Zavřít reklamu

Již po dobu několika týdnů se na našem magazínu věnujeme především novinkám, kterých jsme se dočkali v rámci operačních systémů iOS a iPadOS 14, společně s watchOS 7. Součástí těchto operačních systémů je opravdu mnoho nových funkcí, které rozhodně stojí za zmínku. Některé funkce jsou velmi jednoduché, jiné zase komplexnější. Na své si v rámci iOS a iPadOS 14 přišli také určitým způsobem znevýhodnění uživatelé, pro které je ve zmíněných systémech přichystána sekce nastavení s názvem Zpřístupnění. V této sekci se nachází mnoho funkcí, díky kterým mohou znevýhodnění uživatelé využívat systém naplno. Některé tyto funkce jsou však využitelné i pro klasické uživatele. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 zajímavých funkcí ze Zpřístupnění v iOS 14.

Přizpůsobení pro sluchátka

Jestliže patříte mezi jedince, kteří mají o něco horší sluch, tak se vám zajisté bude líbit funkce Přizpůsobení pro sluchátka. Díky této funkci, které jsme se dočkali v iOS 14, si totiž u AirPods a u vybraných sluchátek Beats můžete v systému kompletně upravit a vyladit zvukový projev sluchátek. Všechny tyto předvolby najdete v Nastavení, kde se přesuňte do sekce Zpřístupnění. Zde poté sjeďte níže a přesuňte se do sekce Audiovizuální pomůcky, kde poté klepněte na možnost Přizpůsobení pro sluchátka a funkci pomocí přepínače aktivujte. Zde už si můžete klepnutím na Vlastní nastavení zvuku spustit průvodce, se kterým lze zvuk upravit, popřípadě můžete níže provést ještě další úpravy.

Rozpoznávání zvuků

Stejně jako výše zmíněná funkce, tak i funkce pro rozpoznávání zvuků je určená především pro ty jedince, kteří hůře slyší – může se ale hodit i obyčejným uživatelům. Jak už název této funkce napovídá, tak díky ní bude iPhone schopen rozpoznávat zvuky. Pokud zařízení nějaký vybraný zvuk zaznamená, tak o tom dokáže uživatele informovat prostřednictvím vibrace, anebo upozornění v rámci systému. Pokud se chcete na tuto funkci podívat a popřípadě provést její aktivaci, tak přejděte do sekce Nastavení, kde rozklikněte kolonku Zpřístupnění. Tady poté sjeďte o kus níže a najděte kolonku Rozpoznávání zvuků, na kterou klepněte. Poté pomocí přepínače funkci aktivujte a přesuňte se do sekce Zvuky. Zde už si nakonec stačí vybrat ty zvuky, které má iPhone rozpoznávat, potažmo na které z nich má upozorňovat.

Poklepání na zadní stranu

Funkce Klepnutí na zadní stranu patří v rámci Zpřístupnění v iOS 14 mezi jednu z nejznámějších – dost možná už jste o ní slyšeli. Pokud si tuto funkci nastavíte, tak můžete váš iPhone 8 a novější ovládat poklepáním na záda iPhonu, Konkrétně si můžete nastavit akce, které se provedou při dvojitém či trojitém poklepání. Těchto funkcí, které dokáže iPhone provést, je k dispozici nespočet – od těch jednodušších, až po ty komplexnější, včetně spuštění zkratek. Pokud chcete tuto funkci na vašem iPhonu aktivovat, tak přejděte do Nastavení, kde níže klepněte na kolonku Zpřístupnění. Jakmile tak učiníte, tak se poté přesuňte do sekce Dotyk a zde sjeďte úplně dolů, kde naleznete kolonku Poklepání na zadní stranu, kterou rozklikněte. Zde už si poté můžete vybrat akce pro Poklepání a Trojité klepnutí.

Přepracovaná lupa

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy můžete potřebovat váš iPhone použít jakožto lupu. Většina z vás by v tomto případě zajisté přešla do aplikace Fotoaparát, kde byste provedli klasické přiblížení, popřípadě byste vyfotili fotografii, kterou byste v galerii přiblížili. Věděli jste však o tom, že se přímo v iOS nachází aplikace Lupa? S příchodem iOS 14 se tato zmíněná aplikace dočkala obrovského přepracování. Nově nabízí možnost pro nastavení jasu, kontrastu, zbarvení či aktivaci LED diody. Pokud v této aplikaci klepnete na ikonu ozubeného kolečka, tak si poté můžete nastavit ještě mnoho dalších předvoleb a ovládacích prvků. Aplikaci Lupa si můžete jednoduše přetáhnout z Knihovny aplikací na plochu, pokud ji chcete používat. Jestliže Lupu nemůžete v systému najít, tak přejděte do Nastavení, kde klepněte na Zpřístupnění. Zde poté otevřete kolonku Lupa a přepněte zde přepínač do aktivní polohy. Poté už se aplikace Lupa zobrazí.

Zrychlení iOS

Pokud jste si nový iOS 14 nainstalovali na nějaké starší zařízení, tak se v některých případech můžete setkat s tím, že se zařízení začne sekat a všeobecně se zpomalí chod systému. Je nutné zmínit, že iPhone 6s, což je poslední iPhone, na který iOS 14 nainstalujete, je již 5 let staré zařízení – rozhodně se tedy nemůžeme možnému zpomalení divit. I přesto však v rámci iOS, konkrétně přímo ve Zpřístupnění, najdete několik funkcí, s pomocí kterých lze systém urychlit. Pokud tedy máte na vašem iPhonu problémy s plynulostí systému, tak přejděte do Nastavení, kde otevřete sekci Zpřístupnění. Poté přejděte do sekce Pohyb, kde aktivujte funkci Omezit pohyb. Tímto způsobem dojde k omezení animací a různých zkrášlovacích efektů v systému, které dokáží být velmi náročné na procesor. Dále můžete ve Zpřístupnění přejít ještě do sekce Displej a velikost textu, kde aktivujte možnosti Snížit průhlednost a Vyšší kontrast, čímž taktéž dojde ke snížení hardwarových nároků.

.