Zavřít reklamu

V srpnu letošního roku proběhla světem zpráva, že se Apple chce více zaměřit na reklamy, které se zobrazují v jeho aplikacích napříč operačními systémy. Nyní vyplouvají na povrch informace o tom, že uvažuje, že je nasadí i do své video streamující platformy Apple TV+. Nabízí se tedy otázka: „Má to Apple vůbec zapotřebí?“ 

4 miliardy dolarů ročně, které Applu z reklam plynou, jsou mu málo. O tom ostatně hovořila letní zpráva. Podle ní se chce Apple dostat na dvojciferné číslo tím, že bude více tlačit reklamu napříč App Storem, svými Mapami nebo Podcasty. Buďme ale rádi jen za toto, protože Google uvažuje o nasazení reklamy přímo do systému.

Apple TV+ za peníze a s reklamou 

Nyní kolují světem zprávy o tom, že bychom se měli „dočkat“ reklamy i v rámci Apple TV+. Ostatně to nemusí být úplně překvapivé, protože na ni sází i konkurence. Opravdu ale chceme platit za obsah, a ještě v něm sledovat nějaké placené příspěvky? Za prvé to není tak černobílé, za druhé to děláme už nyní.

Vezměte si třeba veřejnoprávní televizi, tedy klasicky kanály České televize. Také za ní měsíčně platíme nemalý obnos, a to dokonce povinně, a v rámci jejího vysílání sledujeme reklamy jak na běžícím pásu. V čem by tedy mělo být toto jiné? Zde jde samozřejmě o to, že Apple TV+ je VOD služba, která poskytuje obsah na vyžádání, který si můžeme pustit kdy chceme. 

Televizní kanály mají své programové schéma dané, mají své silné a slabé vysílací časy a podle toho také prostor pro reklamy stojí. V Apple TV+ a dalších službách ale na čase nezáleží. Reklama v rámci jednotek minut za hodinu by se pravděpodobně zobrazovala před zahájením sledovaného pořadu, zase tak velké omezení by to tedy být nemuselo. To i z toho důvodu, že pokud by k tomuto Apple přistoupil, mohl by zlevnit tarif. Měli bychom zde tedy ten aktuální tak, jak jej známe, plus jeden za půlku ceny s reklamou. Paradoxně by to službě mohlo pomoci k jejímu rozšíření.

Konkurenci nejsou reklamy cizí 

Služby, jako HBO Max už ukázaly, že to s reklamou jde. Tu ostatně chystá i Disney+, a to už od prosince. Protože se Apple hodně angažuje v oblasti sportovních přenosů, tak se během jeho přestávek přímo nabízí zobrazovat divákům cílenou reklamu, takže to také nemusí být nic proti ničemu. Je spíše s podivem, že Apple místo toho, aby se vymezil a snažil se být uživateli přívětivější, sáhne po tom, co všichni prostě nesnášíme – po ztrátě našeho drahocenného času. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.