Zavřít reklamu

Apple vydal za poslední roky skutečně obsáhnou paletu produktů, mezi které ale nepatří jen telefony iPhone, tablety iPad, počítače Mac, nebo Apple Watch. V jeho portfoliu jste mohli najít, nebo stále najdete, takové produkty, nad kterými může mnohým zůstat rozum stát. I když si pak může čistící hadřík svou cenu obhájit, taková ocelová kolečka pro Mac Pro už těžko. 

Čistící hadřík 

Cena: 590 Kč 

Ano, je to jen kus „hadru“, který může vypadat jako neúměrně drahý, čemuž se také mnozí napříč celým internetem patřičně vysmáli. Jenže je vyprodaný, protože kdybyste si jej chtěli objednat v rámci Apple Online Store, počkáte si na něho 10 až 12 týdnů. Jeho smysl pak není v čištění displejů iPhonů, ale spíše skla s nanotexturou, kterou obsahuje Pro Display XDR ve své příplatkové verzi. A displej za 164 990 Kč asi nebudete chtít otírat hadříkem za dvacku z AliExpressu.

Stojan k Pro Display XDR 

Cena: 28 990 Kč 

A Pro Display XDR ještě jednou. Standardní jeho cena je 139 990 Kč, jenže pokud nemáte nějaký svůj vlastní stojan, na který jej uchytíte (jako že nemáte), musíte sáhnout buď po VESA držáku, který je „za hubičku“ a vyjde vás pouze na 5 790 Kč, nebo rovnou po stojanu Pro Stand. Ten už ale stojí nepoměrně více peněz. A co nabídne? Nastavení si výšky, náklonu a otočení, tedy to, co nabízí každý monitor s pivotem. Jediný rozdíl zde je v řešení Applu a obsažených polohovatelných a dokonale vyvážených kloubech. Jestli vám to za ty peníze stojí, si ale musíte říci sami.

Ocelová kolečka k Macu Pro 

Cena: 20 990 Kč 

Jste-li spořiví a máte již Mac Pro, můžete jej osadit trapnou sadou nožiček v ceně zanedbatelných 8 990 Kč. Chcete-li si ale vyhodit z kopýtka, můžete sáhnout po sadě koleček. Ta jsou už razantně dražší. Nabízejí ale jednu neuvěřitelnou funkci – s jejich pomocí totiž nemusíte Mac Pro přenášet, ale „převážet“. Jsou speciálně navržená a vyrobená z nerezové oceli a gumy, přičemž Apple u nich uvádí, že umožňují Mac Pro snadno přesouvat, ať ho potřebujete vysunout zpod stolu, nebo přesunout na jiné místo ve studiu. Za 21 tisíc. Neberte to.

Mac pro

Zlaté Apple Watch 

Cena: cca 400 tisíc Kč 

První Apple Watch, které byly později označované jako Series 0, byly dostupné nejen v hliníkové a ocelové variantě, ale v řadě Watch Edition jste je mohli sehnat i v celozlatém 18 karátovém provedení. Tento kus luxusu byl doplněn ještě řemínkem z módního domu Hermès, který nicméně můžeme v různých obměnách vídat u chytrých hodinek společnosti dodnes. Jednalo se ale o propadák a následující generace už zlatá nebyla, toto zpracování nahradila keramika. Zlato jako drahý kov u spotřební elektroniky nedává sebemenší smysl a jednalo se prakticky jen o mrhání nerostným bohatstvím. V dnešní době už by si to ekologicky smýšlející Apple jistě nedovolil.

Kniha designu 

Cena: Od 199 dolarů (cca 4 400 Kč bez daně) 

O tom, že Apple značnou měrou přispěl k utváření designu elektroniky, není třeba polemizovat. Vydat ale svou vlastní knihu, která má toto odvětví oslavovat, smrdí trochu samochválou. Stalo se tak 15. listopadu 2016, kdy Apple o vydání knihy dokonce informoval i tiskovou zprávou. Ta nesla oficiální název „Designed by Apple in California“, kdy menší verze o velikosti 10,20 × 12,75 palců stála 199 dolarů, větší 13 × 16,25 palců pak vyšla na 299 dolarů. Kniha mapovala období od iMacu z roku 1998 až po Apple Pencil z roku 2015. Celkem pak nabídla 450 fotografií.

Placené operační systémy Mac OS X 

Cena: Od 19 dolarů (cca 420 Kč) 

Pamatujete si vůbec ještě, že se za systém Mac OS X platilo? Nebyly to přitom nijak nízké částky, protože základní verze vyšla na 129 dolarů (cca 2 900 Kč). Ceny se ale postupně snižovaly, kdy aktualizace na OS X 10.6 Snow Leopard z roku 2009 vyšla na 29 dolarů (cca 650 Kč), OS X 10.8 Mountain Lion už byl jen za 19 dolarů (cca 420 Kč). Po příchodu Mac OS X 10.9 Mavericks v roce 2013 pak Apple zpřístupnil svůj desktopový systém zcela zdarma. Dokážete si tedy představit, že byste dnes za Monterey ještě museli platit? Pokud ne, o to úsměvnější vám možná přijde, že ještě do poloviny letoška měl Apple ve svém Online Storu zařazený Mountain Lion standardně ke koupi. 

.