvyklí. Jenže, trh s tzv. post-PC zařízeními zažívá boom, lidé kupují iPhony a iPady v neskutečných objemech. Na těchto zařízeních pak logicky tráví dost času, ať už se jedná o hraní her, prohlížení webu, vyřizování pošty nebo pracovní činnosti. iOS zařízení jsou, co se týče ovládání, velmi jednoduchá. Vše se točí okolo aplikací a obsahu v nich.

OS X je spíše opak. Také pracujeme v aplikacích, avšak obsah do nich si musíme vložit pomocí souborů, které jsou uloženy, světe, div se, ve složkách. V Mountain Lionu tedy přibyly Dokumenty v iCloudu, avšak do jejich využívání Apple uživatele rozhodně netlačí. Spíše jen naznačuje, že s touto funkcí máme počítat do budoucna. Otázkou zůstává, jak bude souborový systém vypadat za takových deset let? Má se Finder, jak ho známe, třást v kolenou?

Zdroj: InformationArchitects.net
Finder Sad icon