Zavřít reklamu

Apple představil nové verze svých operačních systémů již před více než dvěma týdny a ihned poté vydal první vývojářské beta verze. Rozhodně však s vývojem nijak nezahálí, což nám mimo jiné před pár dny dokázal vydáním druhých vývojářských beta verzí. Ty samozřejmě převážně přichází s opravami různých chyb, kromě toho jsme se však dočkali také několika novinek. V iOS 16 se jich většina týká zamknuté obrazovky, vylepšení však najdeme i jinde. Pojďme se na všech 7 dostupných novinek z druhé bety iOS 16 podívat v tomto článku.

Dva nové filtry tapet

Pokud jste si na novou zamknutou obrazovku nastavili jakožto tapetu nějakou fotografii, tak si možná pamatujete, že jste si mohli vybrat že čtyř filtrů. Tyto filtry byly v druhé betě iOS 16 rozšířeny o další dva – jedná se filtry s názvy duotón a rozmyté barvy. Oba si je můžete prohlédnout na obrázku níže.

nové filtry ios 16 beta 2

Tapety astronomie

Mezi jeden typ dynamických tapet, které si můžete nastavit na zamknutou a domovskou obrazovku, patří ten s názvem Astronomie. Tato tapeta vám dokáže vyobrazit buď zeměkouli či měsíc ve velmi zajímavém formátu. V druhé betě iOS 16 zde přibyly dvě novinky – tento typ tapety je nově k dispozici i na starší jablečné telefony, a to iPhone XS (XR) a novější. Zároveň, pokud si vyberete vyobrazení Země, tak se na ní zobrazí malá zelená tečka, která značí vaši polohu.

astronomie zamknutá obrazovka ios 16

Úprava tapet v nastavení

Při testování iOS 16 jsem si upřímně všiml toho, že celé nastavení nové zamknuté a domovské obrazovky je vskutku zmatečné a především noví uživatelé by mohli mít problém. Dobrou zprávou ale je, že ve druhé betě iOS 16 na tom Apple zapracoval. Kompletně totiž přepracovat rozhraní v Nastavení → Tapety, kde si tapetu zamknuté a domovské obrazovky nastavíte o mnoho jednodušeji.

Jednoduché odstranění zamknutých obrazovek

V druhé beta verzi iOS 16 se stalo jednodušším také odstraňování zamknutých obrazovek, které už nechcete používat. Postup je jednoduchý – stačí, abyste po konkrétní zamknuté obrazovce v přehledu přejeli prstem ze spodní strany nahoru.

odstranit zamknutou obrazovku ios 16

Výběr SIM ve Zprávách

Pokud vlastníte iPhone XS a novější, tak můžete využívat Dual SIM. Co si budeme nalhávat, ovládání dvou SIM karet v iOS není pro mnoho uživatelů úplně ideální, každopádně Apple pořád přichází s vylepšeními. Ve Zprávách z druhé bety iOS 16 si nově například můžete zobrazit zprávy pouze z určité SIM karty. Stačí vpravo nahoře klepnout na ikonu tří teček v kroužku a SIM si vybrat.

dual sim zprávy filtr ios 16

Rychlá poznámka u snímku obrazovky

Když na iPhonu zachytíte snímek obrazovky, tak se vám vlevo dole objeví miniatura, na kterou můžete klepnout pro okamžité provedení anotací a úprav. Pokud tak učiníte, tak si následně můžete vybrat, zdali chcete snímek uložit do Fotek, anebo do Souborů. V druhé betě iOS 16 zde pak přibyla ještě možnost pro přidání do rychlé poznámky.

snímky obrazovky rychlá poznámka ios 16

Záloha na iCloud přes LTE

Mobilní internet se stává ve světě čím dál tím dostupnějším a mnoho uživatelů jej využívá dokonce namísto Wi-Fi. V iOS však doposud existovala různá omezení mobilních dat – například nebylo možné stahovat aktualizace iOS či zálohovat data na iCloud. Stahovat aktualizace přes mobilní data však systém umí už od iOS 15.4 a co se týče zálohování na iCloud přes mobilní data, tak to je možné využít při připojení k 5G. V druhé beta verzi iOS 16 však Apple zpřístupnil zálohování na iCloud přes mobilní data i pro 4G/LTE.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.