Zavřít reklamu

Před pár dny se na našem magazínu objevil článek, ve kterém jsme se společně podívali na 5 užitečných funkcí z macOS, kterým se neprávem nevěnuje pozornost. Vzhledem k tomu, že se stal tento článek relativně populárním, tak jsme se rozhodli, že pro vás připravíme pokračování. Tentokrát se ale nebudeme věnovat macOS Monterey, nýbrž iOS 15, který je aktuálně k dispozici na většinu jablečných telefonů. Pokud byste se tedy chtěli dozvědět více o zajímavých funkcích z nového iOS, tak určitě pokračujte ve čtení. Tento systém totiž přichází s naprosto skvělými funkcemi, které jednoduše stojí za to.

Kolekce fotek

Pro komunikaci můžete v dnešní době využít nespočet různých aplikací. Mezi ty nejpopulárnější patří WhatsApp, popřípadě Messenger, Telegram a další. Kromě těchto aplikací ale můžete využít také nativní řešení v podobě aplikace Zprávy, potažmo služby iMessage. Zde můžete kromě textu posílat samozřejmě také fotky, videa, hlasové zprávy a další obsah. V případě, že jste skrze Zprávy v minulosti odeslali více fotek najednou, tak došlo k tomu, že se odeslaly jedna po druhé. V konverzaci tak došlo k zaplnění obrovského prostoru, a pokud byste chtěli zobrazit obsah před těmito fotkami, tak bylo nutné dlouho scrollovat. To se ale v iOS 15 mění, jelikož pokud nyní odešlete více fotek najednou, tak se zobrazí v kolekci, která zabírá stejně místa jako jediná fotografie.

Sdílení zdravotních dat

Součástí operačního systému iOS je již delší dobu nativní aplikace Zdraví. V rámci této aplikace si můžete zobrazit nespočet různých informací o vašem zdraví, které iPhone sbírá. Pokud navíc kromě jablečného telefonu máte k dispozici také Apple Watch, tak se těchto dat sbírá ještě více, a dokonce jsou samozřejmě přesnější. Až donedávna jste si vlastní data mohli zobrazit jen vy sami, v iOS 15 však přibyla možnost pro sdílení zdravotních dat s jinými uživateli. To se může hodit například u lidí, kteří trpí nějakou nemocí, popřípadě u starších generací, pokud chcete mít o zdraví dotyčného přehled. Pokud chcete spustit sdílení zdravotních dat, tak přejděte do nativní aplikace Zdraví, poté dole rozklikněte Sdílení a následně stiskněte S někým sdílet. Pak už si jen stačí vybrat kontakt, se kterým chcete data sdílet, a poté konkrétní informace. Nakonec stačí klepnout na Sdílet.

Chránit aktivitu v Mailu

Pokud patříte mezi jedince, kteří klasickým způsobem využívají e-mail, tak s velkou pravděpodobností používáte nativní aplikaci Mail. Tato aplikace je k dispozici v prakticky všech Apple zařízeních a je velmi oblíbená. Málokdo ale ví, že vás v určitých situacích může odesilatel e-mailu sledovat, konkrétně tedy to, jak s e-mailem zacházíte a interagujete. Tohle je možné ve většině případech díky neviditelnému pixelu, který je součástí těla e-mailu. Samozřejmě se nejedná o úplně vhodnou záležitost, a proto se Apple rozhodl zasáhnout. S příchodem iOS 15 jsme se tak dočkali nové funkce s názvem Chránit aktivitu v Mailu. Pro aktivaci této funkce stačí, abyste přešli do Nastavení → Pošta → Ochrana soukromí, kde pomocí přepínače aktivujte Chránit aktivitu v Mailu.

Zpráva o soukromí v aplikacích

Když na váš iPhone nainstalujete nějakou aplikaci, tak se vás systém po prvním spuštění zeptá, zdali jí chcete povolit přístup k určitým funkcím, službám či datům – například mikrofon, kamera, fotky, kontakty a další. Pokud přístup povolíte, tak si následně aplikace s konkrétní funkcí může dělat cokoliv chce. Jednoduše tak můžete ztratit přehled o tom, jak často a popřípadě co přesně aplikace využívá. S příchodem iOS 15 jsme se každopádně dočkali přidání funkce Zpráva o soukromí v aplikacích, která vás dokáže informovat o tom, k jakým funkcím, službám či datům jednotlivé aplikace přistupovaly, a také kdy. Kromě toho zde najdete informace o síťové aktivitě aplikací, kontaktované domény a další. Zprávu o soukromí v aplikacích zobrazíte v Nastavení → Soukromí, kde sjeďte úplně dolů a rozklikněte příslušnou kolonku.

Zvuky na pozadí

Každý z nás si relaxaci představuje jiným způsobem. Někdo si rád zahraje nějakou hru, někdo si pustí film nebo seriál a další člověk rád poslouchá různé zvuky. Pokud patříte mezi poslední zmíněné jedince a ke zrelaxování si často pouštíte zvuky přírody, popřípadě šum apod., tak pro vás mám skvělou zprávu. V rámci iOS 15 jsme se totiž dočkali přidání funkce Zvuky na pozadí, pomocí které si můžete, jak už název napovídá, spustit přehrávání několika zvuků na pozadí. Tuto funkci je pro možnost ovládání přidat do ovládacího centra – přejděte tedy do Nastavení → Ovládací centrum, kde přidejte prvek Sluch. Následně otevřete ovládací centrum, klepněte na prvek Sluch, a poté v dalším rozhraní stiskněte Zvuky na pozadí. Takto si ale nemůžete například nastavit automatické zastavení přehrávání po určité době. Speciálně pro naše čtenáře jsme však připravili zkratku, díky které si můžete jednoduše vše nastavit, včetně automatického zastavení přehrávání.

Zkratku pro ovládání Zvuků na pozadí stáhnete zde

.