Zavřít reklamu

Jako každý všední den, i dnes se podíváme na funkce v jedné z mnoha aplikací, které vám mohou při každodenním používání pomoci. Na nativní prohlížeč Safari jsme sice článek psali, prohlížeč je ale poměrně pokročilý a všechny funkce zdaleka vyčerpány nejsou. I proto se dnes opět na Safari podíváme.

Používání blokátorů

Někdy se při prohlížení různých webů může stát, že vám obsah, jako například reklamy, znepříjemní zážitek ze stránky. Používání blokátorů není na jednu stranu vůči tvůrcům obsahu ideální, protože právě díky reklamám za internetový obsah neplatíte, pokud jej ale i přesto chcete zapnout, není to nic složitého. Nejdříve si musíte stáhnout nějaký blokátor z App Storu, kdy stačí do vyhledávacího pole zadat Content Blocker. Po stažení se přesuňte do Nastavení, otevřete sekci Safari a o něco níže vyberte Blokátory obsahu. Příslušný blokátor aktivujte.

Snímek obrazovky celé stránky

Pokud někomu chcete poslat webovou stránku, můžete tak učinit dvěma způsoby. Buď budete sdílet odkaz, nebo zašlete snímek obrazovky. Ve druhém případě se ale po klasickém screenshotu nevyfotí celá stránka, což není úplně ideální řešení. Naštěstí od příchodu iOS a iPadOS 13 konečně můžeme vytvořit snímky obrazovky celé stránky. Stačí otevřít potřebný web, klasickým gestem vytvořit screenshot a v levém dolním rohu klepnout na ikonu snímku obrazovky. Z nabídky vyberte Celá stránka a pokud potřebujete, snímek můžete oříznout. Pro uložení klikněte na Hotovo, jestli chcete snímek sdílet, klikněte na Sdílet.

Automatické zobrazování stránek pro počítač

Jak už jsem v článcích o prohlížečích zmiňoval, drtivá většina z nich zobrazuje stránky optimalizované pro mobilní telefony. Na první pohled je to sice skvělá funkce, ne všechny mobilní verze stránek však obsahují všechny možnosti, které konkrétní web nabízí. Ve chvíli, kdy chcete automaticky načítat úplné verze stránek, otevřete Nastavení, rozklikněte Safari a sjeďte dolů, kde klepněte na ikonu Úplná verze stránky a zapněte přepínač Všechny stránky. Od této chvíle bude Safari automaticky zobrazovat webové stránky ve verzi pro počítač.

Nastavení pro jednotlivé stránky zvlášť

Je samozřejmě jasné, že některé weby jsou v mobilní verzi skvělé, u jiných se vám zase hodí spíše verze pro počítač. To samé platí o zobrazování čtečky a dalších možnostech. Abyste změnili pro každou stránku nastavení zvlášť, stačí ji otevřít, v levém horním rohu klepnout na ikonu Aa a z nabídky vybrat Nastavení pro webový server. Vyberte si, jestli chcete automaticky zobrazovat úplnou verzi stránky a čtečku. Také můžete stránce automaticky povolit či zakázat přístup k mikrofonu, kameře a poloze nebo zaškrtnout volbu Zeptat se.

Automatické stahování seznamu četby

Ve všech webových prohlížečích si můžete ukládat články k přečtení na později. Safari umí jednu velice užitečnou funkci, kdy se články přidané do tohoto seznamu stahují napříč všemi zařízeními do offline režimu. Abyste toto nastavení aktivovali, otevřete Nastavení, sjeďte k sekci Safari a aktivujte přepínač Automaticky ukládat četbu. Články se poté stáhnou do každého zařízení od Applu zvlášť a vy si budete moci číst i tehdy, kdy nebudete připojeni k internetu.

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    No nevím, vyzkoušel jsem ten avizovaný 1Blocker a žádný efekt nevidím. Jeden web jsem si načetl vč. podstránky před stažením blokátoru, pak stáhl blokátor, všechny položky aktivoval, znovu nečetl ten samý web a reklama se objevovala ve stejném množství a na stejných místech, jako předtím…

celý text

Čtěte více.