Zavřít reklamu

Operační systém iOS 14, stejně jako například macOS 11 Big Sur či watchOS 7, přichází s mnoha novými a skvělými funkcemi. Tento nový mobilní operační systém od Applu je k dispozici na iPhone 6s a novější, v překladu tedy na celých 5 let starý telefon. O takové podpoře se konkurenčnímu Androidu může prakticky jen zdát. Nutno podotknout, že většině případech funguje iOS 14 na jablečných zařízeních bez sebemenších problémů. Tak jako tak, u starších zařízení se starou baterií už se mohou nějaké výkonnostní problémy objevit. Pokud jste se v těchto trablích ocitnuli i vy, tak pokračujte ve čtení – ukážeme si 5 tipů, které vám mohou pomoci.

Dočkej času jako husa klasu

Ještě předtím, než se rozhodnete pár minut po provedené aktualizaci dělat nějaké závěry, tedy co se použitelnosti systému týče, tak byste měli vědět o tom, že systém na pozadí po instalaci nové verze provádí nespočet různých operací, které mohou systém zatěžovat. Tyto procesy systém provádí po instalaci každé nové aktualizace, což je jeden z důvodů, proč se kromě problémů s výkonem mohou objevit také problémy s nízkou výdrží baterie. Jestliže se tedy vaše zařízení po instalaci iOS 14 seká a popřípadě máte nízkou výdrž baterie, tak to zkuste prvních pár dnů vydržet. Postupně by si měl iPhone na systém zvyknout a vše by se mělo vrátit do normálu. Pokud ne, pokračujte ve čtení dále.

iOS 14:

Aktualizace na nejnovější iOS

I přesto, že je operační systém iOS 14 k dispozici již po dobu několika měsíců v rámci beta verzí, tak veřejná verze je k dispozici pouze několik týdnů. Co se týče dalších aktualizací iOS 14, tak je nutné podotknout, že kromě samotného vydání majoritní verze vyšla prozatím jen jedna jediná minoritní aktualizace, a to s označením iOS 14.0.1. V těchto prvních verzích nových operačních systémů se mohou nacházet různé chyby a bugy, které zrovna na vašem zařízení mohou způsobovat problémy s výkonem. I z tohoto důvodu mnoho uživatelů raději ještě několik týdnů či měsíců čeká na vydání dalších aktualizací, ve kterých dochází postupně k opravám. Všechny nové verze iOS jsou samozřejmě testovány velkým počtem lidí, jen veřejnost však může postupně najít všechny ostatní chyby. Zkuste tedy vaše zařízení alespoň v prvních týdnech udržovat vždy aktualizované. Stačí přejít do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru, kde aktualizace vyhledejte, stáhněte a nainstalujte.

Deaktivujte aktualizaci aplikací na pozadí

Jestli už jste po nainstalování iOS 14 čekali dostatečně dlouho a zároveň máte nainstalovanou poslední možnou verzi iOS 14, tak už se můžeme vrhnout do deaktivace různých funkcí, čímž by potenciálně mělo dojít k ke snížení náročnosti systému. Jedna z funkcí, která zaručuje, že některé aplikace neustále běží na pozadí a ukrajují si tak podstatnou část výkonu, se nazývá Aktualizace na pozadí. Jak už název funkce napovídá, tak díky ní mohou aplikace na pozadí automaticky aktualizovat svůj obsah. Samotný Apple u této funkce uvádí, že při její deaktivaci může dojít k prodloužení výdrže baterie. Kromě toho ale dojde samozřejmě také ke snížení náročnosti na hardware. Jestliže chcete tuto funkci kompletně, popřípadě u jednotlivých aplikací, deaktivovat, tak přejděte do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace na pozadí. Zde můžete funkci v kolonce Aktualizace na pozadí kompletně deaktivovat, popřípadě níže můžete pomocí přepínačů tuto funkci deaktivovat u jednotlivých aplikací.

Aktualizujte všechny aplikace

S příchodem nových majoritních aktualizací musí vývojáři často také aktualizovat své aplikace, aby byly schopné bez problémů s novými funkcemi systémů „spolupracovat“. Většina vývojářů své aplikace samozřejmě připraví již několik dlouhých týdnů či měsíců předem – od toho jsou přece k dispozici beta verze. Někteří vývojáři však samozřejmě nechávají aktualizace na poslední chvíli, a poté se mohou uživatelé dostat do obrovských problémů, čas od času se dokonce nějaké aplikace nemusí v nových verzích spustit, popřípadě můžou padat. Jestliže se potýkáte s výkonnostními problémy především v určitých aplikacích, tak je dost možné, že ještě nejsou na nové systémy připravené, popřípadě je možná nemáte aktualizované. V tomto případě přejděte v App Storu na profil aplikace a klepněte na Aktualizovat. Přehled aktualizací aplikací poté najdete v App Storu, kde vpravo nahoře klepněte na ikonu vašeho profilu, a poté sjeďte níže. Pro hromadnou aktualizaci všech aplikací stačí klepnout na Aktualizovat vše.

Zpřístupnění pomůže se zrychlením iOS

Pokud jste provedli všechny výše uvedené možnosti a váš iPhone se stále s novým iOS 14 trápí, tak můžete využít speciálních funkcí ve Zpřístupnění, díky kterým můžete systém výrazně zrychlit. Samotný systém iOS disponuje nespočtem různých animací a zkrášlovacích efektů, které pro své vyobrazení samozřejmě potřebují určitý výkon. Pokud jste tedy schopni animace a efekty v systému oželet, tak tento výkon může systém využít úplně jinak. Deaktivací těchto animací se systém navíc bude zdát i na pohled o mnoho svižnější, což poznáte během několika málo sekund. Pro zrychlení iOS 14 se tedy přesuňte do Nastavení -> Zpřístupnění. Zde prvně klepněte na kolonku Pohyb a aktivujte funkci Omezit pohyb, a poté také Preferovat prolínání. Poté se vraťte o jedu obrazovku zpět a rozklikněte možnost Displej a velikost textu, kde aktivujte funkce Snížit průhlednost a Vyšší kontrast.

Diskuze k článku

    Zajímalo by mě jak má Apple nakonfigurovaný iPhone (a další) když se při uvádění chlubí výdrží aku. Implementuje vždy řadu úžasných vylepšení, aby potom přišel uživatel a všechno co jde pozvypínal jen aby vydržel s čerstvě nabitým founem do večera.

    To jsou zase rady!!! Jak souvisí vypnutí aktualizace aplikací nebo deaktivace aktualizací na pozadí s iOS 14?? Nebo počkat až se dokončí aktualizace! To snad platilo na každém iOS, nebo že bych se pletl??? Užitečnost informací v tomto článku je téměř nulová :-((

    Taky si myslím. Navíc mužů porovnat xs max a staré SE kde není žádný důvod provádět uvedené rady k zrychlení. . Nevím tedy pro jaký typ IPhone jsou určeny.

    Tiez mam jeden testovaci SE a nema ziaden rychlostny problem s iOS14. Vypinanie sluzieb/procesov dnes nema ziaden vyznam.

    Je to pro telefony s vyčerpanou baterií. Místo falešných pokusů o nastavení bych spíše vyměnil baterii.

celý text

Čtěte více