Zavřít reklamu

Aplikace Poznámky představuje nejjednodušší řešení, jak si na iPhonu, iPadu a Macu něco rychle poznamenat. Vše se vám spolehlivě synchronizuje mezi zařízeními, takže můžete začít pracovat na iPhonu a pokračovat třeba na Macu. Kromě jednoduchého psaní však nabízí opravdu mnoho skvělých funkcí, které se vám při práci mohou hodit. My se na ně v dnešním článku podíváme.

Zamknutí poznámek

Poznámky nabízí velice užitečnou funkci, která vám zajistí, že se k vašim datům nedostane nikdo cizí. Pokud si chcete nastavit zámek poznámek, nejprve přejděte do nativní aplikace Nastavení, zde vyberte možnost Poznámky a o něco níže klepněte na ikonu Heslo. Zvolte si heslo, které si budete dobře pamatovat, můžete k němu přiřadit i nápovědu. Pokud chcete, aktivujte přepínač Používat Touch ID/Face ID. Nakonec klepněte na Hotovo. Poznámku poté jednoduše zamknete tak, že si ji otevřete, klepnete na ikonu Sdílet a vyberete možnost Zamknout poznámku. To už jen potvrdíte otiskem prstu, obličejem nebo heslem.

Skenování dokumentů

Poměrně často se může stát, že potřebujete převést text na papíře do digitální podoby. Poznámky obsahují dobře použitelný nástroj, který toto umožňuje. Stačí si otevřít poznámku, do které chcete dokument přidat, vybrat ikonu Fotoaparát a zde klepnout na možnost Naskenovat dokumenty. Až umístíte dokument do záběru, stačí už jen pořídit obrázek. Po naskenování klepněte na Uchovat sken a potom na Uložit.

Nastavení stylu a formátování textu

V Poznámkách je velice snadné vytvářet styly textu. Stačí vybrat text, který chcete od ostatního odlišit, klepnout na Styly textu a vybrat z možností nadpis, podnadpis, text nebo pevná šířka. Samozřejmě, že můžete text v poznámkách také formátovat. Text si označíte a opět vyberete nabídku Styly textu. Zde můžete použít tučné písmo, kurzívu, podtržené, přeškrtnuté, seznam s pomlčkami, číslovaný seznam, seznam s odrážkami nebo text předsadit či odsadit.

Přístup k poznámkám ze zamknuté obrazovky

Poznámky můžete jednoduše otevírat z ovládacího centra i tehdy, když máte obrazovku zamknutou. Stačí přejít do Nastavení, otevřít sekci Poznámky a vybrat ikonu Přístup ze zamknuté obrazovky. Zde máte na výběr ze tří možností: Vypnuto, Vždy vytvořit novou poznámku a Otevřít poslední poznámku. Po nastavení můžete na zamčené obrazovce přejetím do ovládacího centra jednoduše a rychle poznámky používat – musíte si ale ikonu poznámek přidat v Nastavení -> Ovládací centrum -> Upravit ovládací prvky.

Přidávání fotografií a videí

Do poznámek můžete přidat fotky a videa buď z knihovny fotografií, nebo je rovnou vytvořit. V obou případech stačí otevřít poznámku, vybrat ikonu Fotoaparát a zde zvolit možnost Knihovna fotografií nebo Pořídit snímek/video. Z knihovny fotografií jen klasicky vyberete fotky, které chcete použít, u druhé možnosti stačí po pořízení klepnout na možnost Použít fotografii/video. Pokud chcete, aby se vám média ukládala automaticky do knihovny fotografií, přejděte do Nastavení, klikněte na Poznámky a aktivujte přepínač Uložit do fotek. Všechny fotky a videa, které v Poznámkách pořídíte, se vám budou ukládat do aplikace Fotky.

Diskuze k článku

  Nechci ti nějak brát iluze, ale jestliže píšeš, že v Poznámkách je velice snadné vytvářet styly textu, tak bys to měl trochu víc rozvést. Jak to vidím já, aspoň teda na iPhonu, tak taky naprosto žádné styly textu vytvářet nejdou, pouze si můžu vybrat z několika málo již vytvořených. Buď víš něco co já ne, nebo jsi úplně mimo a nevíš o čem píšeš. A kdybys nevěděl, co je to vytváření stylů textu (písma), tak bych ti doporučil nějaký kurz např. na MS Word.

  Další podivná věc je to skenování – jak ty píšeš “převést text na papíře do digitální podoby”. Co si pod tímhle představuješ? Naprostá většina lidí si určitě myslí, že převedením textu do digitální podoby s ním pak budou schopni nějak pracovat. To jsi zkoušel? Nezkoušel? No já jen že o tom píšeš, tak jestli vůbec rozumíš tomu, co píšeš. Neříkáš to kámošům v hospodě u piva, ale hraješ si na redaktora a píšeš o tom článek – to už je svým způsobem jskýsi závazek.

  Přemýslej nad tím trochu.

  Pozn.:
  O tom skenování se toho dá napsat víc, ale tohle není mým úkolem. Minimálně zmíním to, že v Poznámkách uchované takhle “naskenované” dokumenty je možné vyhledávat podle jejich obsahu. Není to úplně dokonalé, ale např. podle textu v nadpisu to je schopné hledat, text v obsahu už je trochu problematický, ale i tak je to užitečné.

  Dobrý den. Moc děkuji za připomínky ke článku.
  Co se týče stylů textu, máte pravdu, můžete si je nastavovat z několika málo předdefinovaných, samozřejmě, že ve Wordu či v jiných textových editorech jich je daleko více. V článku jsou ale všechny styly, které Poznámky nabízí, vypsané. Myslím, že je z něj patrné, které styly můžete a nemůžete přidávat.
  Se skenováním dokumentů pracuji také poměrně často, dle mého názoru to je ale téma na samostatný článek.

  Nejde o to, kolik stylů můžeš nastavovat, ale jestli je můžeš vytvářet. Tys to pořád nepochopil? Otevři si třeba Word a zkus si tam vytvořit nějaké styly. Ne aplikovat je na vytvořený text, ale teprve ty styly vytvořit. Takhle to dopadá, když děti bez zkušeností píší o světě, který ještě neznají, bez urážky. Kdybys za sebou měl třeba diplomku, hned bys věděl o co jde. Prozatím se smiř s tím, že v Poznámkách NEJDOU vytvářet žádné styly a ty se trochu vzdělej a zjisti, co to vůbec znamená vytvořit si v editoru styly.

  Pochopil a děkuji za kritiku. Diplomku jsem sice nepsal, nicméně s editory pracuji dost často a pokročilé funkce, včetně vytváření stylů, používám. Ještě jednou děkuji za upozornění.

  Dobrý den, jsem začátečník a rád bych se zeptal, zda jde v poznámkách používat barevné písmo. Nikde jsem nenašel, pouze kurzíva nebo tučné. Děkuji

celý text

Čtěte více