Zavřít reklamu

Od představení nového operačního systému iOS 16, společně s ostatními jablečnými systémy nové generace, uběhly již více než dva týdny. Aktuálně už v redakci delší dobu veškeré nové systémy testujeme a přinášíme vám články, ve kterých se jim věnujeme. Co se týče iOS 16, tak zde je největší novinkou bezesporu příchod zbrusu nové a přepracované zamknuté obrazovky, která toho nabízí opravdu mnoho. V tomto článku se podíváme na 5 novinek na zamknuté obrazovce z iOS 16, které jste možná nepostřehli.

Nespočet nových stylů a možností tapet

V iOS si uživatelé mohou nastavit tapetu pro domovskou a zamknutou obrazovku – tato možnost je k dispozici již několik let. Stejně je tomu i v iOS 16, ale s tím rozdílem, že je k dispozici mnoho nových stylů a možností tapet. K dispozici jsou tapety z klasických fotek, kromě toho však nechybí tapeta, která se mění podle počasí, dále můžeme zmínit tapetu z emoji, barevných přechodů a mnoho dalšího. Špatně se to vysvětluje textem, takže níže v galerii si možnosti tapet v iOS 16 můžete prohlédnout. Rozhodně si ale každý přijde na své.

Nový způsob zobrazení notifikací

Doposud se upozornění na zamknuté obrazovce zobrazují prakticky přes celou dostupnou plochu, a to shora směrem dolů. V iOS 16 však dochází ke změně a notifikace se nově řadí odspodu. Díky tomu je zamknutá obrazovka čistší, primárně je však tohle rozvržení ideální pro používání iPhonu jednou rukou. Apple si v tomto případě vzal inspiraci z nového rozhraní Safari, kterým prvně uživatelé opovrhovali, nyní jej však většina z nich využívá.

zamknutá obrazovka možnosti ios 16

Změna stylu a barvy času

To, že má někdo iPhone, je možné poznat i z dálky jednoduše právě pomocí zamknuté obrazovky, která je doposud na všech zařízeních stejná. V horní části se tedy nachází čas společně s datem, kdy není možné žádným způsobem měnit styl. To se však opět mění v iOS 16, kde jsme se dočkali přidání možnosti pro změnu stylu a barvy času. Aktuálně je k dispozici celkově šest stylů písem a prakticky neomezená paleta barev, tak rozhodně styl času sladíte s vaší tapetou podle gusta.

styl-barva-casu-ios16-fb

Widgety a brzký příchod always-on

Mezi jednu z největších novinek na zamknuté obrazovce rozhodně patří možnost nastavení widgetů. Ty uživatelé konkrétně mohou umístit nad a pod čas s tím, že nad časem je k dispozici méně místa a pod ním zase více. Nových widgetů je k dispozici opravdu mnoho a všechny si můžete zobrazit ve článku, který přikládám níže. Zajímavé je pak to, že widgety nejsou nijak barevné a mají pouze jednu barvu, což svým způsobem značí, že bychom se již brzy měli dočkat příchodu always-on displeje – nejspíše jej nabídne už iPhone 14 Pro (Max).

Propojení s režimy Soustředění

V iOS 15 přišel Apple s novými režimy Soustředění, které nahradily původní režim Nerušit. V Soustředění si uživatelé mohou vytvořit hned několik režimů a nastavit si je podle vlastního gusta. Novinkou v iOS 16 je možnost propojení režimu Soustředění s konkrétní zamknutou obrazovkou. V praxi to funguje tak, že pokud aktivujete nějaký režim Soustředění, tak se může automaticky nastavit ta zamknutá obrazovka, kterou s ním máte propojenou. Osobně tohle využívám například u režimu Spánek, kdy se mi automaticky nastaví tmavá tapeta, využití však existuje mnoho.

.