Zavřít reklamu

Ukládání souborů do složek patří k počítačům již po celá desetiletí. Nic se na tomto způsobu nezměnilo do dnešních dnů. Tedy alespoň na desktopových systémech. iOS téměř vymýtil koncept složek, umožňuje jejich vytváření pouze na jedné úrovni. Uchýlí se Apple v budoucnu k tomuto kroku také na svých počítačích? O této možnosti se na svém blogu rozepsal Oliver Reichenstein, člen týmu vyvíjejícího aplikaci iA Writer pro iOS a OS X.

Finder Sad
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Složka složky, složka složky složky…

Systém složek je výmysl geeků. Ti jej vymysleli v raných letech počítačů, protože jak jinak byste chtěli uspořádat soubory než do svých chlívečků? Navíc adresářová struktura umožňuje teoreticky neomezený počet vnoření, tak proč této vlastnosti nevyužít. Jenomže stromová struktura složek není úplně přirozená pro lidský mozek, který si samozřejmě není schopen zapamatovat všechny položky v jednotlivých úrovních zapamatovat. Pokud o tomto pochybujete, vyjmenujte jednotlivé položky z řádku nabídek (menu bar) vašeho prohlížeče.

Složky však mohou být zanořeny mnohem hlouběji. Jakmile se hierarchická struktura rozroste o více než jednu úroveň, přestane mít průměrný mozek představu o její formě. Kromě špatné navigace má systém složek tendenci vytvářet dojem nepořádku. Uživatelům se nechce pečlivě třídit svá data, aby je měli pohodlně přístupná. Chtějí, aby věci jednoduše fungovaly. Opět se můžete zamyslet sami nad sebou, jak vzorně máte roztříděnou svou hudbu, filmy, knihy, studijní materiály a další soubory. A co plocha? Také na ní máte hromadu těžko zařaditelných dokumentů?

Potom jste zřejmě úplně běžný uživatel počítače. Třídění do složek chce opravdu trpělivost a možná člověk potřebuje o špetku méně lenosti. Problém nastává bohužel i po vytvoření jakéhosi úložiště svého workflow a multimediálního obsahu. Musíte jej neustále udržovat, jinak se vám na ploše nebo ve složce pro stahování nakupí desítky až stovky souborů. Jejich jednorázové přesunutí bude už nucené kvůli již zaběhnutému systému složek… prostě „vopruz“.

Nicméně Apple již problém s kolekcí tisíců souborů na jedné hromadě vyřešil. Kde? No přece v iTunes. Svou nekonečně dlouhou hudební knihovnu jistě neprojíždíte odshora dolů, jen abyste našli kýženou písničku. Ne, jednoduše začnete psát počáteční písmeno daného interpreta. Nebo použijete pro filtrování obsahu spotlight v pravém horním rohu okna iTunes.

Podruhé se cupertinským podařilo problém zanořování a vzrůstající nepřehlednosti zneškodnit v iOS. Ten sice adresářovou strukturu obsahuje, nicméně před uživateli je zcela skryta. K souborům lze přistupovat pouze přes aplikace, jenž také tyto soubory zároveň schraňují. To je sice jednoduchá metoda, avšak má jeden velký nedostatek – duplicitu. Kdykoli se pokusíte otevřít nějaký soubor v jiné aplikaci, je ihned zkopírován. Vzniknou dva totožné soubory, které zabírají dvojnásobek kapacity paměti. K tomu si musíte zapamatovat, ve které aplikaci je uložena nejaktuálnější verze. Už vůbec nemluvím o exportu do PC a následného importu zpět do iOS zařízení. Jak z toho ven? Zřídit prostředníka.

Finder
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

iCloud

Jablečný mrak se stal součástí iOS 5 a nově také OS X Mountain Lion. Kromě e-mailové schránky, synchronizace kalendářů, kontaktů a iWork dokumentů hledání svých zařízení skrze webové rozhraní nabízí iCloud více. Aplikace distribuované přes Mac App Store a App Store mohou implementovat synchronizaci souborů právě via iCloud. A nemusí se jednat jen o soubory. Například známá hra Tiny Wings od své druhé verze umí přenášet herní profily a postup ve hře právě díky iCloudu mezi více zařízeními.

Ale zpět k souborům. Jak již bylo řečeno, aplikace z Mac App Store mají privilegium přístupu na iCloud. Apple tuto funkci nazývá Dokumenty v iCloudu. Otevřete-li aplikaci s podporou Dokumentů v iCloudu objeví se úvodní okno se dvěma panely. Ten první zobrazuje všechny soubory dané aplikace uložené v iCloudu. V druhém panelu On My Mac klasicky vyhledáte soubor v adresářové struktuře vašeho Macu, na tomto není nic nového ani zajímavého.

Z čeho jsem však nadšen, je právě možnost ukládání do iCloudu. Konec složkám, tedy alespoň na více úrovních. Úložiště na iCloudu umožňuje po vzoru iOS vytvářet složky pouze na jedné úrovni. Kupodivu to bohatě stačí u jistých aplikací. Některé soubory k sobě patří více než jiné, proto není na škodu je shluknout do jedné složky. Zbytek může jednoduše zůstat ležet na nulté úrovni, i kdyby jej mělo tvořit několik tisíců souborů. Mnohočetné vnoření a procházení se stromovou strukturou je pomalé a neefektivní. Ve větším souborů lze pro rychlejší vyhledávání použít políčko v pravém horním rohu.

I když jsem ve svém jádru trošku geek, většinu času používám svá jablečná zařízení jako běžný uživatel. Protože vlastním hned tři, vždycky jsem hledal nejpohodlnější cestu, jak online sdílet dokumenty menší velikosti, typicky textové soubory nebo PDF. Jako většina jsem se rozhodl pro Dropbox, avšak pořád jsem při jeho použití nedosáhl stoprocentní spokojenosti, hlavně co se týče souborů, které výhradně otvírám v jedné jediné aplikaci. Například pro .md nebo .txt používám výhradně iA Writer, proto je pro mě synchronizace desktopové i mobilní verze přes iCloud naprosto ideálním řešením.

Jistě, iCloud v jediné aplikaci není všelék. Zatím se snad nikdo z nás neobejde bez univerzálního úložiště, do kterého budete mít přístup z různých zařízení běžících na odlišných platformách. Za druhé, Dokumenty v iCloudu zatím nabývají opravdu smysl, jestliže používáte tutéž aplikaci na iOS a OS X. A za třetí, iCloud ještě není naprosto dokonalý. Zatím se jeho spolehlivost pohybuje okolo 99,9 %, což je samozřejmě pěkné číslo, avšak v počtu celkového počtu uživatelů byste ze zbylých 0,01 % utvořili krajské město.

iA Writer iCloud
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Budoucnost

Apple nám pomalu odhaluje cestu, kterou se chce vydat. Zatím se Finder a klasický souborový systém nemají čeho bát, protože jsou na něj uživatelé po dlouhá léta zvyklí. Jenže, trh s tzv. post-PC zařízeními zažívá boom, lidé kupují iPhony a iPady v neskutečných objemech. Na těchto zařízeních pak logicky tráví dost času, ať už se jedná o hraní her, prohlížení webu, vyřizování pošty nebo pracovní činnosti. iOS zařízení jsou, co se týče ovládání, velmi jednoduchá. Vše se točí okolo aplikací a obsahu v nich.

OS X je spíše opak. Také pracujeme v aplikacích, avšak obsah do nich si musíme vložit pomocí souborů, které jsou uloženy, světe, div se, ve složkách. V Mountain Lionu tedy přibyly Dokumenty v iCloudu, avšak do jejich využívání Apple uživatele rozhodně netlačí. Spíše jen naznačuje, že s touto funkcí máme počítat do budoucna. Otázkou zůstává, jak bude souborový systém vypadat za takových deset let? Má se Finder, jak ho známe, třást v kolenou?

Zdroj: InformationArchitects.net

Diskuze k článku

  Mnohem spíše nežli adresáře bych ocenil něco jako kategorie. Všechny soubory by byly na jednom místě, ale mohly by jim být přiřazovány i více kategorií. Vše, co tedy teď nazýváme adresáři, by mohlo být transformováno do dynamických složek. Tímto systémem by se vyřešil problém, který řeší každý, kdo se snaží udržet si v adresářové struktuře pořádek – to, že se objeví soubor, který nepatří nikam, nebo ještě hůře všude… ;) Doufám, že to přijde už za rok.

  „Všechny soubory by byly na jednom místě, ale mohly by jim být přiřazovány i více kategorií.“

  To můžete dělat i dnes. Od té doby co ve filesystémech existují tzv. „linky“, a to je už mnoho desítek let co existují, si to takto můžete snadno zařídit.

  Linky existují ve všech běžných operačních systémech:

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Pevn%C3%BD_odkaz

  Nic vám nebrání – a to už mnoho let – si takto uspořádávat soubory. Můžete to dělat v Macu, unixu i Windows.

  Nemusíte na nic čekat. Už to dávno máte.

  Miloslav Ponkrác

  Neviem, ja osobne si bez adresarov asi zivot velmi predstavit neviem, kedze pisem stovky dokumentov a potrebujem ich casto triedit tak icloud mi príde to isté ako ich mat niekde vo finderi, akurát sú v cloude, ale samozrejme radsej vyhladavam pomocou spotlightu, ale predsa len kategorizacia je fajn aj ked treba na nu cas

  A jak v této „struktuře“ skladovat např. fotografie? Něco ve stylu: „Jé fotka z dovolené, no a tady je další, ale ta už je ze stavby bazénu, jeee, zase jedna z dovolené a tady máme psa?

  Jsou tam slozky do 1. urovne.

   Fotografie/Dovolená/ a dál sem nahranej… tohle spíš nahrává lidem, co jsou nepořádní a možnost vyhledávat opět předpokládá, že mám všechno správně označeno, pojmenováno a ne jen DSC1234.jpg

  jako fotograf profesional radim jednoduchy system k archivaci fotek. zpracovane fotky pojmenovat 2012 (rok porizeni) DOV ( prvni tri pismena – zde treba dovolena ) a dal 0801 pro mesic a den porizeni a nakonec pred koncovku .jpg nebo raw. poradove cislo od 001 az 999. takze dbesni fotka z dovolene vypada 2012DOV0801001.jpg tento system pouzivam nekolik let a doposud se mi vzdy osvedcil :-)

  Na to se dá říct jenom jedno: a kdo z těch milionů „mladých“, kteří jsou naučení z iOS nic neřešit, ono se to samo nějak uděla bude tohle dělat?

   jo přesně to je důvod proč na macu nepoužívám iphoto ale picassu. file system 1:1 člověk jen musí myslet na to že když smaže fotku složku tak pracuje s daty přímo na disku ve struktuře.

  filesystem postaveny na nejakem druhu stitkovani bych taky ocenil vetsina obsahu je u me docasnych a nemam chut ani cas je stale tridit 

  To je asi jedna z dobrych cest. V itunes se to tridi podle metadat interpret, album, … Zde to je prio obsazene v pisnicce. Ale umet si oznaci kazdej soubor stitky a pak to pripadne nejak prochazet podle stitku, proc ne. Dela to tak gmail s postou a je to v pohode.

  Hlavne, kdyz to chci mit na nekolika mistech, problem. Mam kopie. A z toho plynouci nekonzistence ( ze je vic zbytecnych dat mi je jedno, nenapisu za cely zivot 100gb textu). No jasne, symlink, a to vysvetlim komu a jak?

  já to mám vše roztřízené, nevidím v tom nic otravného ani složitého. na ploše nemám zhola nic, v docku pár aplikací které používám  často, filmy ve filmech, fotky ve fotkách, hudbu jen v itunes knihovně, aplikace v aplikacích. dokumenty, složka pro školu a jedna složka pro věci, které nepatří nikam nebo všude. 

  Jezisi, omlouvam se. Nedopatrenim (a blbym ctenim) jsem Vam odklepl neco co jsem vubec nechtel. Misto palce nahoru jsem odklepl vlajecku. A ted nevim jak to zrusit.

  Proste jsem chtel taky odkyvat ze to mam nemlich stejne

  detto..v docku mam vsetke aplikacie, ktore pouzivam, na ploche 2 zlozky so skolou a pracou, pricom v zlozke skola mam vsetko krasne roztriedene do zloziek a podzloziek so semestrom, rocnikom, predmetom, prednaskou atd (cize krasne rozvrhnute, aby som hned mohol vkrocit do zlozky, ktoru potrebujem), filmy vo filmoch, fotky, dokumenty, hudba detto..
  a takto to aj mam rad..tak viem, co, kde presne je a kedze mam dost dobru pamat, ked potrebujem vytiahnut nejaky dokument, hned viem, kde ho mam ulozeny a rovno s nim aj mozem manipulovat

  Tohle řešení  se mi zdá jako velmi zbytečné. Pokud je člověk bordelář, tak mu nepomůže sebelepší systém. Hudbu mám zásadně tříděnou v Music/interpret/album/song.mp3 – k tomu postačí jednou za měsíc pustit aplikaci, která podle ID3 tagů uspořádá soubory. Seriály mám opět Movies/Serialy/Doctor Who/1. serie/1. dil – bla.avi. A o programování, které mam v Developing/jmeno-git-repozitare/ nemluve… Pokud potrebuji soubor na vice mistech soucasne a aby byl vzdy aktualni, tak se k tomu hodi zcela ideálně ln -s a sshfs

  už teď je práce s finderem otřesná! existují sice varianty ale bohužel nejsou navázané na vnitřní strukturu viz. sidebar atd. zrušení složek kdy vývojáří, grafici a další profesionálové potřebují přístup je opravdu total recall…

  Na pořádek v počítači sem pes – nedávno jsem se do toho pustil, složku se všemi svými věcmi jsem di dal přímo na disk (aby nebyla na ploše), zástupce do docku, a všechno ostatní z plochy smazl/přesunul. Výsledkem je naprosto prázdná plocha, a několik složek v docku. Celkem mi to vyhovuje, ale občas je to pomalé.
  Jinak co se týce samotné architektury – naprosto souhlasím s tím, že čím více úrovní/vnoření, tím větší chaos. Bohužel, zatím asi není důvod, jak to vyřešit, já to řeším co nejvýstižnějším názvem složky a pečlivým tříděním, abych se při hledání něčeho nemusel rozpomínat, kam sem to mohl uložit, ale mohl jít po popiscích.

  Tak tenhle clanek je fakt mimo. To, ze se uzivatelum skryva moznost slozky videt, na iOS, jeste neznamena, ze je to jejich konec. Uvnitr se zadny system bez slozek asi tezko obejde. Na druhou stranu, ona slozka je totiz taky jenom soubor. Je to jenom ukazatel. Ale to je asi na delsi povidani.
  Kdyz se vratim k puvodni myslence v clanku, tak jak byste resili situaci, kdy je potreba mit vice souboru se stejnym nazvem ale jinym obsahem?
  Myslim se zase muzeme vratit na zem a myslet si neco o letnich vedrech a okurkach.

  Článek přeci nemluví o tom, že by zmizely soubory na úrovni filesystemu. Uživatel by viděl dokumenty (fotky, videa, texty, projekty…), ale na pozadí by to byla složitá adresářová struktura. V iPhoto soubory také nevidím, znamená to, že tam nejsou?

  Já teda nevim, ale nadpis článku je: NAZNAČUJE MOUNTAIN LION KONEC KLASICKÝCH SLOŽEK V SOUBOROVÉM SYSTÉMU?

  A také se celý článek v tomto smyslu vine. Takže si nemyslím, že bych to chápal špatně.

  Koncem je myšlen konec pro uživatele. Pravda, že nadpis příliš šťastně zvolen není. O tomto tématu se čas od času mluví a vždy se myslí odříznutí uživatelů od filesystemu.

  jestli to udelaj, tak jen proto aby jeste vic uzamkli svoje uzivatele v produktech apple
  jinej duvod to nema, dopadne to jako picassa na windowsech, akorat vznikne bordel…

  Zrovna teď někdy jsem se o to trošku zajímal a následně vypadl mimo realitu. Když jsem přišel k MacBooku a začal vytvářet prezentaci, načež se mě zeptal kam ji má uložit… v tu chvíli jsem si říkal „tak ji někam ulož ne, je mi úplně jedno kde bude, hlavně ať ji vidím při dalším otevření Keynote, co bych s ní asi jinde dělal“ a to samé platí například u filmů, hudby, seriálů (kde to je tedy vyřešeno v rámci nákupu v iTunes Store, kde Vám fyzický soubor může být vcelku ukraden, hlavně když je), to samé iPhoto, stačí se trošku zamyslet a vždycky člověk přijde na nějaký ten výstižný název Eventu, který v kombinaci s thumbnailem a datem pomůže při zpětném vyhledávání fotek. 

  Pro práci s komplexnějšími soubory je určitě sjednocování do dané app super a je určitě víc lidí, kteří by to ocenili (leč třeba nevědomky), než Ti, kterým by to vadilo/omezovalo. Když ale mluvím o té prezentaci, asi pak byly větší nároky na výkon, pokud bych si stahoval z netu obrázky a rovnou se mi importovali do iPhoto nebo třeba rozšířeného Náhledu a já je následně strkal do Keynote, zde pořád „bordelová“ složka Stahování vede.

  Další možnost je a myslím, že by to fungovalo nejlépe a mně asi vyhovovalo nejvíc, že by Finder fungoval v rámci aplikací, tedy by sjednocoval knihovny aplikací. Tedy v Sidebaru by hudba představovala iTunes knihovnu, Fotky iPhoto knihovnu, dokumenty, iWork knihovnu apod. Pokud si nyní chci třeba do Kontaktů přidat něčí obličej, tak přidané knihovny v Sidebaru Finderu napojené na iPhoto, kde můžu vlézt až do Faces jsou naprosto boží.

  Ty jsi vtipálek :-) Někam to ulož? :-))) Ten kdo používá počítač k práci a né na hraní by se za pár let divil. Představ si grafika, který má 50 klientů, každý z nich inzeruje v několika časopisech v růných rozměrech. Ty inzeráty jsou složeny z vektorových a bitmapových dat a kompletovány v třetím programu. To znamená tisíce ruzných inzerátů během pár let v různých aplikacích. A klienti nemají jen inzeráty :-) Zkrátka hlobka struktury složek je závislá na složitosti projektu. A že bych si pamatoval názvy pro vyhledávání třeba 5 let? :-)

  Podle mě je krásný příklad iPhoto, kde bleskově pomocí tagů, data, apod. najdeš přesně vše i 10 let staré. A pokud tedy máš nějaký finální program, kde vše kompletuješ, zjednodušeným pohledem (nevím co používáš), proč by nemohl mít celý projekt pod palcem on. 
  Tedy alespoň předpokládám, když jdeš hledat něco 5 let dozadu, tak víš, co jdeš vůbec hledat a taky kdy jsi na tom pracoval, jinak tomu moc nerozumím – za tohoto předpokladu vyspotlightíš v projektové knihovně finálního programu: Inzerát, Novák, 2008 případně přidáš tag Růžová. Taky nedokážu odhadnout jak často listuješ pár let dozadu ve svých projektech, tedy jestli by se to zrovna Tobě vyplatilo. Každopádně už iCloud ukazuje, že prostě pojmenuješ a ono to tam někam hodí. Každopádně stále věřím, že klasickému složkování v Macintosh HD a User odzvoní co nejdřív, přece jenom nejsou takoví jako v Microsoft, že jsou brždění neochotou, neschopností a strachem lidí a když už přijdou s něčím „revolučním“, tak je to taková kravina jako Metro na PC. 
  Tím nechci říct, že pro Tebe není 5 úrovní vnořených složek lepší -> pro mě ne a tak hledám řešení, které by vyhovovalo mé prozatímní práci. A ještě jedna věc, myslím, že by mohl být reálný i „duální“ režim, kde by se Ti vytvořila stejná struktura složek podle nějakých dat, které jsem spotlightil výše, takže každý by měl svoje. Ovšem předpokládám, že takový zásah do systému nebude mít na starosti jeden člověk, takže ať jsou moje výmysly jakékoliv, určitě to nerozřeší. Plnou parou vpřed

  Naprostý souhlas. Mám mnoho projektů k mnoha zákazníkům a umím si představit systém na bázi iTunes nebo iPhoto. Není žádný důvod mít zdroje roztříděné ve složkách. Vyráběl jsem např. katalog kancelářských potřeb v InDesignu s cca 7000 zdroji na několika discích a myslet si, že člověk v tom udrží pořádek, na který by se mohl 100% spolehnout, ve složkách je iluzorní. Nakonec to stejně sbalíte na jedno místo a zazálohujete. Souborový systém, tak jak ho dnes známe, je pro mne anachronismus, který mě obtěžuje. 

  Tak tak. A s prací – ne hraním si – na hudbě či videu je to zrovna tak, jako s DTP. A co teprve recyklace dat, tj. použití stejných zdrojů pro několik projektů.

  Hm. A co takhle projekty, ktere zahrnují více druhu dat?

  Jsem designer a v rámci projektu potrebuji kresby, 3d data vstupní, data výstupní – vytvořená, občas animace a k ni muziku… Atd

  Takže v tomhle případe jsou složky k nezaplacení. Tedy pokud nepřistoupím na krkolomna pojmenovani. Nicméně představa integrovaného projektového správce jako nadstavby nad filesysteme je docela lákavá

  Je jedno jestli jsou všechna data v jedné složce nebo ve více. Stačí dát seřadit data podle typu (ve Windows) a je to také přehledné. Používám oba způsoby a jde jen o zvyk.

  Prohlásit, že složky jsou fajn jen do první úrovně, muže človek, který s počítačem nikdy vážněji nepracoval. Nahradit/doplnit systém o tagováni je rozhodně zajímavá myšlenka, existující už dost dlouho bez ohledu na Apple. Místo /work/this experiment/data/datum a /work/this experiment/metoda 1/parametry 1, by člověk hledal tagy work, this experiment, datum, metoda, parametry.. Složky jsou vlastně takové tagování shora dolů, soft linky (v omezené míře) tagují napříč strukturou. Sandbox, jakkoli je hyperbezpečný, mi pije krev prakticky při každém pokusu o workflow na iOS, ač si to v Applu nepřipouštějí, aplikace, která by na daných vstupních datech uměla všechno, neexistuje.. A ještě poznámka, složky na úrovni iOS i Mountain Lion (filesystem) existují beze změny.

   hmmm, tohle by mohlo byt zajimave!

  parkrat jsem uz se mi stalo, ze jeden soubor jsem mel nekolikrat v ruznych adresarich jen proto, ze proste tam metodicky patril. Takhle by mohl existovat jen jednou a tagem by se na nej referovalo.

  uplne vidim jak by pak slo automaticky generovat „myslenkove mapy“ na zaklade souvislosti dat.

  anebo vubec: myslenkova mapa jako file system!

  Aha, tak to, až nám Apple zruší složky, budeme muset aplikace (i pro OS X) programovat na úplně jiném OS, protože si fakt nedokážu představit jak by to bez složek šlo vyřešit :D

  já jako dj si finder bez složek nedokážu představit… otevřu si třeba složku house a tam mam další složky ve kterých mám hudbu podle bpm :D a vnich mam zase další složky a v těch další.. :D

celý text

Čtěte více