Zavřít reklamu

Již za pár hodin si po netrpělivém čekání konečně budeme moci na naše iPady nainstalovat první veřejnou verzi operačního systému iPadOS 15. S novou aktualizací přichází také hrstka nových funkcí, vylepšení a novinek. V tomto článku se společně podíváme na celkově 5 tipů a triků, které byste po instalaci iPadOS 15 měli rozhodně vyzkoušet. Tak se připravte a nezapomeňte, že již dnes večer Apple představí nové verze všech svých operačních systémů.

Knihovna aplikací

Zatímco iPhony se funkce s názvem Knihovna aplikací dočkaly již dříve, na iPady přichází teprve až s operačním systémem iPadOS 15. Pokud byste chtěli, aby se například nově stažené aplikace na vašem iPadu automaticky ukládaly do Knihovny aplikací a nezabíraly vám místo na ploše, zamiřte do Nastavení -> Plocha a Dock, kde aktivujete položku Ponechat jen v knihovně aplikací.

Přidávání widgetů na plochu

Stejně jako iOS nabízí nyní i operační systém iPadOS také možnost přidání widgetů na plochu vašeho jablečného tabletu. Postup je stejný jako na iPhonu, tedy dlouze stisknout plochu iPadu, v levém horním rohu klepnout na + a ze seznamu vybrat požadovaný widget. Poté stačí už jen klepnout na modré tlačítko Přidat widget.

Rychlé poznámky

Pokud na iPadu často pracujete s nativními Poznámkami, jistě uvítáte funkci s názvem Rychlá poznámka. Majitelé Apple Pencil mají možnost rychlou poznámku aktivovat potažením špičkou Apple Pencil z pravého dolního rohu směrem do středu obrazovky. ostatní si tuto možnost mohou přidat do Ovládacího centra v Nastavení -> Ovládací centrum, kde stačí přidat požadovaný prvek.

Ještě lepší Safari

Značných změn doznal v operačním systému iPadOS 15 také webový prohlížeč Safari. Ten nově nabídne například možnost přehrávání obsahu z webu YouTube ve 4K rozlišení. Kromě toho zde můžete využít také možnost rychlého přepnutí do režimu čtečky – stačí dlouze podržet tři tečky v horní části displeje. Zrychlil se i postup při zavírání všech otevřených karet najednou, kdy stačí dlouze podržet právě otevřenou kartu a poté v menu klepnout na Zavřít ostatní panely.

Záznam aktivity aplikací

V rámci ještě lepší ochrany soukromí svých uživatelů zavedl Apple v operačním systému iPadOS 15 také možnost zaznamenávat aktivitu aplikací, abyste snáze zjistili, které aplikace využily přístup k vašim datům. Pro aktivaci tohoto záznamu spusťteNastavení -> Soukromí, zcela dole klepněte na Zaznamenávat aktivitu aplikací a aktivujte příslušnou položku.

.