Zavřít reklamu

Nově uvolněný operační systém iOS 16 přináší řadu zajímavých novinek. Bezesporu největší pozornosti se těší přepracovaná zamknutá obrazovka, nové možnosti v rámci nativních aplikací Fotky, Zprávy, Mail a další. Applu se díky tomu opět podařilo povznést schopnosti jablečných telefonů o několik úrovní vpřed. Na druhou stranu systém je také vybaven řadou menších drobností, které dokážou zpříjemnit používání zařízení a usnadnit každodenní život. Právě proto se v tomto článku nebudeme zaměřovat na zásadní změny, ale na drobnosti, které byste rozhodně měli znát.

Haptická odezva u klávesnice

S příchodem iOS 16 telefon doslova ožívá. O to se dokáže postarat nová funkce, kdy si lze zapnout haptickou odezvu u klávesnice. Doposud jsme v tomto ohledu měli jen jednu možnost – pokud jsme měli zapnuté zvuky, klávesnice mohla při každém úderu ťukat, což ale mnoho jablíčkářů přespříliš neocenilo, jelikož tímto způsobem můžete obtěžovat své okolí. Haptická odezva se proto zdá jako nejlepší možné řešení, posouvající interakci s telefonem na zcela novou úroveň.

V takovém případě stačí otevřít Nastavení > Zvuky a haptika > Odezva klávesnice, kde se nabízí dvě možnosti. Aktivovat si zde můžete ZvukHaptika. Nás v tomto ohledu samozřejmě zajímá druhá možnost. Pokud ale chcete zachovat zmiňovaný zvuk ťukání, nechte si aktivní i možnost Zvuk.

Procentuální ukazatel baterie

Spolu s novým operačním systémem jsme se dočkali návratu něčeho, co nám na našich iPhonech již léta chybělo – zpět totiž přišel procentuální ukazatel baterie. Když Apple v roce 2017 představil revoluční iPhone X, musel z důvodu horního výřezu přistoupit na menší kompromis. Jablíčkářům se tak přestal zobrazovat procentuální ukazatel baterie a museli se tak spokojit s pouhou ikonkou, která ale moc informací poskytnout nemusí. Pro zobrazení procent jsme tedy museli otevřít ovládací centrum. Pouze na iPhonech SE a starších modelech, které výřezem nedisponují, jsme o baterce věděli neustále.

V rámci iOS 16 jsme se naštěstí dočkali přepracování ukazatele, který nyní přímo uvnitř ikonky zobrazuje číselnou hodnotu reprezentující procentuální stav nabití baterie. Mějte ale na paměti, že ve výchozím nastavení se tato možnost nenachází a musíte ji tedy aktivovat ručně. Stačí ale jen přejít do NastaveníBaterie a zde aktivovat možnost Stav baterie.

Úprava/zrušení již odeslané iMessage zprávy

Možná jste se už někdy ocitli v situaci, kdy jste někomu poslali špatnou zprávu – například s překlepem či chybně uvedeným údajem. I když se v rychlosti můžete opravit v další zprávě, může tak vzniknout zmatek, obzvláště v případech, kdy domlouváte například schůzku či setkání. Apple po dlouhém naléhání jablíčkářů proto konečně přišel s důležitou změnou a přinesl možnost úprav již odeslaných iMessage zpráv. Jedná se o možnost, která se v konkurenčních komunikačních platformách nachází již roky, bohužel v iMessage až doteď chyběla.

V praxi to funguje poměrně jednoduše. Pokud potřebujete upravit již odeslanou zprávu, jednoduše na ní stačí podržet prst a po zobrazení kontextové nabídky vybrat možnost Upravit. Poté už jen stačí upravit konkrétní pasáž či zprávu přepsat a máte hotovo. Dokonce nechybí ani možnost pro zrušení odeslání zprávy. Příjemce poté uvidí případnou historii úprav, nebo fakt, že došlo k odstranění odeslané zprávy. V souvislosti s touto změnou ale musíme upozornit na jednu důležitou skutečnost. Možnost úpravy či zrušení je k dispozici pouze dvě minuty od prvotního odeslání – poté už s danou zprávou nemůžete nic dělat.

Mějte přehled o vašich lécích

Pokud denně užíváte hned několik léků, pak moc dobře víte, jak je někdy náročné mít o jejich užívání přehled. To se navíc může vztahovat i k pouhému užívání vitamínů a dalších látek. iOS 16 naštěstí pro tyto případy přináší jednoduché řešení. Nativní aplikace Zdraví se totiž dočkala nové možnosti pro sledování pravidelně užívaných léků, díky čemuž o nich můžete mít kdykoliv přehled. Ve skutečnosti je totiž nesmírně důležité sledovat, jak léky vlastně užíváte a zda se řídíte doporučením výrobců či lékařů.

Pro aktivaci funkce stačí přejít do nativní aplikace ZdravíProhlíženíLéky, kde se vám už bude nabízet praktický průvodce, který vás kompletně celým procesem provede takříkajíc krok po kroku. Stačí tedy klepnout na možnost Přidat lék a následně už jen vyplnit potřebné nezbytnosti dle průvodce. Systém vás pak na léky bude automaticky upozorňovat, a zároveň povede stručný přehled o tom, zda jste na některou dávku náhodou nezapomněli.

Výstrahy o extrémním počasí

Počasí může být proměnlivé a mnohdy nás ne zrovna dvakrát příjemně překvapit. Přesně proto se při vylepšování dostala na řadu i nativní aplikace Počasí, která přichází s poměrně povedenou novinkou. Dokáže totiž uživatele upozornit na extrémní počasí, případně také poskytnout hodinovou předpověď srážek. Jedná se o něco, co může prospět zkrátka každému a rozhodně se to tak vyplatí.

Pro aktivaci výstrah stačí přejít do Počasí, vpravo dole klepnout na ikonku seznamu a následně vybrat ikonku tří teček v pravém horním rohu. Otevře se kontextová nabídka, kde stačí zvolit Oznámení, sjet níže a aktivovat možnosti Extrémní počasíHodinová předpověď srážek. Nutno ale zmínit, že pro správnou funkcionalitu je na místě, abyste aplikaci Počasí udělili trvalý přístup k vaší poloze.

Úprava stylu notifikací na zamčené obrazovce

Jak jsme zmínili hned v úvodu, největší pozornosti se v případě operačního systému iOS 16 dostává přepracované zamknuté obrazovce. Ta totiž nahodila nový kabát a dokonce umožňuje připnutí widgetů a živých aktivit, což může znatelně zpříjemnit používání zařízení. U toho to ale ani zdaleka nekončí. Přepracovaná zamknutá obrazovka také změnily systém notifikací. O čem ale možná nevíte, tak tento systém notifikací si můžete upravit a přizpůsobit jej vlastním potřebám.

Konkrétně se nabízí hned tři styly – počet, sada a seznam – které můžete změnit v NastaveníOznámení. Ve výchozím nastavení je v iOS 16 nastavena právě sada, kdy se notifikace zobrazují jako pás karet ze spodní strany displeje, kdy je lze jednoduše vytáhnout nahoru a různě mezi nimi listovat. Pokud byste ale chtěli zkusit něco odlišného, hurá do toho.

Režim blokování

Věděli jste o tom, že operační systém iOS 16 přináší poměrně zajímavou bezpečnostní funkci s označením Režim blokování? Jedná se o speciální režim pro veřejně exponované osoby – politiky, celebrity, známé tváře, investigativní novináře – u nichž existuje větší riziko, že mohou čelit kybernetickým útokům. Ačkoliv Apple od svých iPhonů slibuje prvotřídní ochranu samu o sobě, tak i přesto se rozhodl přidat speciální režim, který má ochranu povznést na zcela novou úroveň. Právě tuto roli zastane Režim blokování.

Režim blokování funguje tak, že zablokuje či omezí některé funkce a možnosti. Konkrétně se jedná o blokování příloh ve Zprávách, příchozích FaceTime hovorů, deaktivaci některých funkcí pro prohlížení webu, odstranění sdílených alb, zákaz propojení dvou zařízení kabelem při uzamčení, odstraněním konfiguračních profilů a řadou dalších aktivit. Aktivovat jej můžete poměrně jednoduše. Stačí otevřít NastaveníSoukromí a zabezpečeníRežim blokováníZapnout režim blokování.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text





Čtěte více



.