Zavřít reklamu

Při příležitosti včerejší úvodní Keynote k vývojářské konferenci WWDC 2020 jsme se dočkali řady novinek. Apple se přitom samozřejmě zaměřil na představení nových operačních systémů a obrovskou pozornost si také zasloužil Apple Silicon, neboli přechod z procesorů od Intelu na vlastní řešení. Jak je tomu již zvykem, dočkali jsme se také novinek, o kterých se kalifornský gigant nezmínil. Pojďme se na ně tedy v rychlosti podívat.

Apple začal prodávat Thunderbolt kabel s označením Pro

Ještě před začátkem samotné Keynote začaly internetem kolovat informace o tom, že nedojde k představení žádného hardwaru. To se dá se říci také naplnilo. Jediným hardwarem, o kterém totiž Apple mluvil, byl Apple Developer Transition Kit – neboli Mac Mini s čipem Apple A12Z, který je Apple již nyní schopen půjčit vývojářům na testování. Na Online Storu jablečné společnosti se ale po ukončení prezentace objevila zajímavá novinka. Jedná se totiž o Thunderbolt 3 Pro kabel s délkou 2 metry, který jako první kabel vůbec nabízí označení Pro.

Tato novinka se pyšní dvoumetrovým černým oplétáním, podporuje přenosovou rychlost Thunderboltu 3 až 40 Gb/s, přenosovou rychlost USB 3.1 Gen 2 až 10 Gb/s, výstup videa přes DisplayPort (HBR3) a nabíjení příkonem až 100 W. K Macu s Thunderbolt 3 (USB-C) rozhraní můžete pomocí tohoto kabelu připojit například Pro Display XDR, různé doky a pevné disky. Zajímavá je ale cena samotného kabelu. Ten vás totiž vyjde na 3 990 Kč.

Intel se vyjádřil k projektu Apple Silicon

Jak jistě všichni víte, Apple se světu konečně pochlubil s přechodem na své vlastní procesory. Celý projekt nese označení Apple Silicon a kalifornský gigant se tak stane kompletně nezávislým na Intelu. Celý přechod by měl být dokončen již do dvou let a prvního jablečného počítače, který nabídne čip přímo od Applu, bychom se měli dočkat v závěru letošního roku. A co na to Intel? Ten se nyní na celou situaci vyjádřil poměrně optimisticky.

apple silicon
Zdroj: Apple

Podle tiskového mluvčího je totiž Apple zákazníkem hned v několika sférách a nadále je bude podporovat. V Intelu se navíc neustále zaměřují na poskytování těch nejpokročilejších zkušeností s PC, kdy poskytují širokou škálu technologických možností a přímo definují dnešní výpočetní techniku. Intel navíc nadále věří, že veškeré počítače poháněné Intelem poskytují zákazníkům po celé Zemi co možná nejlepší výkon v oblastech, kde jej nejvíce potřebují, a nabízí nejotevřenější platformu nejen pro vývojáře, ale i pro budoucnost.

watchOS 7 nepodporuje Force Touch

Některé starší iPhony se pyšnily takzvaným 3D Touchem. Displej telefonu tak dokázal rozpoznat tlak uživatele na displej a podle toho i reagoval. Stejným řešením se také pyšní jablečné hodinky, kde funkce nese název Force Touch. S 3D Touchem se Apple rozloučil relativně nedávno a například v současné generaci iPhonů jej už nenajdeme. Pravděpodobně podobný krok čeká i Apple Watch. V novém operačním systému watchOS 7 totiž došlo k zrušení podpory funkce Force Touch, kterou nahradí předělaný Haptic Touch. Pokud tedy budete chtít někde vyvolat kontextovou nabídku, na displej již nebudete tlačit, ale postačí vám prst po určitou dobu přidržet na obrazovce.

apple watch ruce
Zdroj: Unsplash

Apple vydal nový ARKit 4: Jaká vylepšení přinesl?

Dnešní doba bezesporu patří rozšířené realitě. S tou si řada vývojářů neustále pohrává a jak můžeme vidět, vcelku se jim daří. V rozšířené realitě je samozřejmě zaujat i samotný Apple, který včera uvedl nový ARKit, tentokrát již čtvrtý, který dorazí do iOS a iPadOS 14. A jaké jsou novinky? Nejvíce se hovoří o funkci Location Anchors, která umožní ukotvení virtuálních předmětů rozsetých v prostoru. Toho budou moci programátoři využít pro tvorbu uměleckých instalací v životních až nadživotních rozměrech. To ale samozřejmě není všechno. Funkce najde své využití i v navigaci, kdy uživateli zobrazí parádní šipky, které budou v prostoru jakoby létat a ukazovat tak směr. Z novinky bude moci nejvíce těžit pochopitelně nejnovější iPad Pro, jež je vybaven speciálním LiDAR skenerem. Pomocí něho totiž tablet dokáže přečíst objekty daleko podrobněji, díky čemuž je následně vykreslí téměř až realisticky. Location Anchors s sebou také přináší jednu podmínku. Pro její využití totiž bude zařízení muset disponovat čipem A12 Bionic či novějším.

Apple TV přináší dvě skvělé funkce

Při včerejším oznámení novinek v nových systémech se samozřejmě nesmělo opomenout na tvOS, který běží v jablečných televizích. Uživatelé se po dlouhých letech konečně dostali a Apple jim přináší jednu z nejočekávanějších funkcí vůbec. Pokud totiž vlastníte Apple TV 4K a rádi sledujete videa z portálu YouTube, tak si je doposud můžete pustit maximálně v rozlišení HD (1080p). S příchodem nové verze tvOS se tohle naštěstí stane minulostí a uživatelé si již budou moci využít plný potenciál této „krabičky“ a dané video si pustit i ve 4K.

iphone_ovladac_apple_Tv_fb
Zdroj: Unsplash

Další novinka se týká jablečných sluchátek. Nově totiž budete moci připojit až dvě sady AirPods k jedné Apple TV. Tohle oceníte především v noci, kdy se například s partnerem koukáte na film, seriál či video a nechcete tím rušit sousedy nebo rodinu.

.