Zavřít reklamu

Před pár dny Apple prostřednictvím tiskových zpráv představil celkově tři nové produkty. Konkrétně jsme se dočkali nové generace iPadu Pro s čipem M2, dále desáté generace klasického iPadu a již třetí generace Apple TV 4K. Vzhledem k tomu, že tyto produkty nebyly představeny prostřednictvím klasické konference, tak od nich nemůžeme očekávat bůhvíjak přelomové změny. S několika skvělými novinkami však rozhodně přichází a konkrétně v tomto článku si ukážeme celkově 5 zajímavých věcí, které jste možná nevěděli o nové Apple TV 4K.

Čip A15 Bionic

Zbrusu nová Apple TV 4K dostala čip A15 Bionic, díky čemuž je tak opravdu nesmírně výkonná, ale zároveň i úsporná. Čip A15 Bionic konkrétně najdeme v iPhonech 14 (Plus), popřípadě v celé řadě iPhonů 13 (Pro), takže se v tomto Apple při zemi rozhodně nedržel. Skok je to opravdu zásadní, jelikož druhá generace nabízela čip A12 Bionic. Navíc k tomu, vzhledem k úspornosti a efektivitě čipu A15 Bionic, si Apple mohl dovolit ze třetí generace kompletně odstranit aktivní chlazení, tedy ventilátor.

apple-a15-2

Větší operační paměť

Hlavnímu čipu samozřejmě sekunduje operační paměť. Problém je však v tom, že u mnohých produktů Apple vůbec kapacitu operační paměti vůbec neudává a do této skupiny se řadí i Apple TV 4K. Dobrou zprávou ale je, že se vždycky dříve nebo později o kapacitě RAM stejně dozvíme. Zatímco druhá generace Apple TV 4K nabízela 3 GB operační paměti, tak nová třetí generace si opět polepšila, a to rovnou na příjemné 4 GB. Díky tomu a čipu A15 Bionic se tak z nové Apple TV 4K stává stroj s perfektním výkonem.

Nové balení

Pokud jste si doposud pořídili nějakou Apple TV 4K, tak jistě víte, že byla zabalená v krabici čtvercového tvaru – takto tomu bylo po dobu několika dlouhých let. U nejnovější generace se však Apple rozhodl balení jablečné televize upravit. To znamená, že již není zabalená v klasické čtvercové krabici, ale v krabici ve tvaru obdélníku, která je navíc na výšku – viz obrázek níže. Mimo to se z hlediska balení hodí zmínit, že v něm již nenajdete nabíjecí kabel pro Siri Remote, který si případně budete muset obstarat zvlášť.

Větší úložiště a dvě verze

U minulé generace Apple TV 4K jste si mohli vybrat, zdali chcete verzi s úložištěm o kapacitě 32 GB, anebo 64 GB. Dobrou zprávou je, že u nové generace došlo ke zvětšení úložiště, každopádně na výběr už svým způsobem v tomto ohledu nemáte. Apple se totiž rozhodl, že vytvoří dvě verze Apple TV 4K, a to levnější pouze s Wi-Fi a dražší s Wi-Fi + Ethernet s tím, že první zmíněná má 64 GB a druhá pak 128 GB úložiště. Nově už si tak nevybíráte z velikosti úložiště, ale pouze z toho, zdali potřebujete Ethernet. Jen pro zajímavost došlo k poklesu ceny, a to na 4 190 Kč, respektive 4 790 Kč.

Designové změny

Nová Apple TV 4K se dočkala změn nejen v útrobách, ale také v exteriéru. Na horní straně už se například nenachází označení  tv, ale již pouze samotné logo . Mimo to je pak oproti předchozí generaci ta nová menší, a to o 4 milimetry z hlediska šířky a o 5 milimetrů z hlediska tloušťky – z toho vyplývá celkové zmenšení o 12 %. Mimo to je nová Apple TV 4K také výrazně lehčí, konkrétně váží 208 gramů (verze Wi-Fi), respektive 214 gramů (Wi-Fi + Ethernet), zatímco předchozí generace vážila 425 gramů. To je snížení váhy zhruba o 50 % a může za to především odstranění aktivní chladící soustavy.

.