Zavřít reklamu

Kromě velice oblíbeného Wordu a pro uživatele Apple produktů dobře známého Pages můžete v iPhonu používat i editor od Googlu, jehož popularita v poslední době narůstá. Je samozřejmě jasné, že editace složitějších dokumentů na iPhonu nebude nijak zvlášť pohodlná, jako nouzové řešení na cestách se ale Dokumenty mohou hodit. Ve chvíli, kdy chcete na vašem smartphonu používat pokročilé funkce, dočtěte tento článek až do konce.

Export do Wordu a zpět do formátu GDOC

Výhoda formátu, ve kterém se Google Dokumenty ukládají, je ta, že jej můžete otevřít prakticky na jakémkoliv počítači ve všech běžných prohlížečích, a pro tablety a telefony existuje aplikace. Při práci na počítači ale bohužel potřebujete internetové připojení, což v žádném případě není všude dostupné, navíc Word nabízí funkce, které byste v Google Docs jen těžko hledali. Abyste soubor do formátu .docx převedli, stačí u něj klepnout na ikonu tří teček, ze zobrazené nabídky vybrat Sdílet a exportovat, a nakonec Uložit jako Word. Ten samý postup funguje i opačně.

Přidání obsahu

Při práci je poměrně užitečné, abyste lidem, kteří na dokumentu budou spolupracovat, poslali soubor v přehledné formě. V aplikaci pro iPhone můžete vcelku jednoduše přidat automatický obsah, což se rozhodně hodí. Abyste tak učinili, otevřete potřebný dokument, postavte kurzor na místo, od kterého bude obsah začínat, klepněte na ikonu Vložit a nakonec na Obsah. Z nabídky si vyberte, ze kterých objektů bude obsah vytvořen.

Export do PDF

Přestože již není takový problém otevřít soubory ve formátu .docx, nejvíce univerzální formát je právě PDF, jelikož jej můžete otevřít prakticky kdekoliv, ať už se jedná o počítač nebo mobilní zařízení. Exportovat do tohoto formátu můžete i dokumenty od Googlu a to opravdu jednoduše. Potřebný dokument otevřete, klepněte na Další akce, vyberte ikonu Sdílet a exportovat a nakonec Odeslat kopii. Z dostupných formátů klikněte na PDF. Pak už stačí soubor poslat tam, kam potřebujete.

Práce v offline režimu

Na počítači ve webovém prohlížeči samozřejmě bez připojení k internetu pracovat nemůžete, to však neplatí o aplikaci pro smartphony. Abyste zapnuli automatické stahování nedávno otevřených souborů, v aplikaci Dokumenty klepněte vlevo nahoře na nabídku, otevřete Nastavení a aktivujte přepínač Zpřístupnit nedávné soubory offline. I tehdy, kdy pro vás nebude dostupné internetové připojení, můžete na souboru pracovat.

Nastavení spolupráce s ostatními uživateli

Obrovskou výhodou kancelářských aplikacích Google je vynikající možnost spolupráce, kdy například vidíte kurzor jednotlivých uživatelů a dokonce se vám v reálném čase zobrazuje, který odstavec upravují. Abyste někomu dokument nasdíleli, tak jej rozklikněte, a poté v horní části obrazovky klepněte na ikonu panáčka s +. Nyní zadejte e-mailové adresy a pokud chcete, tak napište zprávu. Nakonec klepněte na tlačítko Odeslat. Můžete také poslat odkaz, kdy stačí po klepnutí na ikonu tří teček zapnout sdílení odkazů. Odkaz se zkopíruje do schránky a vám už stačí jej vložit.

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.