Zavřít reklamu

Jestliže se v současné době rozhodnete pro zakoupení nového iPhonu v základní konfiguraci, tak získáte úložiště o velikosti pouhých 64 GB, respektive 128 GB v případě verze Pro. Druhá zmíněná velikost už většině uživatelům dostačuje, každopádně pokud má někdo v dnešní době k dispozici úložiště o velikosti 64 GB či méně, tak se se může dostat do problémů. Aplikace samy o sobě mohou mít několik gigabajtů, minuta kvalitního videa pak klidně taktéž. Zmíněným uživatelům nezbývá nic jiného, než se s tím smířit, tedy pokud si nechtějí kupovat nový iPhone. V tomto článku se společně podíváme na 5 tipů a triků pro uvolnění místa ve vašem iPhonu, dalších 5 triků pak naleznete na našem sesterském webu – stačí klepnout na odkaz níže.

Automatické odložení nepoužívaných aplikací

Většina z nás má v iPhonu nainstalovaných několik desítek různých aplikací. Co si ale budeme nalhávat, pravidelně používáme tolik aplikací, že bychom je zvládli napočítat na prstech dvou ruk. Uživatelé však ostatní aplikace nemažou kvůli tomu, jelikož neví, kdy je mohou znova potřebovat, popřípadě kvůli tomu, že nechtějí přijít o různá data, která v aplikacích vznikla. V tomto případě se bude hodit funkce pro odložení aplikací. Ta se stará o to, že automaticky po určité době nepoužívání odstraní samotnou aplikaci, avšak kromě vytvořených uživatelských dat. Například v případě hry dojde pouze k odstranění hry jako takové, postup a další uživatelská data se nesmažou. Chcete-li tuto funkci pro automatické odložení aktivovat, tak přejděte do Nastavení -> Obecné -> Úložiště: iPhone, kde klepněte v tipech u možnosti Odložit nepoužívané na Zapnout.

Deaktivace ukládání HDR fotografií

Další možností, pomocí které můžete ušetřit mnoho místa v úložišti, je deaktivace ukládání HDR fotografií. Jablečné telefony dokáží v určitých situacích při focení vyhodnotit, že bude lepší použít HDR fotografii. Ve výchozím nastavení se však uloží obě dvě fotografie, tedy jak ta normální, tak HDR. Zařízení vám v tomto případě dává na výběr, abyste sami určili, která fotka je lepší. Ve většině případech je doopravdy lepší právě HDR fotografie, navíc k tomu se asi nikomu z nás nechce fotografie ručně mazat. Naštěstí existuje možnost, pomocí které si můžete ukládání klasických fotek při vyfocení HDR fotografie deaktivovat. Tímto se tedy nebudou ukládat dvě duplicitní fotografie a vy je nebudete muset mazat. Chcete-li tedy vždy ponechat jen HDR fotografie, tak přejděte do Nastavení -> Fotoaparát, kde níže aktivujte funkci Ponechat normální.

Snížení kvality záznamu videa

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak videa u nejnovějších iPhonů mohou v nejvyšší dostupné kvalitě zabrat několik stovek megabajtů, popřípadě jednotek gigabajtů, za jedinou minutu záznamu. Uživatelé s malým úložištěm si tohle samozřejmě jen tak nemohou dovolit, což dává logiku. V tomto případě je tedy nutné, aby takoví jedinci kvalitu nahrávaného videa změnili, potažmo snížili. Chcete-li změnu nastavení kvality záznamu videa provést, tak přejděte do Nastavení -> Fotoaparát, kde rozklikněte kolonku Záznam videa, a poté také Zpomalený záběr. Tady si poté stačí nastavit takovou kvalitu, jakou uznáte za vhodnou. Níže se můžete dočíst o tom, kolik místa zabere jedna minuta záznamu v určité kvalitě, což se rozhodně hodí.

Kontrola velkých příloh ve Zprávách

Současné mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání. Mimo to s nimi můžete vytvářet perfektní fotografie, hrát hry, brouzdat po internetu, anebo můžete komunikovat s kamarády či s rodinou. Chcete-li s někým skrze iPhone komunikovat, tak můžete využít hned několik chatovacích aplikací. Vybrat si můžete například Messenger, Viber, anebo třeba WhatsApp. Nesmíme však zapomenout také na nativní aplikaci Zprávy, ve které lze kromě klasických SMS zpráv posílat také jablečné iMessages, a to bezplatně napříč uživateli se zařízeními od Applu. Kromě zpráv můžete posílat také přílohy v podobě obrázků, videí a souborů. Pravdou je, že se tato data samozřejmě ukládají do úložiště vašeho iPhonu a po nějaké době mohou zabrat opravdu hodně místa. Pokud si chcete uložené přílohy z aplikace Zprávy na iPhonu zkontrolovat, tak se přesuňte do Nastavení -> Obecné -> Úložiště: iPhone, kde klepněte na možnost Zkontrolovat velké přílohy. Zde už poté můžete všechny velké přílohy zkontrolovat a popřípadě je odstranit.

Vymažte přečtené knihy

Jestliže patříte mezi čtenáře, kteří vyměnili knihu za mobilní telefon, a to v dobrém slova smyslu, tak zbystřete. Pro čtení elektronických knih můžete využít hned několik různých aplikací, včetně té nativní s názvem Knihy. I elektronické knihy samozřejmě v úložišti zabírají určitou část místa. Asi mi dáte za pravdu, že je zbytečné v Knihách skladovat takové tituly, které už jste is dávno přečetli. Jestliže tedy Knihy využíváte a chcete některé tituly smazat, tak se nejedná o nic složitého. Prvně se do aplikace Knihy přesuňte, a poté rozklikněte kolonku Knihovna. V pravé horní části pak klepněte na možnost Upravit a vyberte knihy, které chcete odstranit. Nakonec vpravo dole klepněte na ikonu koše, a poté stiskněte tlačítko Smazat všude. Tímto způsobem lze přečtené knihy jednoduše smazat.

.