Zavřít reklamu

Pokud si chcete v dnešní moderní době otevřít mapu, popřípadě pokud se chcete nechat někam navigovat, tak vám skvěle poslouží chytrý mobilní telefon, třeba právě iPhone. Už dávno jsou pryč ty doby, kdy jsme v autech vozili papírové mapy, a kdy jsme k navigování používali všemožné navigační systémy, u kterých bylo nutné za příplatek kupovat nové verze map. Na iPhone můžete využít nespočet různých navigačních a mapových aplikací – mezi nejznámější patří třeba Waze, Google Maps či Mapy.cz pro Českou republiku. Kromě toho má ale svou vlastní navigační aplikaci i Apple a nutno zmínit, že až donedávna byly nativní Mapy spíše hrozné. V poslední době se jim ale kalifornský gigant věnuje čím dál tím více a přichází s mnohými funkcemi, kterými konkurenční aplikace nejen dohání, ale dokonce v některých případech i předhání. Nových možností jsme se dočkali i v iOS 15 a v tomto článku se podíváme na 5 tipů a triků z aplikace Mapy pro iPhone.

Jednoduchá změna předvoleb

V případě, že jste v minulosti chtěli v rámci nativní aplikace Mapy provést nějaké změny předvoleb, tak se nejednalo o tak jednoznačný proces. Namísto toho, abyste tyto změny mohli provést přímo v aplikaci Mapy, tak jste se museli přesunout do Nastavení → Mapy, kde jste všechny předvolby našli. Dobrou zprávou ale je, že v iOS 15 se Apple konečně umoudřil a veškeré změny můžete provést přímo v aplikaci, což se rozhodně hodí. Postup je nesmírně jednoduchý – stačí ve spodním ovládacím panelu vpravo nahoře klepnout na ikonu vašeho profilu. Následně v menu klepněte na Předvolby a proveďte požadované změny. Nechybí konkrétně možnosti pro úpravu trasy a pro jednotlivé typy přepravy. Díky uživatelskému profilu si můžete nově nechat zobrazit i oblíbené položky a další.

Vylepšená veřejná doprava

Součástí nativní aplikace Mapy je již delší dobu možnost pro zobrazení informací a mapy veřejné dopravy – samozřejmě ale prozatím pouze v Praze. V rámci iOS 15 jsme se bohužel nedočkali rozšíření možností veřejné dopravy v aplikaci Mapy do dalších velkých měst, namísto toho Apple však alespoň ještě vylepšil dosavadní funkce pro Prahu. Nově si můžete nechat zobrazit odjezdy všech spojů ve vašem okolí, jednotlivé spoje si pak můžete také přišpendlit, díky čemuž k nim získáte jednoduchý přístup. To se může hodit především tehdy, pokud spěcháte a nemáte čas na vyhledávání vašeho spoje. Mimo Prahu jsou k dispozici prakticky pouze informace o vlakových spojeních, nejsou ale kdovíjak rozsáhlé. I nadále tedy bude lepší mimo Prahu využít nějaké jiné aplikace pro veřejnou dopravu. Pokud se Applu ale do budoucna podaří možnosti veřejné dopravy v Mapách rozšířit do dalších měst, třeba do Brna, Ostravy apod., tak to rozhodně bude skvělé a přibyde uživatelů této aplikace.

Interaktivní glóbus

Určitě už jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste se jednoduše nudili a rozhodli jste se, že si kompletně projdete některé aplikace na vašem iPhonu. Pokud se touto aplikací staly nativní Mapy, tak jste se v nich dost možná pokusili mapu oddálit co možná nejvíce to šlo. Následně jste si mohli prohlédnout kompletní mapu celého světa. S příchodem iOS 15 však došlo ke změně a tato mapa se po kompletním oddálení mapy v nativní aplikaci Mapy nezobrazí. Namísto toho se zobrazí ještě lepší interaktivní glóbus. S pomocí něj si můžete zobrazit celý svět jako na dlani a případně se kamkoliv přesunout. Pokud navíc rozkliknete nějaké známé místo, třeba horu, město apod., tak se vám zobrazí příslušné informace. Kromě zabavení se tedy můžete dozvědět zajímavé informace, popřípadě můžete klidně interaktivní glóbus využít pro edukační účely. Pro jeho zobrazení se tedy v Mapách stačí kompletně oddálit.

Výběry redaktorů a průvodci

Chcete někam vycestovat, ale nevíte kam? Popřípadě chtěli byste se dozvědět více o nějakých místech na světě? Pokud jste si alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli správně, tak vám mohou pomoci nativní Mapy. Součástí nich se totiž v iOS 15 staly tzv. výběry redaktorů a průvodci. Součástí nich jsou různé články, ve kterých se můžete dozvědět více o nějakých místech, popřípadě si můžete díky průvodcům a tipům v nich naplánovat váš další výlet. Veškeré články jsou samozřejmě v angličtině, s čímž je nutné počítat. Upřímně si ale myslím, že pro cestovatele jsou výběry redaktorů a průvodci naprosto perfektní a určitě se mohou hodit. Zobrazit je můžete jednoduše tak, že v Mapách otevřete hlavní spodní panel, a poté se v něm přesunete o kus níže. Zde už najdete kategorii Výběr redaktorů s vybranými články, popřípadě můžete klepnout na Procházet průvodce a najít si ten, který vás bude zajímat.

Informace o místech v rámci karet

Rozhodli jste se vycestovat do nějakého města, popřípadě na nějaké místo, a chtěli byste se o něm před spuštěním navigace dozvědět více? Díky kartám míst můžete. Tyto karty jsou k dispozici u mnohých měst a významných míst a můžete se díky nim dozvědět různé informace. Je ale nutné zmínit, že hlavně v Česku jsou tyto karty k dispozici jen u největších měst – informace o nějakých malých vesničkách si tedy nezobrazíte. Pokud si ale vyhledáte například Prahu, tak se vám zobrazí informace o počtu obyvatel, nadmořské výšce, ploše a vzdálenosti. Dále se vám mohou zobrazit různá data z Wikipedie, například ohledně památek, kultuře, umění apod. V případě, že je pro konkrétní město k dispozici nějaký průvodce, tak se vám v kartě místa zobrazí taktéž. Chcete-li si zobrazit pořádnou kartu nabitou informacemi, tak si zkuste vyhledat třeba New York.

 

.