Zavřít reklamu

Každý z nás se jistě snaží nastavit svůj iPhone tak, aby nebyly ohroženy jeho citlivé informace, platební údaje a další důležitá data. iPhone lze ale nastavit tak, aby bylo zajištěno bezpečí vás samotných – řeč je o nastaveních a funkcích, které mají potenciál vám v nepříjemných nebo nepředvídatelných situacích někdy i bez nadsázky zachránit život. Která to jsou?

Nerušit při řízení

Nevěnovat se při řízení mobilnímu telefonu by měla být samozřejmost, přesto toto opatření řada lidí zanedbává. Kdykoliv vám ale na telefon přijde notifikace nebo vám někdo zavolá, má to vliv na vaši pozornost při řízení – někdy stačí i krátký pohled na displej smartphonu k tomu, abyste udělali chybu. V operačním systému iOS naštěstí existuje užitečná funkce s názvem „Nerušit při řízení“. Když ji aktivujete, váš iPhone automaticky rozpozná, že řídíte, a ztiší veškeré příchozí hovory, upozornění na textové zprávy a další notifikace, a to až do doby, než z auta vystoupíte. Funkci aktivujete v Nastavení -> Nerušit, kde si můžete dále nastavit, zda dáte přednost automatické aktivaci, aktivaci při připojení na Bluetooth nebo ručnímu nastavení.

Funkce Tíseň SOS

Každý z nás se může ocitnout v situaci, kdy bude potřebovat kontaktovat tísňovou linku. Váš iPhone vám může pomoci k tomu, abyste v případě potřeby mohli složky integrovaného záchranného systému kontaktovat rychle a snadno. U iPhonů 8 a starších spustíte funkci Tíseň SOS stiskem vypínacího tlačítka, u iPhonu X pak pětinásobným stiskem postranního tlačítka. Kromě kontaktování tísňové linky také tato funkce odešle zprávu vašim pohotovostním kontaktům. Funkci Tíseň SOS na iPhonu nastavíte v Nastavení -> Tíseň SOS, kde aktivujte možnost Aktivace vypínacím tlačítkem, anebo Volání pomocí postranního tlačítka. Funkce Tíseň SOS funguje globálně bez ohledu na to, kde se v danou chvíli právě nacházíte.

Sdílení polohy

Funkce Sdílen í polohy vám nebo vašim blízkým může v některých případech také zachránit život. Sdílení polohy může pomoci například těm, kteří se ocitnou v neznámé lokalitě – po odeslání polohy je jejich blízcí mohou snadno a rychle lokalizovat. S pomocí funkce Sdílení polohy mohou například rodiče sledovat, zda se jejich děti v pořádku vrátily domů. Sdílení polohy nastavíte v Nastavení -> Soukormí -> Polohové služby -> Sdílet moji polohu. Pokud vám z jakýchkoliv důvodů nevyhovuje tato iOS funkce, můžete ke sdílení polohy použít například aplikaci Glympse – u té ale musíte sdílení pokaždé ručně aktivovat.

Zdravotní ID

Na svém iPhonu si můžete nastavit také zdravotní ID. Jedná se o přehled podrobností o vašem zdravotním stavu, krevní skupině, aktuálních potížích, alergiích nebo třeba lécích, které užíváte. Zdravotní ID (pokud ho ještě nemáte nastavené) aktivujete v nativní aplikaci Zdraví, kde klepnete na svůj profilový obrázek a zvolíte Zdravotní ID. Po klepnutí na tlačítko Začít vás systém již sám provede vytvořením vašeho zdravotního ID. Pokud zapnete funkci Zobrazit při uzamčení, objeví se informace z vašeho zdravotního ID na displeji vašeho iPhonu po klepnutí na tlačítko Krizová situace. V tuzemsku ale bude možná užitečnější stáhnout českou aplikaci Záchranka a příslušné údaje zadat do ní.

Detekce pádu na Apple Watch

Detekci pádu zavedla společnost Apple při představení Apple Watch 4. Uživatelům starším 65 let se aktivuje automaticky, nastavit si ji ale mohou pro všechny případy i mladší uživatelé. Pokud hodinky detekují pád, upozorní na tuto skutečnost uživatele a požádají ho o potvrzení. Uživatel má možnost buďto zadat, že k pádu nedošlo, nebo potvrdit pád s tím, že je v pořádku. Pokud uživatel v určitém časovém horizontu nezareaguje, kontaktují hodinky tísňovou linku a případně také tísňové kontakty. Detekci pádu nastavíte na iPhonu tak, že přejdete do aplikace Watch, kde rozkliknete možnost Tíseň SOS a zde možnost Detekce pádu aktivujete.

Diskuze k článku

    Ta funkce nerusit pri rizeni vypada dobre na papiru, ale v realite me ohrozovala mnohem vic, protoze se muze stat, ze ten telefon pri rizeni musite pouzit a kdyz je ona funkce zapnuta, tak vas nuti udelat nekolik kroku nez vam dovoli telefon pouzit, takze paradoxne je to mnohem nebezpecnejsi nez bez zapnute funkce nerusit pri rizeni. S trochou nadsazky mi tam chybela CAPTCHA kterou treba prepsat, aby si byl telefon jisty, ze neridite a tudiz za jizdy idealni vec ??

    Je samozřejmě na zvážení každého z nás, zdali si Nerušit při řízení aktivujeme. Apple se jednoduše snaží řidiče utvrdit v tom, že se při jízdě telefon prostě používat nesmí. Podobně to má i CarPlay, kdy po připojení vám iPhone přestane oznamovat veškeré příchozí oznámení.

celý text

Čtěte více