Zavřít reklamu

Na našem magazínu se již po dobu několika dlouhých měsíců věnujeme novinkám, kterých jsme se dočkali v nových operačních systémech od Applu. Konkrétně patří mezi nejnovější verze operačních systémů iOS a iPadOS 15, macOS Monterey, watchOS 8 a tvOS 15 – to ale samozřejmě zajisté většina z vás ví. Tak stejně vám nemusím připomínat, že jsme se v těchto systémech dočkali nových funkcí, na které se jednoduše zvyká. Těm největším funkcím už jsme se věnovali, nyní vám však pravidelně přinášíme články, ve kterých si ukazujeme také ne úplně výrazné novinky z některých nativních aplikací. V tomto článku se společně podíváme na tipy a triky v Diktafonu z iOS 15.

Vynechání tichých pasáží v záznamech

Když nahráváte záznam prostřednictvím Diktafonu, popřípadě jiné podobné aplikace třetí strany, tak se můžete ocitnout v situaci, kdy se v něm nachází nějaká tichá pasáž. Při přehrávání je tak nutné zbytečně čekat, až se skrze tuto tichou pasáž dostanete, popřípadě se musíte ručně přesouvat, což samozřejmě není úplně ideální. V rámci Diktafonu z iOS 15 jsme se však dočkali nové funkce, díky které je možné tiché pasáže z nahrávek jednoduše přeskakovat. Stačí si v Diktafonu najít konkrétní záznam, na který klepněte, a poté u něj stiskněte ikonu nastavení. Zde už pak jednoduše stačí aktivovat možnost Přeskakovat ticho.

Vylepšení kvality záznamů

Součástí většiny aplikací, které slouží k pořizování zvukových záznamů, je funkce pro automaticky vylepšení kvality záznamů. Některé aplikace dokonce mohou záznam vylepšovat automaticky v reálném čase přímo při nahrávání. Až donedávna tato funkce v nativním Diktafonu na iPhonu chyběla, nyní už je ale jeho součástí. Dokáže vám pomoci v případě, že se v nahrávce nachází šum, praskání či jakékoliv jiné rušivé zvuky. Pro aktivaci možnosti pro vylepšení kvality záznamu je nutné, abyste v Diktafonu našli konkrétní záznam, na který klepněte, a poté u něj stiskněte ikonu nastavení. Zde už pak jednoduše stačí aktivovat možnost Vylepšit záznam.

Změna rychlosti přehrávání záznamů

Pokud jste si nahráli například hodinu ve škole, popřípadě nějaký meeting či poradu v práci, tak můžete po zpětném přehrání zjistit, že v ní lidé mluví příliš pomalu, anebo naopak příliš rychle. I s tím si ale dokáže nyní poradit nativní Diktafon. Přímo v něm se totiž nachází možnost, pomocí které si jednoduše můžete rychlost přehrávání záznamu změnit. K dispozici je samozřejmě zpomalení, ale také zrychlení – to se hodí například tehdy, pokud hledáte nějakou pasáž, ale nemůžete si vzpomenout, kdy byla nahrána. Pro změnu rychlosti přehrávání záznamu se přesuňte do Diktafonu, kde najděte konkrétní záznam, na který klepněte, a poté u něj stiskněte ikonu nastavení. Tady už najdete posuvník, pomocí kterého lze rychlost přehrávání změnit. Po změně rychlosti se na posuvníku vyobrazí modrá linka, která určuje, jak moc jste rychlost změnili.

Hromadné sdílení záznamů

Veškeré záznamy, které v nativní aplikaci Diktafon pro iPhone pořídíte, je následně možné s kýmkoliv sdílet, což je naprostá paráda. Tyto záznamy se sice sdílí ve formátu M4A, pokud je ale sdílíte s kýmkoliv, kdo vlastní jablečné zařízení, tak s přehráním rozhodně nebude problém. A pokud by se někomu nepodařilo záznam přehrát, tak jej stačí prohnat nějakým konvertorem. Až donedávna jste veškeré záznamy z Diktafonu mohli sdílet po jednom, pokud jste jich ale potřebovali sdílet více, tak se vám to bohužel nepovedlo, jelikož tato možnost neexistovala. To se nyní v iOS 15 změnilo, a pokud chcete hromadně záznamy sdílet, tak se přesuňte do Diktafonu, kde následně vpravo nahoře klepněte na tlačítko Upravit. Poté v levé části obrazovky zaškrtněte ty záznamy, které chcete sdílet, a následně stiskněte vlevo dole tlačítko sdílení. Pak už se ocitnete v rozhraní pro sdílení, kde si stačí vybrat způsob sdílení.

Záznamy z Apple Watch

Nativní aplikace Diktafon je k dispozici prakticky na všech zařízeních od Applu – najdete jej na iPhonu, iPadu, Macu ale i Apple Watch. Co se týče jablečných hodinek, tak zde je Diktafon velice užitečný, jelikož pro nahrávání záznamu není nutné, abyste měli nutně u sebe iPhone, popřípadě jiné zařízení. Jakmile nějaký záznam v Diktafonu na Apple Watch vytvoříte, tak si jej na nich samozřejmě můžete přehrát. Dobrou zprávou však je, že si veškeré nahrávky z jablečných hodinek můžete zobrazit a přehrát i v Diktafonu na iPhonu, jelikož dochází k synchronizaci. Stačí, abyste v Diktafonu vlevo nahoře klepnuli na ikonu >, a poté rozkliknuli sekci Záznamy z hodinek.

diktafon tipy triky ios 15
.