Zavřít reklamu

Na letošní podzimní konferenci Apple zcela očekávaně představil zbrusu nové jablečné telefony. Konkrétně je řeč o čtveřici v podobě iPhonu 14, 14 Plus, 14 Pro a 14 Pro Max. Znamená to, že kalifornský gigant nejspíše nadobro „zazdil“ nejmenší model s názvem mini, který nahradil opačným modelem Plus. Co se týče novinek, tak těch je k dispozici opravdu mnoho, tedy především u vrcholných modelů s označením Pro. Rozhodně tím ale nechci říct, že klasické modely jsou totožné s loňskými „třináctkami“. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 věcí o nových iPhonech 14 (Pro), o kterých se prakticky vůbec nemluví.

Dynamický ostrůvek je dotykový

U vrcholného iPhonu 14 Pro (Max) nahradil Apple tradiční výřez průstřelem, který dostal název dynamický ostrůvek. Konkrétně má tvar pilulky a Apple z něj udělal plně funkční a interaktivní prvek, který se stal nedílnou součástí operačního systému iOS a určil, jakým směrem se budou ubírat iPhony v následujících letech. Mnoho uživatelů si myslí, že se prakticky jedná o „mrtvou“ část displeje, podobně jako tomu je u modelů s výřezem. Opak je však pravdou, jelikož dynamický ostrůvek u nových iPhonů 14 Pro (Max) ve skutečnosti na dotyk reaguje. Konkrétně skrze něj můžete třeba rychle otevřít aplikaci, která jej zrovna využívá, tj. například aplikaci Hudba při přehrávání hudby apod.

Jen bílá krabička

Pokud jste si v posledních letech pořídili iPhone s označením Pro, tak si jistě pamatujete na to, že jste jej dostali v černé krabičce. Tato černá krabička se lišila od bílé krabičky klasických modelů a znázorňovala právě onu profesionalitu, se kterou se v jablečném světě černá barva pojí prakticky od pradávna. Apple se však rozhodl, že u letošního iPhonu 14 Pro (Max) se černé krabičky vzdá. To znamená, že všechny čtyři modely budou dodávány v bílé krabičce. Tak snad z toho nebude problém z hlediska rasové vyváženosti (vtip).

iphone 14 pro krabička

Vylepšení filmového režimu

S příchodem iPhonů 13 (Pro) jsme se dočkali také zbrusu nového filmového režimu, prostřednictvím kterého je možné na jablečné telefony natáčet profesionálně vypadající záběry s možností přeostřování nejen v reálném čase, ale také v postprodukci. Doposud bylo možné ve filmovém režimu natáčet maximálně v rozlišení 1080p, a to při 30 FPS, což pro některé uživatele z hlediska kvality nemuselo být dostačující. U nových iPhonů 14 (Pro) však Apple kvalitu záznamu filmového režimu vylepšil, a tak je možné skrze něj natáček v rozlišení až 4K, a to buď při 24 FPS, anebo dokonce při 30 FPS.

Indikátor aktivního fotoaparátu a mikrofonu

Dynamický ostrůvek je snad nejzajímavější součástí nového iPhonu 14 Pro (Max). V tomto článku už jsme mu věnovali jeden odstavec, každopádně to bohužel nestačí, jelikož skrývá několik dalších možností, o kterých se nemluví. Jak jistě víte, tak v rámci iOS se zobrazuje zelená či oranžová tečka indikující aktivní fotoaparát, respektive mikrofon. U nových iPhonů 14 Pro (Max) se tento indikátor přesunul přímo do dynamického ostrůvku, a to mezi TrueDepth přední kameru a infračervenou kameru s projektorem teček. To znamená, že se mezi těmito součástmi nachází kus displeje a ostrůvky jsou tak ve skutečnosti dva, jak bylo vyobrazeno na většině konceptech před představením. Prostor mezi těmito ostrůvky však Apple softwarově „začernil“ a vyhradil pouze indikátoru, což je rozhodně velmi zajímavé.

iphone 14 pro indikátor fotoaparátu a mikrofonu

Vylepšené senzory (nejen) pro detekci dopravní nehody

S příchodem nových iPhonů 14 (Pro) a také trojice Apple Watch v podobě modelů Series 8, SE druhé generace a Pro jsme se dočkali představení nové funkce s názvem detekce dopravní nehody. Jak název napovídá, tak nové iPhony a Apple Watch dokáží nově detekovat dopravní nehodu a v případě potřeby kontaktovat tísňovou linku. K tomu, aby mohly jablečné telefony a hodinky dopravní nehodu správně vyhodnotit bylo potřeba nasadit nový dvoujádrový akcelerometr a vysoce dynamický gyroskop, s pomocí kterých je možné změřit přetížení až o hodnotě 256 G. Nový je také barometr, který zase dokáže zjistit změnu tlaku, což je využitelné při vystřelení airbagu. Kromě toho se k detekci dopravní nehody využívají také citlivější mikrofony.

.