Zavřít reklamu

Součástí operačního systému macOS je nespočet různých funkcí, které vám mají primárně pomoci v každodenním fungování. Mnoho těchto funkcí je všeobecně známých, některé však zůstávají spíše neodkryté a ví o nich pouze takoví jedinci, kteří využívají jablečné počítače několik, popřípadě takoví jedinci, kteří čtou náš magazín. Patříte-li i vy mezi uživatele Macu či MacBooku, tak se vám bude zajisté hodit tento článek, ve kterém se podíváme na celkově 10 užitečných tipů a triků, o kterých jste možná nevěděli. Prvních 5 tipů a triků najdete přímo v tomto článku, dalších 5 se pak nachází na našem sesterském magazínu Letem světem Applem – stačí klepnout na odkaz pod tímto řádkem.

Aktivní rohy

Pokud chcete na Macu rychle provést nějakou akci, tak k tomu můžete využít klávesové zkratky či třeba možnosti v Touch Baru. Málokdo ale ví o tom, že můžete využít i funkci Aktivní rohy, která zajistí, že se provede předem vybraná akce v případě, kdy kurzorem „narazíte“ do jednoho z rohů obrazovky. Může například dojít k uzamknutí obrazovky, přesunutí na plochu, otevření Launchpadu či ke spuštění spořiče obrazovky, apod. Aby se zabránilo spuštění omylem, tak si ještě můžete nastavit, aby došlo ke spuštění akce pouze v případě, pokud podržíte funkční klávesu. Aktivní rohy lze nastavit v  -> Předvolby systému -> Mission Control -> Aktivní rohy… V dalším okně si pak stačí rozkliknout menu a vybrat akce, popřípadě ještě přidržet funkční klávesu.

Rychlé skrytí Docku

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy se vám do cesty při práci připlete Dock. Zákonem schválnosti je, že když Dock nutně potřebujete, tak mu trvá dlouhou dobu než se ukáže. Jakmile jej ale nechcete ani vidět, tak se začne vesele zobrazovat. Dobrou zprávou je, že v případě potřeby nemusíte čekat na to, až Dock „zajede“ zpátky do spodku monitoru. Namísto toho stačí, abyste n klávesnici stisknuli klávesovou zkratku Command + Option + D, čímž dojde k tomu, že Dock zmizí z plochy okamžitě. Stejnou klávesovou zkratku lze využít také pro opětovné rychlé zobrazení Docku.

Náhled před otevřením

Pokud aktuálně pracujete s mnoha soubory najednou, například s fotkami, tak si je můžete ve Finderu v zobrazení ikon prohlédnout, a to bez toho, abyste je museli otevírat. Pravdou však je, že jsou tyto ikony relativně malé a některé detaily se vám nemusí podařit rozpoznat. V takovém případě nejspíše většina z vás na soubor dvakrát poklepe, aby se zobrazil v Náhledu či jiné aplikaci. To ale stojí čas a navíc dochází k zaplnění RAM. Namísto toho mám pro vás skvělý tip, který lze využít v případě, že si chcete soubor pouze prohlédnout a nikoliv otevřít. Jednoduše stačí, abyste soubor označili, a poté podrželi klávesu mezerník, čímž se zobrazí náhled souboru. Jakmile mezerník pustíte, tak se náhled opět skryje.

Používejte Sady

Je to již několik let nazpátek, kdy Apple představil funkci Sady, kterou lze využít na ploše. Funkce Sady je určená především pro jedince, kteří na ploše neudržují pořádek, ale i přesto by chtěli mít ve složkách a souborech nějaký systém. Sady dokáží veškerá data rozdělit do několika různých kategorií s tím, že jakmile určitou kategorii na boku otevřete, tak se vám zobrazí všechny soubory z této kategorie. Může se jednat například o obrázky, PDF dokumenty, tabulky a další. Pokud byste chtěli Sady vyzkoušet, lze je aktivovat stisknutím pravého tlačítka myši na ploše, a poté vybráním Používat Sady. Deaktivaci funkce provedete stejným způsobem.

Zvětšení kurzoru, když jej nemůžete najít

K vašemu Macu či MacBooku si můžete připojit externí monitory, což je ideální v případě, pokud chcete zvětšit svou pracovní plochu. Větší pracovní plocha dokáže v mnohém pomoci, zároveň ale dokáže také lehce uškodit. Osobně se na větší pracovní ploše setkávám s tím, že často nemůžu najít kurzor, který se jednoduše na monitoru ztratí. I na tohle ale inženýři v Applu mysleli a přišli s funkcí, díky které se kurzor při rychlém zatřesení na chvíli několikanásobně zvětší, takže si jej ihned všimnete. Pro aktivaci této funkce přejděte do  -> Předvolby systému -> Zpřístupnění -> Monitor -> Ukazatel, kde aktivujte možnost Zvýraznit ukazatel myši zatřesením.

náhled macos
.