Zavřít reklamu

To, že Apple před dvěma dny představil nové operační systémy, neuniklo asi žádnému jablečnému nadšenci. Kalifornský gigant konkrétně představil iOS a iPadOS 14, macOS 11 Big Sur, watchOS 7 a tvOS 14. Součástí těchto nových operačních systémů jsou samozřejmě nové funkce. Pokud patříte mezi odvážlivce, kteří si již nové operační systémy nastavili, tak jste se dost možná setkali s tím, že vám některé nové funkce nefungují podle představ. Pravdou je, že některé nové funkce musíte manuálně aktivovat před tím, než je budete chtít použít – často jsou totiž ve výchozím nastavení deaktivované. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Obraz v obrazu – iOS a iPadOS 14

Jednou z nových funkcí operačních systému iOS a iPadOS 14 je Obraz v obrazu. Tuto funkci může většina z vás znát z macOS, kde už je nějaký ten pátek k dispozici. Jednoduše tato funkce dělá to, že dokáže zobrazit video v samostatném malém okně v popředí různých aplikací. To znamená, že si tedy můžete spustit nějaký film a při tom i pracovat, a to díky využití Obrazu v obrazu, kdy se film či video zobrazí vždy v popředí. V okně funkce Obraz v obrazu si poté můžete film samozřejmě pozastavit/spustit, anebo přetočit. Pokud chcete této funkce využít, tak je nutné přejít do Nastavení -> Obecné -> Obraz v obrazu, kde zaškrtněte možnost Automatický obraz v obrazu. Poté už se obraz v obrazu automaticky zapne poté, co někde spustíte video či film, a poté se pomocí gesta přesunete na domovskou obrazovku. Nutno podotknout, že v některých případech se musíte domů přesunout z režimu celé obrazovky. Na YouTube Obraz v obrazu nefunguje, jelikož jej YouTube prozatím v rámci iOS a iPadOS 14 nepodporuje.

Klepnutí na zadní stranu – iOS a iPadOS 14

V rámci iOS a iPadOS 14 jsme se dočkali také nových funkcí Zpřístupnění. Tato sekce v Nastavení je určená především pro nějakým způsobem postižené lidi. Ti v ní najdou různé funkce, díky kterým mohou v systému lépe a jednodušeji fungovat. Zbrusu novou funkcí, která je nově součástí Zpřístupnění, je Klepnutí na zadní stranu. Tato funkce se po aktivaci postará o to, že jakmile dvakrát či třikrát klepnete na zadní stranu (záda) vašeho zařízení, tak se provede nějaká akce. Na výběr jsou klasické akce, například pořízení snímku obrazovky či snížení hlasitosti, nechybí ale také funkce Zpřístupnění, anebo aktivace Zkratek. Pokud tuto funkci chcete aktivovat a nastavit, tak je nutné, abyste přešli do Nastavení -> Zpřístupnění -> Dotyk, kde sjeďte úplně dolů a přesuňte se do sekce Klepnutí na zadní stranu. Zde už si poté můžete vybrat akce, které se provedou po Poklepání, anebo po Trojím klepnutí.

Rozpoznávání zvuku – iOS a iPadOS 14

Další skvělou funkcí, která se stala součástí sekce Zpřístupnění v iOS a iPadOS 14, je Rozpoznávání zvuků. Po aktivaci této funkce si můžete nastavit, aby vás váš iPhone informoval poté, co rozpozná nějaký zvuk. Tohle se samozřejmě hodí především pro neslyšící uživatele iPhonů, kdy je jablečný telefon může v určitých případech vibracemi informovat o nějakém zvuku. K dispozici je například možnost pro rozeznání plačícího dítěte, požárního alarmu, sirény a mnoho dalších. Pokud patříte mezi uživatele, kteří mají horší nebo žádný sluch, tak tuto funkci aktivujete v Nastavení -> Zpřístupnění -> Rozpoznávání zvuku. Zde stačí funkci pomocí přepínače aktivovat, a poté přejít do sekce Zvuky, kde si už lze pomocí přepínačů jednoduše nastavit, které zvuky má iPhone rozpoznávat.

Informace o baterii – macOS 11 Big Sur

V tomto případě se nejedná tak úplně o aktivaci nějaké funkce, na druhou stranu se ale rozhodně hodí vědět, kde se na vašem Macu nachází informace o baterii. Součástí nového macOS 11 Big Sur je nově sekce předvoleb s názvem Baterie (prozatím jen Battery). V této sekci najdete kompletní informace o baterii uvnitř vašeho MacBooku. Najdete zde grafy, které vás informují o tom, jak baterii nabíjíte, nechybí však ani pokročilé možnosti, například pro (de)aktivaci Optimalizovaného nabíjení či automatického přepínání grafiky. Kromě toho si zde můžete, stejně jako na iPhonu zobrazit kondici vaší baterie, což se rozhodně hodí, pokud se chcete přesvědčit o tom, že baterie ve vašem MacBooku již dosluhuje. V tomto případě je nutné, abyste na vašem macOS zařízení vlevo nahoře klepnuli na ikonu , a poté z menu vybrali možnost Předvolby systému… Otevře se okno, kde už se jednoduše stačí do sekce s názvem Battery přesunout. Zde se poté lze přepínat ještě prostřednictvím menu, které se nachází vlevo. Kondici baterie najdete v sekci Baterie, kde vpravo dole klepněte na Kondice baterie…

Mytí rukou – watchOS 7

Postupně jsme se v rámci nových funkcí, které musíte před použitím v nových operačních systémech aktivovat, dostali až k watchOS 7. Při sledování konference WWDC20 jste dost možná postřehli, že je součástí operačního systému watchOS 7 také detekce mytí rukou. To znamená, že vaše Apple Watch dokáží pomocí pohybu a zvuku vody zaznamenat, že si myjete ruce. Po detekci se na obrazovce objeví odpočet 20 sekund, což je doba, po kterou byste si měli mýti ruce. Pokud jste si watchOS 7 nainstalovali a chtěli jste funkci vyzkoušet, tak jste dost možná zjistili, že funkce nefunguje. Ve skutečnosti však funguje, je ale pouze deaktivovaná. V tomto případě se na vašich Apple Watch přesuňte do Nastavení, kde poté sjeďte o něco níže, dokud nenarazíte na sekci Handwashing (Umývání rukou), kterou rozklikněte. Zde poté stačí aktivovat funkci Odpočet, volitelně také možnost Haptika.

Sledování spánku – watchOS 7

Poslední funkcí, kterou musíte před využitím aktivovat, je Sledování spánku. To se stalo konečně součástí operačního systému watchOS 7, což znamená, že se nebude jednat o funkci výhradně určenou pro Apple Watch Series 6. Ještě před tím, než si ale necháte spánek monitorovat, tak je nutné, abyste celou aplikaci nastavili. Pokud totiž na vašich Apple Watch přejdete do aplikace Spánek, tak vás aplikace jednoduše nepustí dál. V tomto případě je nutné, abyste na vašem iPhonu, se kterým máte Apple Watch spárované, přešli do aplikace Zdraví. Zde se poté vpravo dole přesuňte do sekce Prohlížení, kde nakonec rozklikněte možnost Spánek a monitorování nastavte podle svých potřeb.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více