Zavřít reklamu

I přesto, že léto oficiálně začíná až za několik dní, tak v minulých dnech už byl „pěkný pařák“. S létem však nejsou spojovány jen slunné dny s vysokou teplotou. Čas od času nastane obrat, kdy začne pršet a objeví se silné bouřky. Podobný obrat nastává i nyní, kdy se v určitých částech (nejen) České republiky bouřky objevují – u našich sousedů, konkrétně v Polsku, se dokonce před pár dny objevilo malé tornádo. Na všem je ale třeba hledat alespoň něco pozitivního a v případě bouřky můžeme na obloze často sledovat perfektní divadlo, které by si někteří z vás mohli chtít zaznamenat. Pojďme se společně podívat na 7 tipů, pomocí kterých se vám podaří vyfotit blesk na iPhone.

Bezpečnost nadevše

Ještě před tím, než se vydáte někam ven fotit blesky, tak je nutné si uvědomit, že pár fotografií rozhodně nestojí za nějakou formu úrazu či cokoliv horšího. Při focení se tedy vyvarujte tomu, abyste se pohybovali někde v otevřeném prostoru (například louka), a abyste nebyli nejvyšším bodem v okolí. Zároveň je nutné, abyste nestáli například pod vysokým stromem – pokud by do něj blesk udeřil, nemuselo by to dopadnout dobře. Všechny tyto „poučky“ jsme se naučili již v základní škole a od té doby se nic nezměnilo.

Promazání úložiště

Pokud jste se rozhodli, že se chcete vrhnout na focení bouřky, respektive blesků, tak je nutné prvně provést promazání úložiště. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že při focení blesků můžete nafotit hned několik stovek fotografií, které ve finále mohou v úložišti vašeho iPhonu zabrat několik stovek megabajtů. Prvně se tedy v Nastavení -> Obecné -> Úložiště: iPhone přesvědčte, že máte dostatek volného místa v úložišti. Pokud nemáte, tak zkuste promazat například staré či nepoužitelné fotografie. Nikomu se totiž nechce „v akci“ místo v úložišti vytvářet.

Vypnutí LED blesku

Pokud jste se poučili o bezpečnosti a máte dostatek místa v úložišti, tak už se můžete vrhnout do praxe. Při focení blesků a všeobecně noční oblohy nepoužívejte LED svítilnu – blesk. Jednak vám je naprosto k ničemu, jelikož oblohu rozhodně neosvítí, a jednak vyfocení fotografie s aktivovaným LED bleskem trvá delší dobu, což rozhodně není nic chtěného. Blesk můžete jednoduše vypnout tak, že vlevo nahoře klepnete na ikonu blesku, a poté zvolíte možnost Vypnuto.

Využívání sekvence

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že úplně nejlépe funguje focení blesků za použití sekvence. Při využití sekvence se vyfotí hned několik fotografií za sekundu a vy si po ukončení sekvence můžete vybrat tu fotografii, která bude nejlepší. Sekvenci můžete na vašem iPhonu vytvořit naprosto jednoduše – stačí, abyste otevřeli aplikaci Fotoaparát, kde poté podržte tlačítko spouště. Nad tlačítkem se poté začnou objevovat čísla, která značí, kolik fotografií v sekvenci již bylo vyfoceno. Blesk se na obloze objeví jen na zlomek sekundy – pokud byste tedy měli provádět focení klasickým způsobem, nejspíše byste „neulovili“ ani jednu fotografii s bleskem. Výběr fotek ze sekvence provedete v aplikaci Fotky, kde dole stačí klepnout na Vybrat…

Mimo město

Pro co možná nejlepší výsledky z focení je nutné, abyste co nejvíce eliminovali tzv. světelný ruch. Ten vzniká v noci, když se nacházíte někde poblíž města či čehokoliv, co nějakým způsobem produkuje světlo. Pokud bude obloha světelným ruchem osvícená, tak fotografie blesku nebude tak ostrá a výrazná. Proto byste se měli přesunout na nějaké místo, kde světelný ruch nebude vidět. V tomto případě můžete využít například venkov či louku – berte ale pořád v potaz hned první bod, tedy bezpečnost. Zároveň se snažte při bouřce pohybovat – nestůjte tedy několik dlouhých desítek minut na jednom místě.

Stativ či „trojnožka“

Většině uživatelům se asi pro focení nebude chtít tahat nějaký stativ či trojnožka – věřte ale, že se jedná o to nejlepší příslušenství, které můžete pro focení blesků využít. Při focení blesků je nutné, abyste se zařízením co možná nejméně hýbali. V případě, že využijete stativ či trojnožku, tak tato starost jednoduše odpadá – iPhone na stativu je totiž naprosto nehybný. Zároveň si s sebou můžete vzít i drátová sluchátka s ovládáním. Díky nim totiž můžete stisknout/držet spoušť – stačí použít tlačítko pro změnu hlasitosti. V případě, že jste se rozhodli, že s sebou stativ brát nebudete, tak se snažte své ruce nějakým způsobem zapřít, abyste eliminovali případné třesení.

Dlouhá expozice

Dalším způsobem, který můžete pro focení blesků využít, je focení pomocí dlouhé expozice. Osobně nejsem úplným zastáncem tohoto způsobu (na iPhonu), jelikož se mi více podařených fotografií podařilo vytvořit pomocí zmíněné sekvence. Třeba vám ale tento způsob bude vyhovovat více. Na App Storu jsou k dispozici různé aplikace – například iLightningCam, díky kterým můžete nastavit dlouhou expozici – tj. jakýsi čas, po jehož dobu bude zařízení sbírat okolní světlo. V tomto případě je naprosto nutné, aby zařízení zůstalo nehybné, je tedy nutné využít stativu. Závěrku můžete nechat otevřenou několik sekund. Pokud se během těchto několika sekund blesk neobjeví, je nutné proces opakovat. Pokud chcete zjistit, co přesně čas expozice je, tak vás odkážu na článek, jenž uvádím níže.

Diskuze k článku

    este ste mohli pridat par nafotenych bleskov. Kazdopadne mam z fotenim bleskov mnohorocne skusenosti, a taka rada ze nafotite mnozstvo fotografii ze vacsina je nepouzitelna je hovadina. Blesky sa nefotia seriou snimok. Je nutne predlzit cas fotenia aj na niekolko minut, mat minimalne ISO a obrazok podexponovany., zaostrene na nekonecno. To plati pre zrkadlovky. Pre iPhone – seknvencia je len tapanie v tme, ze mozno zachytite blesk. Blesk sa v case vyvyja, preto je nutne pouzit specialziovane programy, ako je asj spomenute. Zial nocny rezim iPhone nepomoze, pretoze tam spaja AI jednotlive fotky, pozita pohyb s iPhonom, a blesk zo zaberu vyhodi. Osobne pouzivam program NightCap, ktory robi krasne nocne zabery. iPhone fotak je super, ale zial pekny blesky ma svoje zakonitosti a to bez dlhej manualnej uzavierky (zatial) nejde iPhonom odfotit. Je to len nahoda ze sa fotka podari. So zrkadlovkou som schopny z 10 bleskov zachytit 9 v krasnej kvalite.

celý text

Čtěte více