Zavřít reklamu

Po představení nových produktů, které nám Apple ukázal v pondělí 18. října, se po znovu zprovoznění Apple Online Store začlenil do nabídky společnosti i nový čistící hadřík. Napříč internetem budil úsměvné reakce a ty kritizující zejména jeho cenu. Je to ale po právu? Při uvedení do souvislostí nikoli. 

„Měkkým čisticím hadříkem z neabrazivního materiálu bezpečně a účinně očistíš jakýkoli displej Apple včetně skla s nanotexturou.“ To je jediný popis tohoto produktu, který v Apple Online Store najdete. Hadřík je označen jako „novinka“ a je k dispozici za 590 Kč. Po svém uvedení v internetovém obchodě Apple byl jeho termín doručení mezi 26. a 29. říjnem. A dnes? Pokud jej objednáte dnes, počkáte si na něho neuvěřitelných 10 až 12 týdnů. Dopravu ale budete mít zdarma.

Kvalita odpovídá ceně 

Taková blbost, řeknete si, a je vyprodaný hned po svém uvedení. Jenže ona to taková blbost zase není. Jistě, můžete své běžné displeje čistit mnoha levnějšími řešeními, ať už se jedná o ty mobilních telefonů, počítačů nebo kancelářských displejů. Jenže hadřík Applu zaručuje, že jím lze čistit právě i sklo s nanotexturou. A jaký produkt z portfolia společnosti jej obsahuje? Je to Pro Display XDR v ceně 164 990 Kč. Vzít na něho hadr z Aliexpresu tedy nemusí být úplně vhodné.

Ať už si tento displej koupíte s příplatkem za nanotexturu nebo bez ní, dostanete čistící hadřík už v balení. Jenže ten se vám může ztratit nebo zničit, a vy musíte řešit alternativu. Jenže zde přichází problém. Už v roce 2019, kdy společnost Pro Display XDR představila, uvedla ve své webové podpoře i fakt, že sklo z nanostruktury byste neměli čistit ničím jiným než řešením od Applu. Doslova zde říká: 

K čištění nanotexturového skla nikdy nepoužívejte jiný hadřík. Pokud ztratíte přiložený hadřík, můžete kontaktovat společnost Apple a objednat si náhradní.

Najdete zde i to, jak jej poté umýt, tedy mýdlem a vodou, následně jej opláchnout a nechat schnout alespoň 24 hodin. S novým hadříkem, který je v Apple Online Store k dispozici, už nemusíte nikoho kontaktovat a nové řešení si přímo objednat. Jistě, můžete se porozhlédnout po internetu a pokusit se ušetřit pár stokorun, ale stojí vám to za to riziko, že si tak můžete poškodit zmíněnou nanotexturu v samotné hodnotě 25 tisíc Kč? Za péči se prostě platí, a to platí i s ohledem na čištění dioptrických brýlí nebo především laků aut. Ty také nečistíte hadříkem za dvacku a nedrhnete je Jarem ale speciálními přípravky.

Například profesionální mikrovláknovou utěrku SONAX Xtreme šetrnou k lakům vozidel seženete od 400 Kč, univerzální čisticí utěrku Lotus Perfect Drying Towel za 569 Kč a Pikatec mikrovláknový sušící ručník vás vyjde dokonce na 799 Kč. Jistě, tyto produkty se sice vyznačují většími rozměry, jsou ale také určeny na automobily, ne na o poznání menší displeje elektronických zařízeních. V podstatě úplně obyčejnou univerzální utěrku z mikrovlákna značky Miele seženete od 240 Kč. I ta bude a displeje stačit, ne však na ty speciální.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Ježíš to je zase blábol. Mimochodem vyčistit brýle jarem není nic neobvyklého a mnohdy je to nejlepší cesta. Zrovna tak na OLED TV je jarová pěna ideální. Naopak ubrousky na čištění displejů jsou většinou na dvě věci. A ldyž už tak jehněčí kůži.

    Jenže na OLED TV nebo brýlích není oleofobní vrstva, takže tam ten Jar nevadí. U displeje iPhonu nebo iPadu se tím ta vrstva dokonale zničí. Já používám WHOOSH (doufám, že to píšu dobře) a pořád mám hadřík, který jsem dostal k MacBooku Pro z roku 10.

celý text

Čtěte více.