Zavřít reklamu

V poslední době se na našem magazínu pilně věnujeme veškerým novinkám z aktuálních systémů, které Apple představil před několika dlouhými týdny. Konkrétně si na naše jablečná zařízení aktuálně můžeme nainstalovat nejnovější systémy iOS a iPadOS 15, macOS Monterey, watchOS 8 a tvOS 15. Společně s novými majoritními verzemi systémů od Applu jsme se dočkali také „nové“ služby iCloud+. Tato služba je automaticky k dispozici pro všechny uživatele, kteří si předplácí iCloud, tedy těm uživatelům, kteří nevyužívají bezplatný tarif. Součástí služby iCloud+ je několik funkcí, které mají za úkol jediné – především ochránit soukromí a bezpečnost uživatelů. Pojďme se společně v tomto článku na tyto nové funkce podívat.

Soukromý přenos

Mezi největší z dostupných funkcí v rámci služby iCloud+ patří bezesporu Soukromý přenos, potažmo Private Relay. Sledujete-li náš magazín pravidelně, tak už jste s největší pravděpodobností na nějaké informace o Soukromém přenosu narazili. Jen pro připomenutí – funkce Soukromý přenos slouží k tomu, aby vás co možná nejlépe ochránila při prohlížení internetu. Pokud si ji aktivujete, tak dojde ke skrytí vaší IP adresy a dalších informací o prohlížení internetu. Zároveň se změní taktéž vaše reálné poloha, a to jak před poskytovateli, tak i před webovými stránkami. To znamená, že prakticky nikdo nebude schopen přesně určit, kde se nacházíte, popřípadě kdo jste. Chcete-li být při prohlížení internetu v bezpečí a předplácíte si iCloud, tak rozhodně aktivaci Soukromého přenosu zvažte. Na iPhonu a iPadu stačí přejít do Nastavení → váš profil → iCloud → Soukromý přenos (betaverze), na Macu pak do Předvolby systému → Apple ID → iCloud, kde Soukromý přenos stačí aktivovat.

Skrýt můj e-mail

Druhou největší bezpečností funkcí, kterou můžete díky služby iCloud+ využít, je Skrýt můj e-mail. Jak už název této funkce napovídá, tak dokáže na internetu kompletně skrýt váš e-mail, což se může hodit v mnoha situacích. Díky Skrýt můj e-mail si můžete vytvořit jakousi speciální e-mailovou schránku, kterou můžete zadat kdekoliv na internetu. Jakékoliv zprávy, které po zadání na tento „krycí“ e-mail přijdou, pak budou automaticky přeposlány na váš reálný e-mail. Někteří uživatelé se ptali, k čemu tato funkce vlastně vůbec je. Konkrétně jde hlavně o to, že na internetu nemusíte nikam zadávat svou reálnou e-mailovou adresu. Ta by totiž případně mohla být zneužita a útočník by se s pomocí ní mohl pokusit získat přístup k některým vaším účtům. Díky Skrýt můj e-mail svůj reálný e-mailový účet nikomu neposkytnete, takže jej nebude možné zneužít. Tato funkce je na Apple zařízeních k dispozici již delší dobu, až do vydání nejnovějších systémů jsme ji ale mohli využít pouze při zakládání nových účtů pomocí Apple ID. Pro využití Skrýt můj e-mail přejděte na iPhonu či iPadu do Nastavení → váš profil → iCloud → Skrýt můj e-mail, na Macu pak do Předvolby systému → Apple ID → iCloud, kde Skrýt můj e-mail najdete.

Vlastní e-mailová doména

Mnoho z nás má svůj hlavní e-mailový účet založený například u Googlu, popřípadě třeba u Seznamu, Centrumu či u jiných poskytovatelů. Pokud však vlastníte nějakou doménu, tak ji samozřejmě můžete využít k tomu, abyste si na ní vytvořili e-mailovou schránku. To znamená, že před zavináčem může být jakýkoliv název či jméno, za zavináčem pak vámi vlastněná doména. V rámci iCloud+ je nově k dispozici speciální funkce, díky které si můžete vytvořit vlastní e-mailovou doménu – pouze ji samozřejmě musíte vlastnit. Po tomto vytvoření do ní pak můžete přidat také ostatní členy rodiny. Pro založení vlastní e-mailové domény přejděte na web icloud.com, kde se přihlaste, a poté přejděte do Nastavení účtu. Jakmile tak učiníte, tak v sekci Vlastní e-mailová doména klepněte na Spravovat, kde už stačí postupovat podle pokynů.

logitech homekit secure video

Chránit aktivitu v Mailu

V případě, že vám někdo odešle e-mail, tak jej ve většině případech ihned otevřete a nad ničím dalším nepřemýšlíte. Věděli jste ale o tom, že vás odesilatel může skrze e-mail určitým způsobem sledovat? Nejčastěji se to děje díky tzv. neviditelného pixelu, který odesilatel umístí do těla e-mailu. Příjemce pak tento neviditelný pixel nemůže vidět, zatímco odesilatel může sledovat, jak příjemce s e-mailem nakládá, popřípadě jak s ním interaguje. Je naprosto jasné, že nikdo z nás nechce být skrze e-mail takovým způsobem sledován. Apple se nám v tomto případě rozhodl pomoci a přišel s funkcí, která nese název Chránit aktivitu v Mailu. Tato funkce dokáže příjemce před sledováním skrze e-mail ochránit, a to skrytím IP adresy a dalšími speciálními akcemi. Pro aktivaci Chránit aktivitu v Mailu přejděte na iPhonu či iPadu do Nastavení → Pošta → Ochrana soukromí, na Macu pak přejděte do aplikace Mail, kde v horní liště rozklikněte Mail → Předvolby… → Soukromí.

Zabezpečené video HomeKitu

V poslední době se ve světě opravdu velmi rozrostla chytrá domácnost. Zatímco ještě před několika lety jste si prvky chytré domácnosti mohli pořídit za opravdu mnoho peněz, tak v současné době už se rozhodně nejedná o tak drahou záležitost – ba naopak. Součástí chytré domácnosti mohou být třeba zvonky, reproduktory, zámky, alarm, žárovky, termostaty anebo třeba kamery. Pokud využíváte kamery s podporou HomeKitu, a pokud zároveň máte k dispozici iCloud+, tak můžete využít Zabezpečené video HomeKitu. Po aktivaci této funkce může bezpečnostní kamera začít nahrávat zabezpečený záznam, což se může v některých situacích hodit. Pokud máte předplatné 50 GB, tak tuto možnost získáte u jedné kamery, u předplatného 200 GB ji získáte až u pěti kamer a u předplatného 2 TB pak můžete zabezpečený záznam nahrávat na neomezeném počtu kamer. Nahrávání se každopádně spustí pouze tehdy, pokud kamera zaznamená pohyb. Navíc k tomu záznamy nezabírají místo ve vašem iCloudu – nezapočítávají se do něj a jdou „na účet“ Applu.

.